środa, 24 lipca 2024
21.5 C
Swarzędz

Straż Miejska zmienia siedzibę

Zobacz także

- Reklama -

W lipcu swoją działalność – przynajmniej częściowo – rozpocznie Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które od kilku miesięcy tworzone jest przez naszą gminę w odnowionym budynku dworca PKP. Jako pierwsi do obiektu wprowadzą się strażnicy miejscy.

Gruntowny remont swarzędzkiego dworca PKP zakończył się w lutym, od tego też czasu trwają intensywne prace związane z zaadaptowaniem części pomieszczeń na parterze i piętrze budynku pod działalność służb mundurowych: lokale są meblowane i odpowiednio urządzane, sam budynek uzbrajany jest też w sieć teleinformatyczną. Przypomnijmy, że według nowych planów zagospodarowania obiektu, na jego parterze obok kasy i poczekalni kolejowej ma zostać uruchomiony punkt pogotowia ratunkowego wraz z dyżurką, na I piętrze z kolei znajdą się siedziby straży miejskiej i pożarnej. Miejscowe Centrum Powiadamiania Ratunkowego ma zacząć – przynajmniej częściowo – swoją działalność 1 lipca, wraz z zakończeniem przeprowadzki Straży Miejskiej z ul. Strzeleckiej. – Od 1 lipca nasza komenda będzie znajdowała się przy ul. Dworcowej 24 – poinformował nas Piotr Kubczak, szef miejscowych strażników, według którego skoordynowanie prac najważniejszych służb interwencyjnych w jednym miejscu pozwoli na szybsze reagowanie w przypadku wezwań i zagrożeń: – Między służbami będzie o wiele sprawniejszy przepływ informacji. Samo miejsce jest dogodne, bo położone w ścisłym centrum miasta, co też nie jest bez znaczenia. Pomysł ze skupieniem wszystkich służb w jednym punkcie z powodzeniem funkcjonuje już w innych miejscowościach, mam nadzieję że i tak będzie w naszej – mówi komendant, ciesząc się także na samą myśl o poprawie warunków pracy: – Z pewnością polepszą się warunki lokalowe, Centrum dysponuje salą odpraw, pomieszczeniami socjalnymi, węzłem sanitarnym oraz magazynami, więc sprzętu nie będziemy już trzymać w pomieszczeniach biurowych jak dotychczas. Spore ułatwienie będą mieli też mieszkańcy, bo dotychczasową naszą siedzibę niektórym trudno było znaleźć. A i nam będzie łatwiej, bo część służbowa zostanie oddzielona od części dla interesantów. Teraz wszystkie sprawy będzie można załatwić przez dyżurkę na parterze budynku – wyjaśnia P. Kubczak, zapowiadając też małą niespodziankę z okazji przeprowadzki dla czytelników TS. Znajdziecie ją w jednym z kolejnych numerów „Tygodnika”. Po uruchomieniu nowej strażnicy, do pomieszczeń dworcowych będą przymierzane kolejne służby – straż pożarna oraz pogotowie ratunkowe, które mają zostać przeniesione do budynku do końca roku. Do wybudowania wciąż pozostają też garaże dla pojazdów swarzędzkich służb (po dwa dla straży miejskiej i pogotowia oraz cztery dla wozów strażackich), które mają zostać wzniesione tuż obok dworca, w miejscu gdzie obecnie znajdują się wysłużone magazyny i połączone z budynkiem przeszklonym korytarzem. Ich budowa, jak wynika z informacji przekazywanych przez magistrat, rozpocznie się w drugiej połowie roku i potrwa do przyszłego roku. Na uruchomienie Centrum Powiadamiania Ratunkowego nasza gmina planuje przeznaczyć ok. 1,5 mln zł.

mn

Od 1 lipca siedziba Straży Miejskiej będzie znajdowała się w budynku dworca kolejowego. Strażnicy będą dostępni pod nowym numerem telefonu: (61) 65 – 10 – 986.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -
- Reklama -