czwartek, 23 maja 2024
17.1 C
Swarzędz

Wiadukt miesiąc później

Zobacz także

- Reklama -

Co jakiś czas zaglądamy na ul. Rabowicką, w okolicach której realizowana jest największa inwestycja komunikacyjna naszej gminy. Także i w tym tygodniu mamy garść informacji na temat tego, jak przebiega to przedsięwzięcie.

Termin zakończenia budowy wiaduktu nad torami kolejowymi zbliża się wielkimi krokami. Gotowe są już podpory łącznika, w najbliższych dniach montowana będzie stalowa konstrukcja budowli, która w ostatnich miesiącach powstawała w hucie w Rudzie Śląskiej. I choć większość prac prowadzona była zgodnie z przyjętym harmonogramem robót, to jednak nie wszystkie uda się zrealizować w terminie. Wszystko przez długą w tym roku zimę, co oznacza że wiadukt zostanie odebrany od wykonawcy miesiąc później, niż pierwotnie zakładano, czyli pod koniec lipca. Jak poinformował nas w międzyczasie Zbigniew Zastrożny, dyrektor Wydziału Rozwoju Gminy w swarzędzkim magistracie, prace będą realizowane do końca czerwca, natomiast dodatkowy miesiąc potrzebny jest pod kątem przejmowania inwestycji przez odpowiednie służby techniczne i samego inwestora – czyli naszą gminę i starostwo powiatowe. Nie przeszkodzi to jednak w ogłoszeniu przetargu na drugi etap tego przedsięwzięcia, obejmujący budowę skrzyżowania (z sygnalizacją świetlną) z drogą krajową nr 92 oraz przebudowę samej ulicy Rabowickiej wraz z ekranami akustycznymi: – Dokumentacja przetargowa jest gotowa – mówi szef wydziału, zapowiadając że gmina najprawdopodobniej jeszcze w maju ogłosi przetarg dotyczący tej części robót. Prace związane z realizacją II etapu inwestycji rozpoczną się najpewniej jesienią. Przypomnijmy, że niedawno to swarzędzkie przedsięwzięcie drogowe zyskało, obok ubiegłorocznych środków z Ministerstwa Infrastruktury, kolejne dofinansowanie – tym razem z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, przyznane przez Urząd Marszałkowski, a wynoszące ok. 10 mln zł. Szacuje się, że inwestycja, która ma skutecznie odkorkować miasto, będzie kosztowała łącznie ok. 40 mln zł, w tym ok. 20 mln budżet naszej gminy.

mn

 

 

- Reklama -
- Reklama -