wtorek, 23 lipca 2024
21.7 C
Swarzędz

Jak dojedziemy do swarzędzkich cmentarzy?

Zobacz także

- Reklama -

W wielu miastach kraju od kilku dni obowiązuje świąteczna organizacja ruchu wokół cmentarzy. W Swarzędzu, tradycyjnie, wielkich zmian w komunikacji nie będzie, choć – jak wiadomo – okolice cmentarzy będą mocno obciążone.

Uważajmy na Poznańskiej

Z pewnością utrudnień przy dojeździe do cmentarzy nie zabraknie, na większe zmiany w organizacji ruchu nie ma co jednak liczyć. Słowem, będzie jak w latach poprzednich: – Na drogach gminnych nie planujemy zmian organizacyjnych. Od 31 października do 4 listopada natomiast zostanie wydzielony pas ruchu na ul. Poznańskiej przy cmentarzu pod kątem miejsc parkingowych. Na tym odcinku będzie zwężenie i ograniczenie prędkości w obydwu kierunkach trasy krajowej do 40km/h – mówi Piotr Kubczak, komendant swarzędzkiej Straży Miejskiej, powołując się na informacje przekazane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, zarządcę trasy nr 92. Przy pozostałych swarzędzkich cmentarzach o płynność ruchu mają zadbać policjanci i strażnicy. Tak będzie np. przy cmentarzu komunalnym przy ul. Cmentarnej: – Ruchem na pobliskim skrzyżowaniu będzie kierował policjant, podobnie jak w latach poprzednich – tłumaczy Karol Łuszczek ze swarzędzkiego komisariatu.

{gallery}31.10.2012-2{/gallery}

Pieszo często szybciej

I choć dodatkowych miejsc do zaparkowania pojazdów przy cmentarzach nie wydzielono (dodatkowe miejsca możliwe są do utworzenia tylko przy cmentarzu komunalnym, przy którym znajduje się plac manewrowy), funkcjonariusze liczą na zdrowy rozsądek i kulturę kierowców: – Dla nas priorytetem będzie utrzymanie przejezdności dróg. Nie chodzi o to, by kogoś karać za pozostawienie samochodu na trawniku, bo fizycznych możliwości utworzenia tymczasowych miejsc parkingowych przy swarzędzkich cmentarzach nie ma. Kierowcy i tak sami będą je tworzyć wzdłuż dróg dojazdowych do nekropolii. Będziemy kontrolować parkowanie, ale pod kątem przepustowości dróg – dodaje szef strażników, apelując do swarzędzan o pozostawienie pojazdu 1 listopada, w miarę możliwości, w garażu: – Natężenie ruchu tradycyjnie będzie spore. Kto nie musi, niech nie porusza się samochodem. Często szybciej dojdzie się na cmentarz pieszo, niż dojedzie – podsumowuje komendant. Skorzystać będzie można za to z dodatkowych kursów autobusów.

Wierzenica z dodatkowymi kursami

Tak będzie np. w Wierzenicy, gdzie 1 listopada zostaną wprowadzone dwa ponadprogramowe kursy linii S3 – o godz. 13:15 ze swarzędzkiego Rynku do Karłowic i o godz. 15:30 z Karłowic do Swarzędza. Z utrudnieniami z kolei muszą liczyć się osoby dojeżdżające do Poznania. Jak poinformował Urząd Miasta i Gminy, w związku ze zmianami w organizacji ruchu przy poznańskim cmentarzu na Miłostowie (m.in. ograniczenie prędkości do 30km/h i zwężenie drogi pod kątem zorganizowania miejsc postojowych), zmienioną trasą do Poznania będą kursowały autobusy linii 412. Ich trasa została wytyczona ze swarzędzkiego Rynku przez Kobylnicę, ul. Bałtycką, Warszawską, Główną, Hlonda na poznańską Śródkę. Tą samą drogą wrócimy z Poznania. Przypomnijmy, że od środy na krajowych drogach i w okolicach cmentarzy trwa akcja „Znicz”. Funkcjonariusze będą jak zawsze sprawdzać, czy kierowcy poruszają się z bezpieczną prędkością, skontrolują również stan techniczny pojazdów i zbadają trzeźwość kierujących. W ubiegłym roku zatrzymano w Polsce ponad 183 tysiące osób, które prowadziły auto mając w wydychanym powietrzu ponad 0,2 promila alkoholu. Bądźmy czujni.

mn

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -
- Reklama -