poniedziałek, 15 kwietnia 2024
13 C
Swarzędz

Czeka nas długa i śnieżna zima

Zobacz także

- Reklama -

W wakacje magistrat rozstrzygnął przetarg na zimowe utrzymanie dróg i ulic. Wynika z niego, że najbliższej zimy za odśnieżanie odpowiedzialna będzie ta sama firma co przed rokiem, niemal identyczne będą też koszty tej usługi.

Mimo jeszcze słonecznej aury za oknem, zima nieuchronnie zbliża się do nas wielkimi krokami. Mamy październik, zatem pierwsze opady śniegu mogą mieć miejsce już za kilka tygodni. W tym roku przetarg na zimowe utrzymanie dróg i ulic gminnych i powiatowych leżących w granicach administracyjnych miasta magistrat rozstrzygnął zdecydowanie wcześniej niż przed rokiem, bo już w połowie lipca, wybierając ofertę konsorcjum firm Technika Sanitarna sp. z o.o. i Budownictwo Drogowe KRUG, czyli przedsiębiorstw, które odśnieżały Swarzędz także minionej zimy. I jeśli za pogodowy prognostyk przyjąć ilość pieniędzy przeznaczonych przez UMiG na tę usługę w tym roku, zbliżająca się zima będzie podobna do tej minionej (czyli długa i śnieżna), bo podobnie jak przed rokiem wydamy na ten cel niemal identyczną kwotę – nieco ponad 1 mln zł. na utrzymanie przejezdności blisko 250 km dróg. Jaka będzie dokładna kolejność odśnieżania dróg na terenie naszej gminy? Zostaną one podzielone na III kategorie. Oznacza to, że w pierwszej kolejności w samym mieście udrożniane będą tzw. strategiczne ciągi komunikacyjne, po których porusza się komunikacja miejska (łącznie ok. 40 km dróg), w następnej kolejności pługi pojawią się na drogach tzw. II standardu, czyli na ulicach o nawierzchni utwardzonej asfaltem lub kostką brukową (sieć podstawowa o łącznej długości ok. 70 km). Pozostałe drogi – czyli gruntowe, nieutwardzone – zostaną sklasyfikowane jako drogi III standardu (tzw. sieć lokalna o łącznej długości ponad 135 km), tam też drogowcy dotrą dopiero po odśnieżeniu ulic o ważniejszym znaczeniu dla ogólnomiejskiej komunikacji. Ile czasu firmy będą miały na odśnieżenie drogi danej kategorii? Teoretycznie 4h od momentu ustąpienia opadów, przepis ten jednak nie obowiązuje od wielu lat. W efekcie zarządca drogi sam ustala, ile czasu potrzebuje na jej doprowadzenie do bezpiecznego standardu. W naszej gminie, według warunków przetargu, firma odśnieżająca będzie miała godzinę na przystąpienie do akcji na drogach I standardu, licząc od momentu zgłoszenia telefonicznego przez uprawnioną instytucję (UMiG, służby mundurowe, Zakład Gospodarki Komunalnej), 2 godziny na rozpoczęcie prac na drogach II standardu i 3 godziny na podjęcie działań na drogach III kategorii. Warto mieć te wartości czasowe na uwadze, zwłaszcza zanim zacznie się złorzeczyć spóźniającym się drogowcom. Miejmy przy tym nadzieję, że tegoroczna zimowa aura będzie łaskawsza, opady śniegu nie będą zaskakiwać, jak to miało miejsce w roku ubiegłym, a magistrat nie wyda za dużo na rachunki telefoniczne.

mn

 

 

- Reklama -
- Reklama -