czwartek, 25 lipca 2024
22.2 C
Swarzędz

Strefa żyje, handel umiera?

Zobacz także

- Reklama -

4 marca strefa ograniczonego parkowania w centrum miasta zainaugurowała swoją działalność. Wystarczył tydzień, żeby handlowcy z Rynku wystosowali apel do burmistrza w tej sprawie.

Od 4 marca za zaparkowanie samochodu na Rynku i Placu Niezłomnych musimy płacić. I choć założeniem strefy ograniczonego postoju miało być upłynnienie ruchu w okolicy, to na razie coraz głośniej robi się przede wszystkim o jej negatywnych skutkach. Wszystko za sprawą przedsiębiorców, narzekających na mniejszy niż przed wprowadzeniem strefy ruch w swoich sklepach.

"Strefa

Przed kilkoma dniami wystosowali oni pismo do burmistrza, proponując utworzenie możliwości 15-minutowych, darmowych postojów w strefie, co miałoby zachęcić swarzędzan do odwiedzania pobliskich sklepów: – Mając świadomość, że wprowadzenie strefy jest konieczne, zwracamy się do Pani Burmistrz o przemyślenie i przedyskutowanie w gronie fachowców możliwości wprowadzenia 15-minutowego postoju za darmo. To spowoduje, że część naszych klientów, a także petentów Urzędu będzie mogło szybko i sprawnie załatwić drobne sprawy – czytamy w dokumencie. Według swarzędzkich sklepikarzy obecna sytuacja może doprowadzić do tego, co dzieje się w Poznaniu: – Tam w okolicy Placu Wolności i ul. Św. Marcin praktycznie zamarł handel i usługi. Najemcy zmieniają się co kilka tygodni, ewentualnie miesięcy. Drobni kupcy i usługodawcy dawno się stamtąd wynieśli. Na próżno szukać tam fryzjera, szewca, czy krawcowej. Ci, co pozostali też zastanawiają się jak długo uda się im jeszcze tam przetrwać. Pokażmy, że dużo mniejszy, ale zawsze pro biznesowo nastawiony Swarzędz jest mądrzejszy i roztropniejszy w swych działaniach, że dba o drobnych i większych przedsiębiorców, którzy związali swą działalność ze swarzędzkim Rynkiem. Dostrzeżmy firmy, które działają tutaj 50 i więcej lat, a także te nowe, które chcą tu zaistnieć. Proszę zauważyć, że proces degradacji swarzędzkiego Rynku powoli się zaczął. Proszę policzyć, ile firm, sklepów, usług zniknęło z Rynku w ostatnich latach (…). Proponowane przez nas rozwiązanie 15-minutowego parkowania bez opłat wspomoże miejscowe firmy, a w wielu przypadkach sprawi, że klienci nie odwrócą się od ulubionych sklepów, czy usług na Rynku – napisali przedsiębiorcy. Co niektórzy, nie czekając na decyzję magistratu w tej sprawie, sami postanowili zachęcić mieszkańców do parkowania przy swoich sklepach, proponując opłacenie postoju samochodu. Co na to UMiG? Na razie nie wiadomo: – Jeszcze nie rozmawialiśmy na ten temat. Na pewno jednak pochylimy się nad tą propozycją – deklaruje burmistrz Anna Tomicka. Z kolei według Mariusza Szrajbrowskiego, kierownika referatu nadzoru właścicielskiego i kontroli w swarzędzkim magistracie, odpowiedź będzie najpewniej odmowna: – Przy tego rodzaju strefach parkowania zaproponowane przez przedsiębiorców rozwiązanie jest niemożliwe do zrealizowania ze względu na otwarty charakter parkingów – tłumaczy szef referatu. Tak, czy inaczej czekamy na oficjalne stanowisko UMiG w tej sprawie.

mn     

 

 

- Reklama -
- Reklama -