czwartek, 18 kwietnia 2024
4.9 C
Swarzędz

Rabowicka połączona z wykonawcą

Zobacz także

- Reklama -

Przed kilkoma dniami UMiG rozstrzygnął przetarg na jedno z ważniejszych drogowych zadań inwestycyjnych w naszej gminie – budowę łącznika między ul. Rabowicką a krajówką.

O wykonawstwo pierwszego etapu swarzędzkiej inwestycji polegającego na wzniesieniu obiektów inżynierskich, w tym samego łącznika ul. Rabowickiej z drogą krajową, starało się, jak już informowaliśmy, dziewięć firm budowlanych. Rozpiętość finansowa zaprezentowanych ofert była spora – od 17 do 22 mln zł. Najkorzystniejszą wydała się inwestorowi ta przedstawiona przez przedsiębiorstwo Intercor z Zawiercia, o czym przed kilkoma dniami UMiG poinformował na internetowej stronie miasta. Firma podjęła się wykonania zaplanowanego w pierwszej kolejności etapu inwestycji za blisko 18 mln zł. Połowę tej kwoty zapłaci swarzędzki magistrat, druga połowa – przypomnijmy – zostanie sfinansowana z pieniędzy przed kilkoma miesiącami otrzymanych na ten cel z Ministerstwa Infrastruktury (ponad 11 mln zł, z czego wykorzystanych zostanie 9 mln – ze względu na niższe niż zakładano koszty wykonania etapu robót). – Wszystko jest już przygotowane do rozpoczęcia inwestycji. 13 sierpnia, jeśli w międzyczasie nie będzie odwołań związanych z przetargiem, planujemy podpisanie umowy z wykonawcą. Wówczas też będą mogły rozpocząć się prace budowlane – poinformował podczas ubiegłotygodniowego wspólnego posiedzenia komisji rady miejskiej Zbigniew Zastrożny, dyrektor Wydziału Rozwoju Gminy w UMiG. Potrwają one do końca czerwca przyszłego roku – do tego czasu wiadukt nad torami kolejowymi zlokalizowany na wysokości Jasina ma być gotowy. Wzniesienie wiaduktu automatycznie rozpocznie kolejny etap prac, tym razem związany z budową infrastruktury drogowej i połączeń ciągów komunikacyjnych z obiektami inżynierskimi. Aktualnie trwają prace projektowe, w najbliższych miesiącach powinny rozpocząć się przygotowania do przetargu na wykonawcę tego etapu robót: – Szacujemy, że całe przedsięwzięcie zostanie zrealizowane do października przyszłego roku. Cały czas walczymy też o to, żeby środków zewnętrznych na to zadanie było jak najwięcej – tłumaczył szef wydziału. Same kwestie finansowe są tu bardzo ważne, bo inwestycja pochłonie kilkadziesiąt milionów złotych, stając się największym przedsięwzięciem komunikacyjnym kiedykolwiek zrealizowanym na terenie naszego miasta. I choć początkowo szacunki wskazywały na konieczność przygotowania ponad 50 mln zł. na jej wykonanie, obecnie urzędnicy przewidują, że zamknie się ona w kwocie maksymalnie 40 mln zł. Widać to choćby na przykładzie rozstrzygniętego niedawno przetargu na pierwszy etap robót, dla którego prognozowano kwotę 25 mln zł. Niewykluczone jednak, że w celu sprawnego przygotowania kolejnej części drogiej inwestycji, UMiG zdecyduje się odciążyć przyszłoroczny budżet poprzez wcześniejsze wykonawstwo zaplanowanych inwestycji. Przypomnijmy na koniec, że głównym założeniem planowanej inwestycji jest wzniesienie wiaduktu nad torami kolejowymi, który umożliwi skomunikowanie Swarzędza, a przede wszystkim strefy ekonomicznej z krajówką od strony wschodniej, co ma skutecznie odkorkować wiadukt przy ul. Polnej oraz pobliskie ciągi komunikacyjne. Do drogi krajowej pojazdy będą się włączać poprzez wybudowane skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną. Na samej ul. Rabowickiej planuje się ponadto utworzenie nowej organizacji ruchu, która dzięki zastosowanym rozwiązaniom komunikacyjnym miałaby być drogą jednokierunkową.

mn

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -
- Reklama -