środa, 4 października 2023
12.6 C
Swarzędz

Czego chcą radni?

Zobacz także

- Reklama -

30 września minął oficjalny termin składania – przez rajców, rady sołeckie i mieszkańców – wniosków do przyszłorocznego budżetu. Teraz sugestie samorządowców trafią do analizy skarbnika i urzędników swarzędzkiego magistratu.

Do końca września radni rady miejskiej, sołtysi i członkowie rad sołeckich oraz mieszkańcy mogli składać w swarzędzkim UMiG swoje wnioski i sugestie do budżetu na 2013r., który 15 listopada – zgodnie z procedurami – trafi do Biura Rady Miejskiej i rajców. Wówczas okaże się, które z wniosków zyskały aprobatę władzy wykonawczej, urzędników ratusza i znalazły się w projekcie przyszłorocznej uchwały budżetowej. Zapytaliśmy kilku miejskich rajców co znalazło się w ich wnioskach. – Zawnioskowałem o inwestycje drogowe w sołectwach, m.in. położenie dywanika asfaltowego na odcinku od Jasina Huby do Rabowic, na odcinku od ul. Kórnickiej do bazy transportowej, i w Łowęcinie – od ul. Sarbinowskiej. Chciałabym też by zrealizowano zatokę autobusową w Kruszewni. – podkreśla przewodniczący Komisji Gospodarczej RM Zygmunt Majchrzak. – W moich wnioskach znalazło się także przedłużenie ścieżki rowerowej od ul. Kapela aż do Uzarzewa – dodaje radny Majchrzak. – Złożyłam kilka wniosków do przyszłorocznego budżetu, m.in. wystąpiłam o budowę oświetlenia – kilku lamp – od kościoła do młyna w Uzarzewie, o utwardzenie odcinka drogi od ul. Czeremchowej do Biskupic – przedłużenie chodnika przy ul. Akacjowej. W ramach Funduszu sołeckiego będziemy malować świetlicę w przyszłym roku. Ma także powstać ogrodzenie placu zabaw – wyjaśnia Maria Kowalska, radna i sołtys Uzarzewa.

Także inwestycje mające poprawić sytuację drogową znalazły się we wnioskach wiceprzewodniczącego RM Grzegorza Taterki. – W moich wnioskach na 2013r. znalazła się m.in. koncepcja budowy wiaduktu w trasie 92 przy Lidlu, zabezpieczenie środków finansowych na zmianę organizacji ruchu na ul. Cieszkowskiego, przedłużenie ścieżki spacerowej wzdłuż J. Swarzędzkiego od strony ul. Strzeleckiej czy poszerzenie i wyrównanie drogi od ul. Działkowej do trasy 92 oraz zwiększenie etatów strażników miejskich o minimum 2 osoby – wyjaśnia radny Taterka.

Nie wszyscy radni jednak wnioski do budżetu na 2013r. złożyli. – Przyznaję, nie złożyłem wniosku do przyszłorocznego budżetu – mówi nam Piotr Cichewicz. Podobnie zrobił radny Zbigniew Adamczak. – Nie zawnioskowałem, bo dla mnie najważniejsza jest obecnie realizacja budowy szkoły podstawowej w Zalasewie. I będę dążył by stało się to jak najszybciej. Wniosków nie złożył także przewodniczący Komisji Rewizyjnej Piotr Choryński i radny z Kobylnicy Piotr Kałużny. – Nie składałem żadnych nowych wniosków, bo jeszcze z lat poprzednich mam kilka do zrealizowania i zależy mi by już nie były przesuwane w czasie i to będę monitorować – myślę o wielokrotnie przekładanej realizacji nawierzchni w ul. Dworcowej, o realizacji części kanalizacji i o remoncie przychodni zdrowia w Kobylnicy – wyjaśnia Piotr Kałużny. Wniosków do przyszłorocznego budżetu nie złożył nawet przewodniczący RM Marian Szkudlarek. Dlaczego? – Zależy mi by wykonać najważniejsze, największe inwestycje z Wieloletniego Planu Inwestycyjnego – wiadukt w Rabowickiej, ul. Średzką i szkołę w Zalasewie – one muszą być realizowane w pierwszej kolejności. Nie może być sytuacji, że te inwestycje będziemy przesuwać w czasie, po to by wciskać jeszcze jakieś inne, nowe, mniej istotne – wyjaśnia szef rajców, podkreślając, że na bieżąco monitoruje wykonywanie przez gminę zadań inwestycyjnych i ich harmonogramu oraz możliwości uzyskania środków zewnętrznych.

15 listopada projekt budżetu trafi do radnych, którzy zajmą się jego analizą.

kt

 

- Reklama -
- Reklama -