poniedziałek, 11 grudnia 2023
9 C
Swarzędz

Rada Miejska osiągnęła półmetek

Zobacz także

- Reklama -

Dwa lata temu, 21 listopada br. 2010 roku wybraliśmy 21 radnych swarzędzkiej Rady Miejskiej. Właśnie minął półmetek kadencji 2010-2014.

Jak radni oceniają minione dwa lata pracy, co uznają za największy sukces tej Rady, a co za największą porażkę naszego samorządu?

Jakich radnych wybraliśmy?

Większość mandatów w Radzie zdobyli członkowie Komitetu Anny Tomickiej, zdobywając 11 mandatów i 6.307 głosów. Na drugim miejscu uplasował się Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska, który wprowadził do swarzędzkiej RM 5 rajców zyskując łącznie 4222 głosy. Na trzecim miejscu znalazł się KWW Niezależni dla Powiatu z trzema mandatami i 2646 głosami. Dwa mandaty nowej Rady Miejskiej przypadły Komitetowi Wyborczemu Prawa i Sprawiedliwości. KW PiS zdobył w sumie 2002 głosy.

Roszady personalne

Na swoim pierwszym posiedzeniu radni zostali zaprzysiężeni, wybrali przewodniczącego RM – Mariana Szkudlarka, trzech wiceprzewodniczących (Tadeusz Witkowski, Grzegorz Taterka i Barbara Czachura). Wybrano też przewodniczącym Komisji, którymi zostali: Piotr Choryński (Komisja Rewizyjna), Krzysztof Szymanowski (Komisja Budżetu), Zygmunt Majchrzak (Komisja Gospodarcza), Teresa Rucińska (Komisja Spraw Społecznych), Ewa Buczyńska (Komisja Rolnictwa), Bartosz Stawicki (Komisja Kultury i Sportu). Po perturbacjach personalnych Rada Miejska szybko zabrała się do pracy.

Co zdziałali?

Dwa dokumenty nad którym głosowali są szczególnie istotne. W marcu 2011r. Rada Miejska uchwaliła długo wyczekiwane „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Swarzędz” póżniej „Strategię rozwoju społeczno-gospodarczego Gminy Swarzędz na lata 2011-2020 „Swarzędz 2020”.

Kontrowersji nie brakowało

Dwa lata kadencji obfitowały w trudne tematy. Chęć prywatyzacji – przez ratusz – przedszkoli został przez radnych storpedowany, podobnie jak likwidacja Gimnazjum w Zalasewie. Największe emocje i kontrowersje wśród mieszkańców wywołało jednak przyjęcie rok temu uchwały w sprawie podwyżek stawek podatku od nieruchomości. Wzrost cen – po kilku latach bez podwyżek – był naprawdę wysoki i wielu mieszkańców ostro się temu sprzeciwiało. Niedawno ta Rada Miejska obniżyła stawki adiacentów z 50 – procentowej stawki do stawki zerowej. Czy wszyscy mieszkańcy z niej skorzystają wkrótce się przekonamy.

Jak rajcy oceniają siebie?

– Rada jest organem stanowiącym i kontrolnym. Uważam, że w czasie tej kadencji na znaczeniu zyskała współpraca i aktywny udział mieszkańców w sprawowaniu władzy –wyjaśnia radna Katarzyna Szkudlarek. – Bardzo ciężko ocenia się swoją pracę, pozostawię to mieszkańcom. Dodam jednak, że podejmowaliśmy w tej kadencji wiele trudnych i nie zawsze popularnych tematów np. w sprawie rejonizacji szkół. Staraliśmy się jednak swoje decyzje konsultować z mieszkańcami – podkreśla radny Grzegorz Taterka. Innego zdania jest radny Marcin Lis. – W okresie ostatnich dwóch lat Radę Miejską oceniam jako organ
generalnie dyspozycyjny względem ratusza. Burmistrz Miasta i Gminy ma
w Radzie większościowy klub radnych, co skrzętnie wykorzystuje.

Największy sukces?

Tutaj rajcy mają dość zbliżone opinie. – Dla mnie sukcesem tej Rady jest powstrzymanie próby likwidacji Gimnazjum w Zalasewie i podjęcie uchwały o zakupie gruntu pod nową szkołę w Zalasewie oraz budowa szkoły w Paczkowie – twierdzi Piotr Cichewicz, radny z Nowej Wsi. Podobnego zdania jest i Marcin Lis. – Przeciwstawienie się promowanemu przez Panią Burmistrz zamiarowi likwidacji Gimnazjum w Zalasewie uważam za największy sukces tej Rady – dodaje. Co jest największym sukcesem dla Katarzyny Szkudlarek? – W pierwszej połowie tej kadencji podjęliśmy ponad 320 uchwał, w tym dwie bardzo ważne. „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania Gminy Swarzędz” i strategia rozwoju społeczno-gospodarczego Gminy Swarzędz na lata 2011-2020 „Swarzędz 2020” określają kierunki i cele rozwoju naszej gminy na najbliższe lata – wyjaśnia najmłodsza radna. Podobne zdanie ma wiceprzewodniczący RM Grzegorz Taterka – Za sukces tej Rady uważam – przede wszystkim – podjęcie uchwały dotyczącej studium przestrzennego gminy, otwierającą drogę do uporządkowania ładu przestrzennego w naszej gminie, sporą ilość inwestycji drogowych poprawiających komfort poruszania się po naszym mieście oraz budowę szkoły w Paczkowie i decyzję o realizacji placówki oświatowej Zalasewie – podkreśla Grzegorz Taterka.

Największa porażka?

– Gmina rozwija się dynamicznie. To nie jest porażka, ale ogranicza nas budżet. Długa lista priorytetowych zadań majątkowych zapisana jest w Wieloletniej Prognozie Finansowej – wyjaśnia Katarzyna Szkudlarek. – Co uważam za porażkę? Z niektórymi uchwałą mi Rady nie zgadzam się, ale takie prawo demokracji. Decyduje wynik głosowania. Takie różne decyzje Rady nie traktuję w kategorii porażki – podkreśla z kolei radny Piotr Cichewicz. – Dla mnie porażką jest zeszłoroczny tak znaczny wzrost podatków i opłat lokalnych, który wynikał z braku aktualizowania tych kwestii. Podwyżki stawek mocno nadwyrężyły budżety rodzinne – podsumowuje Grzegorz Taterka. Zdaniem Marcina Lisa największą porażką tej kadencji są „nadal występujące problemy lokalowe w oświacie”.

kt

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -
- Reklama -

Uratowali dom

Czołówka na Granicznej

Groźnie na Rabowickiej