czwartek, 8 czerwca 2023
20.7 C
Swarzędz

Przychodnia już w remoncie

Zobacz także

Rozpoczął się remont gminnego budynku w Kobylnicy, w którym do niedawna mieściła się przychodnia „Diagter”. To spore zaskoczenie, bo do modernizacji nieruchomości miało dojść dopiero po wyprowadzce lokatorów mieszkań komunalnych znajdujących się w budynku. Teraz narzekają oni na uciążliwości związane z remontem obiektu.

Przed tygodniem informowaliśmy o wrześniowej wyprowadzce przychodni „Diagter” z wynajmowanych od gminy lokali w budynku w Kobylnicy. W poprzednim numerze TS pisaliśmy również o powodach takiej, a nie innej decyzji szefostwa spółki. Sam UMiG plany względem nieruchomości ma sprecyzowane (ma się w nim znajdować filia biblioteki miejskiej oraz najprawdopodobniej przychodnia), w międzyczasie pracownicy magistratu zdążyli zaplanować, ogłosić i rozstrzygnąć przetarg na remont nieruchomości, informując jednocześnie, że dojdzie do niego dopiero w momencie, kiedy lokatorzy budynku (znajdują się w nim lokale komunalne) zostaną przeprowadzeni do nowowybudowanego bloku komunalnego przy ul. Staniewskiego. Dzieje się jednak inaczej.

Hałas jest nie do zniesienia

Tymczasem, jak wynika ze zgłoszeń samych zainteresowanych – mieszkańców budynku, jego remont rozpoczął się w minionym tygodniu, podczas gdy oni sami nadal w nim mieszkają: – Lokatorzy mieszkający powyżej remontowanych pomieszczeń od 7:00 do 18:00 słyszą tylko uderzenia młotami o ścianę, pracę wiertarek. Co niektórym nawet popękały ściany w mieszkaniach. Hałas jest nie do zniesienia. Stanowisko gminy w tej sprawie było takie, że remont rozpocznie się dopiero, kiedy lokatorzy zostaną przeniesieni do nowego bloku przy ul. Staniewskiego w Swarzędzu – czytamy w mailu przesłanym do redakcji przez jedną z mieszkanek budynku. Podobnych sygnałów otrzymaliśmy więcej.

Wyprowadzka lekarzy przyspieszyła prace

Prace remontowe, jak wyjaśniają przedstawiciele magistratu, rzeczywiście zostały rozpoczęte wcześniej, niż zakładano jeszcze kilka tygodni temu. Wszystko przez wyprowadzkę lekarzy, co spowodowało zmianę planów magistratu względem nieruchomości, chociaż latem – jak informowali nas urzędnicy, nic nie wskazywało na przetasowania lokalowe na miejscowym podwórku: – W związku z tym, iż przychodnia Diagter opuściła pomieszczenia znajdujące się na parterze budynku, podjęta została decyzja o wcześniejszym rozpoczęciu prac remontowych. Wcześniej zakładano, że remont rozpocznie się od piętra, gdzie znajdują się mieszkania, stąd też wcześniejsza informacja, że remont rozpocznie się dopiero po wyprowadzeniu z budynku mieszkańców – usprawiedliwiają remontową niespodziankę przedstawiciele UMiG. Lokatorzy budynku w Kobylnicy, choć oficjalnego terminu związanego z ich przeprowadzką do domu komunalnego przy ul. Staniewskiego nadal nie ma, mogą zacząć odbierać skierowania na mieszkania przy Staniewskiego, podpisać umowę z ich zarządcą, a także odebrać klucze do lokali.

Jedna rodzina już mieszka

Dla samego budynku przy ul. Staniewskiego podpisane zostały już wszystkie umowy z dostawcami mediów i – jak wyjaśniają urzędnicy – jest on gotowy do zasiedlenia: – Obecnie Urząd Miasta i Gminy jest w trakcie wydawania skierowań na mieszkania w budynku przy ul. Staniewskiego. Mieszkańcy budynku w Kobylnicy również zostali poinformowani o możliwości odbioru skierowania. Kolejnym krokiem jest podpisanie umowy z zarządcą budynku i odbiór kluczy od mieszkania. W budynku przy ul. Staniewskiego zamieszkuje już jedna rodzina – usłyszeliśmy w ratuszu. Przypomnijmy, że po wyprowadzce lokatorów i modernizacji kobylnickiego budynku zostaną ogłoszone przetargi dla podmiotów medycznych zainteresowanych prowadzeniem praktyki lekarskiej w tym podswarzędzkim sołectwie. To już jednak kwestia przyszłego roku.

mn

Kilka słów o remoncie:

Przedmiotem zamówienia jest rozbudowa i przebudowa budynku użyteczności publicznej położonego przy ul. Poznańskiej 99 w Kobylnicy, gmina Swarzędz. Obecnie mieści się w nim przychodnia (na parterze) oraz mieszkania socjalne (na piętrze). Rozbudowa i przebudowa obiektu polegać ma na zmianie funkcji obiektu: pomieszczenia na parterze zostaną zaadoptowane na potrzeby biblioteki gminnej, a pomieszczenia na piętrze zostaną zaadoptowane na potrzeby przychodni zdrowia. Piwnice pozostaną bez zmian, planuje się jedynie remont garażu. Do budynku zostanie dobudowany pion windowy z wiatrołapem. Poza pracami budowlanymi wewnątrz budynku planuje się jego termomodernizację polegającą na wymianie stolarki okiennej i drzwiowej, wymurowaniu nowych ścian osłonowych na elewacjach wschodnia i zachodnia, dociepleniu ścian zewnętrznych oraz dachu. Powierzchnia zabudowy budynku: 315 m2, kubatura: 2678 m3, powierzchnia użytkowa parteru i piętra: 525,58 m2.

I etap – przebudowa piętra z mieszkań na przychodnię zdrowia oraz wykonanie pionu windowego z wiatrołapem do 3 grudnia 2012 roku.

II etap – przebudowa parteru z przychodni na bibliotekę wraz ze wzmocnieniem

stropu parteru do 28 czerwca 2012 roku.

III etap – termomodernizacja budynku i zagospodarowanie

terenu do 28 czerwca 2013 roku (termin zakończenia całego zadania). Inwestycję realizuje firma Henbud z Kłecka, która podjęła się jej wykonania za kwotę nieco ponad 1 mln zł.

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -
- Reklama -