1.6 C
Swarzędz
piątek, 2 grudnia 2022

Słoik pełen miodu

Zobacz także

To tytuł wystawy malarstwa, na której otwarcie do galerii Wielokropek zaprosiła 16 listopada dyrektorka Biblioteki Publicznej – Bolesława Nawrocka i artystka – Monika Będziecha – Tischer.

„Miody są piękne, ciepłe i odżywcze tak jak malarstwo pani Moniki – naturalne, żywe, nieudziwnione i nieubarwione tzw. oryginalnością…” To jedno ze zdań wypowiedziane przez regionalistę a jednocześnie konesera sztuki i miodu – dr Andrzeja Przychodzkiego, któremu przypadło otworzyć wernisaż w bibliotece. Przedstawił artystyczną osobowość Moniki Będziechy – Tischer, germanistki pracującej w liceum przy ul Podgórnej. Sama malarka, obdarowana kwiatami przez liczne grono przybyłych na spotkanie swarzędzan, opowiedziała także o sobie i o swoich artystycznych inspiracjach. Mówiła, że „już jako dziecko miałam możliwość obserwacji tego co malowała moja matka, ale chwyciłam za pędzel dopiero 12 lat temu, gdy przyprowadziłam się z rodziną do Swarzędza…” Oglądanie obrazów i długie wzajemne rozmowy – nie tylko o sztuce – odbyły się przy wyśmienitym miodzie pochodzącym z wierzenickiej pasieki państwa Buczyńskich. Wyeksponowane na ścianach bibliotecznych i sztalugach obrazy, namalowane zostały w ciągu ostatnich trzech lat i przedstawiają głównie przyrodę i martwą naturę. Ale nie tylko. Na dwóch płótnach z łatwością rozpoznać można znane w Swarzędzu miejsca. Na jednym – urokliwą kamieniczkę nr 29 z rynku, a na drugim z kolei budynki dawnego browaru mieszczącego się przy ul. Strzeleckiej.

Malarka wielce zaskoczyła tych, którzy wcześniej jej prac nie znali. Niezwykłej urody 34 obrazy przyciągają uwagę, a ich klimat urzeka i urzekać będzie dalej wszystkich wchodzących do biblioteki jeszcze przez miesiąc. Zapraszamy zatem na os. Czwartaków.

h.s.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -
- Reklama -
Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź składnię! (ID: 171)