czwartek, 28 marca 2024
12 C
Swarzędz

Co z tymi śmieciami?

Zobacz także

- Reklama -

Rewolucja śmieciowa zbliża się wielkimi krokami. I choć do lipca br. coraz mniej czasu, nadal wielu rzeczy o nowym systemie gospodarowania odpadami nie wiemy.

Dlatego też w związku z dużym zainteresowaniem tym tematem, przedstawiamy wyjaśnienia Związku Międzygminnego „Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej” na najczęściej zadawane przez swarzędzan pytania.

Kiedy będzie znana wysokość opłat?

Na obszarze działania Związku Międzygminnego „Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej”, obejmującym Poznań i 9 sąsiednich gmin: w tym Swarzędz decyzje o wyborze metody naliczania opłat, ich stawkach oraz wyznaczeniu sektorów i wzoru deklaracji podejmie Zgromadzenie Związku na posiedzeniu w pierwszej połowie marca.

Dlaczego stawki opłat ustala się przed rozstrzygnięciem przetargu na odbiór odpadów?

Ogłaszając przetarg Związek Międzygminny, jako jednostka administracji publicznej, musi mieć uchwalony budżet oraz ujęte w nim środki finansowe. Koszty odbioru odpadów są ważnym, ale jednym z wielu elementów systemu zagospodarowania odpadów. Ich wysokość wynikająca z przetargów oraz wpływ na koszty funkcjonowania całego systemu będą analizowane i na tej podstawie będą aktualizowane budżet Związku oraz stawki opłat.

Kto po 1 lipca 2013 r. będzie odbierał moje śmieci?

Firma wyłoniona w przetargu na odbiór odpadów z danego sektora, który przeprowadzi Związek Międzygminny. Będzie on koordynował i nadzorował działanie całego systemu odbioru i przetwarzania odpadów.

Co stanie się z moją dotychczasową umową z firmą odbierającą odpady?

Od 1 lipca 2013 r. odbiór odpadów zapewni Związek Międzygminny. Mieszkańcy, właściciele
i zarządcy nieruchomości powinni więc do 30 czerwca 2013r. rozwiązać dotychczasowe, zawarte indywidualnie, umowy na odbieranie odpadów komunalnych.

Kto dostarczy pojemniki na odpady?

ZM GOAP zapewni właścicielom nieruchomości pojemniki na odpady oraz zadba o ich właściwe oznakowanie.

Kto jest zobowiązany składać deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami?

Właściciel nieruchomości, pod pojęciem tym rozumie się także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomość w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością.  

Gdzie będą dostępne deklaracje, kiedy i do kogo należy je złożyć?

Termin składania zostanie określony w uchwale Zgromadzenia Związku w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Druki deklaracji będą dostępne na stronie internetowej ZM GOAP, w urzędach gmin. Rozpatrywana jest także możliwość ich dostarczenia poprzez wykorzystanie istniejącego
w gminach systemu dystrybucji pism urzędowych.

Jakie będą konsekwencje nie złożenia deklaracji przez właściciela nieruchomości?

W przypadku nie złożenia deklaracji przewodniczący Związku Międzygminnego określi w drodze decyzji wysokość opłaty, biorąc pod uwagę szacunki, w tym średnią ilość odpadów powstających na nieruchomościach o podobnym charakterze.

Jakie działania będą podejmowane wobec właścicieli nie uiszczających opłat lub nie uiszczających ich w terminie?

W razie stwierdzenia, że właściciel nieruchomości nie uiścił opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi albo uiścił je w wysokości niższej od należnej przewodniczący Związku Międzygminnego określi w drodze decyzji wysokość zaległości z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Ustalone zaległości zostaną wyegzekwowane zgodnie z przepisami prawa.

Ilu urzędników będzie obsługiwać nowy system gospodarowania odpadami?

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Środowiska w instytucjach realizujących zadania związane z wdrożeniem w gminach nowego systemu gospodarowania odpadami 1 pracownik powinien przypadać na 10-15 tys. mieszkańców, analogicznie w systemie skarbowym jeden pracownik przypada na 10 tys. osób. Na terenie działania ZM GOAP mieszka ponad 740 tys. osób.

Dlaczego w niektórych gminach przyjęto niskie stawki opłat na poziomie około 10 zł za odpady segregowane?

Opłaty ustalane przez gminy są zróżnicowane. Podstawą ustalenia wysokości opłat powinny być rzeczywiste koszty funkcjonowania systemu. Zgodnie z ustawą opłata ma pokrywać koszty odbioru i przetwarzania odpadów oraz obsługi administracyjnej systemu. Nie wiadomo czy gminy uchwalające opłaty na niskim poziomie dokonały należytej analizy kosztów, jakie ich elementy uwzględniły i czy przyjęte stawki zapewnią właściwe zagospodarowanie odpadów oraz osiągnięcie wymaganych poziomów odzysku. Możliwe, że przy niskich stawkach gminy będą zmuszone dopłacać do systemu lub podnieść stawki. Propozycje ZM GOAP dotyczące metody naliczania opłat oraz ich stawek wynikają ze szczegółowych analiz przeprowadzonych przez specjalistyczne firmy. Działania firm odbierających odpady oraz instalacji ich przetwarzania będą kontrolowane i analizowanie przez ZM GOAP. Na tej podstawie będą podejmowane decyzje zmierzające do racjonalizacji kosztów oraz obniżania stawek opłat.

oprac.: mn

- Reklama -
- Reklama -