wtorek, 6 czerwca 2023
21.4 C
Swarzędz

Premiera kompendium o regionalizmie

Zobacz także

Swarzędz ma nowe wydawnictwo. Do nielicznych książek i publikacji traktujących o dziejach naszego miasta i gminy dołączyło w minionym tygodniu „Małe kompendium wiedzy o regionalizmie swarzędzkim”, autorstwa dra Ryszarda Karolczaka, byłego prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Swarzędzkiej, wydane dzięki pomocy Spółdzielni Mieszkaniowej w Swarzędzu.

Nasza Gmina – mimo ciekawej i długiej historii – nie może pochwalić się zbyt bogatym dorobkiem książkowym traktującym o dziejach Swarzędza i okolicznych sołectwa. Stąd bardzo duże zainteresowanie nową pozycją, która ukazała się na wydawniczym rynku naszego miasta. Premiera „Małego kompendium wiedzy o regionalizmie swarzędzkim” dr Ryszarda Karolczaka, wydawana dzięki wsparciu finansowemu Spółdzielni Mieszkaniowej w Swarzędzu, miała miejsce w miniony piątek, w Ośrodku Kultury, gromadząc liczne grono miłośników Swarzędza. Nie zabrakło władz gminy reprezentowanych przez wiceburmistrza A. Trawińskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej M. Szkudlarka, wiceprzewodniczącego G. Taterki, radnych: E. Buczyńskiej i P. Choryńskiego, władz SM z prezesem P. Pawłowskim na czele, członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Swarzędzkiej. Zgromadzonych powitał prezes TMZS A. Kobza, który pogratulował autorowi, że podjął trud zebrania, usystematyzowania i przelania na papier wiedzy o osobach, które działały na rzecz lokalnego regionalizmu. Krótką recenzję książki zaprezentował J. Mrula, podkreślając wieloletnie spory o znaczenie słowa „regionalizm”.

{gallery}10.02.2014{/gallery}

Głos zabrał też sam autor książki, który podkreślał intencje i motywy, które nim kierowały przy powstawaniu publikacji. – Zapoznanie się z licznymi, często nieusystematyzowanymi zbiorami historycznych zapisów, notatek, protokołów, itp. przyczyniło się do sporządzenia niniejszej publikacji, porządkującej i upamiętniającej wszystkie dotychczasowe działania związane z lokalnym regionalizmem. Tym samym opracowanie stanowi próbę wypełnienia luki w tym zakresie – wyjaśniał dr R. Karolczak. W zamyśle autora – gdyby udało się ocalić i zebrać przechowywane w wielu miejscach, na ogół prywatne zbiory, często w postaci notatek, opisów, pamiątek rzeczowych, zdjęć czy obrazów, związanych z ziemią swarzędzką, stanowiłoby to olbrzymi sukces – podkreślał dr Karolczak we wstępie swojej książki, która stanowi prezentację 30 – letnich dziejów swarzędzkiego regionalizmu.

Gratulacje autorowi złożyli m.in. prezes SM. P. Pawłowski, wiceburmistrz A. Trawiński oraz przewodniczący RM M. Szkudlarek, który ujawnił pomysł zorganizowania w budynku przy ul. Bramkowej muzeum regionalnego, którego nasze miasto dotychczas nie posiada, a które byłoby swoistą mekką nie tylko dla miłośników i pasjonatów ziemi swarzędzkiej i jej dziejów. Spotkanie zakończyła się uroczystą kawą. Zgromadzeni na pamiątkę otrzymali egzemplarz „Małego kompendium”, mając od razu możliwość uzyskania osobistej dedykacji od autora książki.

Książkę można nabyć w księgarni Remedium, na os. Czwartaków.

kt

 

- Reklama -
- Reklama -