niedziela, 21 kwietnia 2024
7.2 C
Swarzędz

Rondo otwarte, obwodnica bliżej

Zobacz także

- Reklama -

Zakończyły się prace związane z budową ronda przy ul. Dworcowej. Od 2 sierpnia kierowcy mogą swobodnie korzystać z nowego układu komunikacyjnego w tej części miasta.

2 sierpnia do użytku kierowców oddano rondo, które od połowy maja było wznoszone przy ul. Dworcowej przez miejscową firmę Budownictwo Drogowe KRUG. Z realizacją tego przedsięwzięcia związane były spore utrudnienia drogowe – na czas wykonywania prac w rejonie dworca, czyli przez blisko 3 miesiące, na ok. 100-metrowym odcinku zwężona była jezdnia, obowiązywał ruch wahadłowy sterowany sygnalizacją świetlną. I chociaż rondem można od kilku dni swobodnie przejechać, to jednak utrudnień komunikacyjnych w tej części naszej gminy nie zabraknie, bo jak informuje swarzędzki UMiG, w okolicy nadal trwać będą prace drogowe, ponieważ dworcowe rondo stanowi tylko element dużej inwestycji – trwającej aktualnie budowy obwodnicy śródmieścia Swarzędza, która połączy drogę krajową nr 92 z drogą powiatową w ciągu ulicy Dworcowej w Swarzędzu. – W sierpniu nadal będą utrudnienia (zwężenia jezdni) na ul. Poznańskiej w Swarzędzu, w rejonie skansenu pszczelarskiego, gdzie powstaje nowe skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną. Od tego właśnie skrzyżowania poprowadzony zostanie zupełnie nowy, ok. kilometrowy odcinek drogi z wyjazdem na gotowe już rondo przy dworcu PKP – informuje magistrat, apelując do kierowców o cierpliwość i rozwagę. Najważniejszym punktem inwestycji jest wspomniane skrzyżowanie na krajówce, które będzie miało za zadanie usprawnić komunikację w naszej gminie. Umożliwi ono pojazdom jadącym od strony Poznania skręcanie w lewo w ul. Stawną oraz w prawo, w kierunku ul. Dworcowej (dojazd do Castoramy). Podobne możliwości skrętu będą miały pojazdy jadące od strony Warszawy. Skręcając w stronę Castoramy kierowcy zyskają dogodne i alternatywne połączenie z ul. Dworcową poprzez wspomnianą drogę przy torach kolejowych oraz dalej – poprzez nowe rondo – z wiaduktem i strefą ekonomiczną.   Umożliwi to komunikacyjne odciążenie centrum miasta i newralgicznych skrzyżowań, jak np. ul. Polnej z drogą krajową. Przypomnijmy, że swarzędzka obwodnica realizowana jest przede wszystkim dzięki dotacjom: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego (4,5 mln zł) oraz firm CLIP i CASTIM (3,7 mln zł). Całość ma kosztować nieco ponad 12 mln zł., a prace drogowe potrwają do jesieni.

mn


 

Fot. H. Remlein

- Reklama -
- Reklama -