sobota, 22 wrzesień 2018 18:09

Papież przekazał pieniądze niepełnosprawnej swarzędzance

Ziściło się wielkie marzenie niepełnosprawnej mieszkanki Swarzędza. Poruszającej się na wózku inwalidzkim udało się zebrać pieniądze na montaż - przy jej oknie - specjalnej platformy, tak by mogła wyjechać wózkiem elektrycznym na dwór. Ostatnią, brakującą kwotę przekazał swarzędzance sam Papież Franciszek.

O sytuacji niepełnosprawnej mieszkanki Swarzędza, Grażyny Urban pisaliśmy w TS kilkakrotnie. Przypomnijmy. Pani Grażyna mieszka w bloku przy ul. Poznańskiej. Choruje od dzieciństwa. Jest niepełnosprawna i korzysta z wózka inwalidzkiego. Jeszcze kilka lat temu schody w swoim bloku pokonywała o kulach, jednak kolejna ciężka choroba spowodowała, że musi korzystać z wózka inwalidzkiego. Z tego też powodu swarzędzanka od kilku lat nie była na dworze. – Nie jestem w stanie zejść o własnych siłach i kulach, a ciężko znosić elektryczny wózek z siedzącą na nim osobą. Ciężko mi się z tym pogodzić. Moim marzeniem jest wyjście na dwór – ze wzruszeniem w głosie mówiła nam  kilkanaście miesięcy temu z  uporem walcząc o montaż platformy dla osób niepełnosprawnych. A to okazałą się barierą niemal nie do pokonania. Utrudnień  było sporo. Najpierw nie wszyscy członkowie wspólnoty przy Poznańskiej zgodzili się na montaż urządzenia przy bloku. Po wielu bojach ich zgodę udało się jednak uzyskać. Radość niepełnosprawnej pani Grażyny nie trwała jednak długo, bo pojawił się kolejny problem, tym razem natury finansowej czyli koszt zakupu i montażu platformy.  Pani Grażyna musiała  zebrać w sumie około 90 tys. zł. by jej marzenie o wyjściu na dwór stało się faktem. – To kwota dla mnie i mojej rodziny astronomiczna i nieosiągalna. Nie mamy takich pieniędzy – rozkładała bezradnie ręce – podczas rozmowy z TS - pani Grażyna. Niepełnosprawna swarzędzanka walczyła jednak dalej. – Ośrodek Pomocy Społecznej założył dla mnie specjalne konto, na które można wpłacać pieniądze, sprawą zainteresował się też radny. Wysyłałam listy do sponsorów, do firm, do urzędów i instytucji, pojawiły się apele w mediach – wyjaśniała swarzędzanka.

Dzięki temu udało się pozyskać 30 tys. z Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu, 40 tys. z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie,  a także kwoty od darczyńców. Ostatnią brakującą kwotę – 20 tys. zł. przekazał  sam Papież Franciszek, do którego niepełnosprawna swarzędzanka napisała list. – Wiem, że papież Franciszek pomógł niepełnosprawnym dzieciom Poznania, dlatego odważyłam się napisać do Ojca Świętego w mojej sprawie. Niedawno przyszedł do mnie ksiądz i poinformował, że papież Franciszek przesłał list i informację o przekazaniu mi 20 tys. zł. na montaż platformy. Moja radość była ogromna – podkreśla pani Grażyna, choć przyznaje, że kilkuletnią walką o możliwość wyjazdu z bloku na dwór jest już zmęczona. Swarzędzanka rozmawiała kilka dni temu z właścicielem firmy budowlanej, który ma zamontować platformę. Wszystko wskazuje na to, że w listopadzie platforma zostanie zamontowana. Tym samym ziści się marzenie mieszkanki bloku przy Poznańskiej o wyjeździe wózkiem na dwór. – Chcę – po raz pierwszy od kilku lat - pojechać na spacer. Niby nic wielkiego, ale walczyłam o to bardzo długo. – podkreśla pani Grażyna.

kt

Skomentuj

Okladka-23-2019.jpg
cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ostatnio dodane artykuły

Najpopularniejsze artykuły