piątek, 15 czerwiec 2018 18:23

Obwodnica na start!

Budowa obwodnicy Swarzędza rozpocznie się w miejscu skrzyżowania ul. Średzkiej i Białowieskiej. Zostanie tutaj wybudowane sporych rozmiarów rondo, umożliwiające zjazd w kierunku ul. Rabowickiej lub Transportowej. Budowa obwodnicy Swarzędza rozpocznie się w miejscu skrzyżowania ul. Średzkiej i Białowieskiej. Zostanie tutaj wybudowane sporych rozmiarów rondo, umożliwiające zjazd w kierunku ul. Rabowickiej lub Transportowej.

Jeszcze w tym roku ruszy budowa tzw. południowo-wschodniej obwodnicy Swarzędza. Nowa trasa połączy najpierw ul. Średzką z wiaduktem w Jasinie.

Docierają do nas informacje o coraz bardziej zaawansowanych pracach nad południowo-wschodnią obwodnicą miasta. Miałaby ona, przypomnijmy, prowadzić od ul. Tuleckiej w Garbach (od rejonu pętli autobusowej) do ul. Średzkiej, następnie od ul. Średzkiej do wiaduktu w Jasinie i dalej na północ – przez Gruszczyn - do byłej drogi krajowej nr 5, gdzie na wysokości zachodniego wjazdu do Kobylnicy powstałby węzeł drogowy. Pod koniec lata miasto chce już dysponować pełną dokumentacją dla pierwszego etapu obwodnicy, co oznacza że jej budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku – a konkretnie: od wzniesienia ronda na skrzyżowaniu ul. Średzkiej i Białowieskiej w Kruszewni.

Nie będzie powtórki z Tabaki

Jak mówi nam wiceburmistrz Grzegorz Taterka, rozpoczęcie prac nad obwodnicą od tego miejsca związane jest z trwającą już przebudową ul. Średzkiej do węzła w Kleszczewie: - Pierwszy etap obwodnicy to odcinek od ul. Średzkiej do ul. Rabowickiej, dla którego przygotowywany jest projekt wykonawczy. W tej chwili, ze względu na realizowaną przez powiat przebudowę ul. Średzkiej do węzła w Kleszczewie, przyspieszyliśmy część tego projektu związaną z budową ronda na tej ulicy. Będzie to duży obiekt, o promieniu ok. 40 metrów, obsługujący ul. Średzką, Transportową oraz umożliwiający przejazd w kierunku ul. Rabowickiej i wiaduktu w Jasinie  – wyjaśnia zastępca gospodarza miasta. - Powiat uzyskał dofinansowanie na przebudowę ul. Średzkiej, więc po jej zakończeniu będzie obowiązywała tzw. trwałość projektu, uniemożliwiająca nam przez okres kilku lat ingerowanie w tę ulicę pod rygorem zwrotu dofinansowania przez powiat. Stąd decyzja by powiat już teraz wykonał nasze rondo w ramach swojej inwestycji, oczywiście za nasze pieniądze i według naszego projektu. Przed kilkoma laty sami mieliśmy do czynienia z taką sytuacją w przypadku ul. Tabaki, na której budowę Swarzędz pozyskał dofinansowanie, a które w tej chwili nie pozwala nam na wyprofilowanie ulicy pod kątem budowy planowanego tunelu. Chcielibyśmy uniknąć podobnych problemów – podkreśla wiceburmistrz.

Od ronda do ronda

Dokumentacja dotycząca budowy ronda złożona jest już w Starostwie Powiatowym, miasto czeka teraz na wydanie zezwolenia na jego budowę. Gdy zostanie ono wydane (niewykluczone, że jeszcze latem) Starostwo ogłosi przetarg na wykonawcę tej części swarzędzkiej inwestycji. Na wybudowanie ronda ratusz planuje przeznaczyć ok. 2,5 mln zł., pieniądze te są już zabezpieczone w budżecie: - W tej chwili zatem mówiąc o obwodnicy Swarzędza nie mówimy już o koncepcjach i projektach, a o jej realizacji. W ślad za wspomnianą budową ronda w ul. Średzkiej będziemy kontynuowali budowę obwodnicy do ul. Rabowickiej, gdzie także, w okolicach nowego wiaduktu, wybudowane zostanie rondo. Przebieg obwodnicy w tym kierunku zostanie połączony także z ul. Olszynową oraz Bliską – mówi G. Taterka. Prace te będą prowadzone po zakończeniu budowy ronda, a więc już w przyszłym roku. Ich wykonanie jest ważne także ze względu na prognozowane zwiększenie ruchu od drogi ekspresowej i autostrady po wyremontowaniu przez powiat ul. Średzkiej.

Obwodnica odpowiedzią na korki

Wykonanie ponad 2-kilometrowego odcinka swarzędzkiej obwodnicy umożliwi dodatkowo większe niż dotychczas wykorzystanie wiaduktu w Jasinie, na który od strony południowej można w tej chwili dostać się samochodem osobowym tylko przez ul. Rabowicką, która ma pierwszeństwo przejazdu w stosunku do ul. Średzkiej, natomiast ciężarówką przez trasę 92. Miasto liczy także, że ta część obwodnicy znacząco odciąży komunikacyjnie przeprawę nad torami przy ul. Polnej, o co od wielu lat zabiegają mieszkańcy tej okolicy. Co ważne, równolegle projektowany jest przebieg obwodnicy od ul. Tuleckiej w Garbach do ul. Średzkiej. Połączenie to pozwoliłoby z kolei ominąć Swarzędz kierowcom zjeżdżającym z ekspresówki S5 i jadącym ul. Średzką w kierunku zachodnim. Do tego celu wykorzystywana będzie przebudowywana aktualnie ul. Transportowa. Trzeci etap swarzędzkiej obwodnicy – znajdujący się obecnie w fazie koncepcyjnej - zakłada z kolei połączenie powstałej w ten sposób trasy z Gruszczynem i Kobylnicą, czyli już z północną stroną gminy. - Jest to bardzo potrzebne połączenie ul. Swarzędzkiej z byłą drogą krajową nr 5. Trasa gnieźnieńska będzie również przebudowywana przez Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich, dlatego chcemy być przygotowani na tę okoliczność i zaproponować im pewne rozwiązania – podsumowuje Grzegorz Taterka. Aktualnie trwa zabezpieczanie terenów pod budowę obwodnicy. Cała trasa będzie posiadała po jednym pasie w każdą stronę, oświetlenie, chodniki i ścieżkę rowerową.

mn

Obwodnica plan

Plan sytuacyjny obrazujący sposób połączenia ul. Średzkiej z ul. Olszynową.

Skomentuj

Okladka-23-2019.jpg
cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ostatnio dodane artykuły

Najpopularniejsze artykuły