wtorek, 23 lipca 2024
16.6 C
Swarzędz

Radni za porozumieniem, czekamy na Poznań

Zobacz także

- Reklama -

Swarzędzka Rada Miejska jednogłośnie podjęła uchwałę zezwalającą burmistrzowi na podpisanie porozumienia z Poznaniem w sprawie wjazdu miejskich autobusów do stolicy Wielkopolski. Dotychczasowe porozumienie komunikacyjne między miejscowościami wygasa z końcem roku.

Wiele wskazuje na to, że ubiegłoroczne porozumienie powierzające w br. naszej gminie obsługę komunikacji publicznej liniami 400, 401, 405, 406, 407 i 412 na terenie miasta Poznania zostanie przedłużone o kolejny rok. Tymczasowe rozwiązanie w zakresie transportu zbiorowego to efekt przedłużających się negocjacji między samorządami miejscowości w sprawie utworzenia wspólnej komunikacji w ramach aglomeracji poznańskiej. Do określenia wciąż pozostaje wiele szczegółów takiego przedsięwzięcia: – Gmina Swarzędz i Miasto Poznań prowadzą rozmowy na temat włączenia wszystkich linii organizowanych obecnie przez Gminę Swarzędz do systemu transportu zbiorowego Miasta Poznania i wprowadzenia wspólnego biletu na podróże po Gminie Swarzędz i po Poznaniu. Większość zagadnień związanych z integracją zostało już uzgodnionych przez obie strony, jednak są też obszary, na uzgodnienie których potrzeba więcej czasu. Ponieważ linie autobusowe łączące Gminę Swarzędz z Poznaniem mają być nadal obsługiwane przez operatora, który jest podmiotem wewnętrznym Gminy Swarzędz, istnieje konieczność wyposażenia pojazdów tego operatora w odpowiednie kasowniki i komputery pokładowe, aby mogły obsłużyć system biletowy obowiązujący w Poznaniu. Powstaje również do rozwiązania problem ładowania biletów okresowych w systemie KOMKarta na terenie Gminy Swarzędz i wyposażenia punktów sprzedaży w odpowiednie urządzenia – poinformował niedawno poznański magistrat. Podczas ostatniej sesji swarzędzka Rada Miejska jednogłośnie (17 głosami „za”) wyraziła zgodę na przedłużenie obowiązującego obecnie tymczasowego porozumienia o rok. Tyle czasu strony dają sobie na wypracowanie trwałego porozumienia komunikacyjnego. Podobną uchwałę za kilka dni ma podjąć – podobnie jak to było przed rokiem – poznański samorząd. Odnotujmy przy tym, że wjazd swarzędzkich autobusów do stolicy Wielkopolski – a konkretnie: postoje na poznańskich przystankach i dworcu Śródka – kosztuje naszą gminę 90 tys. zł. rocznie. Za wjazd poznańskiej linii 55 do Swarzędza także płaci gmina – rocznie ponad 470 tys. zł.

mn

90 tys. zł. rocznie kosztują naszą Gminę postoje swarzędzkich autobusów na poznańskich przystankach i dworcu Śródka

 

- Reklama -
- Reklama -