niedziela, 23 czerwca 2024
22.7 C
Swarzędz

Gmina zebrała plony

Zobacz także

- Reklama -

Sołectwo Rabowice było w tym roku gospodarzem gminnych dożynek, które odbyły się w minioną sobotę, przyciągając tłumy zaproszonych gości, mieszkańców Swarzędza i okolicznych sołectw. Wiejski festyn z atrakcjami trwał do późnych godzin wieczornych.

 "Dozynki

Tegoroczne święto plonów zorganizowano w ostatnią sobotę sierpnia, we wsi Rabowice, które skrzętnie od kilku tygodni przygotowywało się do roli gospodarza i współorganizatora dożynek. Egzamin – w ocenie licznie przybyłych mieszkańców – zdało na medal.

Sobotnia impreza rozpoczęła się od barwnego korowodu, który maszerując ulicami Rabowic dotarł do ołtarza, gdzie odprawiona została Polowa Msza św. W tym roku poprowadził ją ks. M. Kaźmierczak – proboszcz z Siekierek Wielkich. Tradycyjnym punktem każdego święta plonów jest obrzęd dożynkowy. W Rabowicach wykonał go zespół Pieśni i Tańca „Siekieracy”, zapraszając do tańca gospodarzy dożynek: Burmistrz Annę Tomicka i Przewodniczącego RM Mariana Szkudlarka. Starostowie dożynek:  Aleksander Szaroleta z sołectwa Garby oraz Róża Dankowska z sołectwa Rabowice przekazali przedstawicielom władz pięknie wypieczony chleb z tegorocznych zbiorów, który – starym zwyczajem – został podzielony między uczestników święta plonów. Po przemówieniach burmistrz A. Tomickiej, przewodniczącego M. Szkudlarka, głos zabrali także poseł B. Szydłowska i Poseł S. Kalemba, którzy dziękowali rolnikom za ich trudną, pełną poświęcenia pracę. Po części oficjalnej przyszedł czas na część artystyczną. Na rabowickiej scenie zaprezentowali się m.in.: Sekcja Regionalna „Olszyna”, Sekcja Ośrodka Tańca Ośrodka Kultury. Entuzjazm wzbudził pokaz zumby, zaprezentowany przez Red Fitness, występ taneczny ze Szkoły Podstawowej nr 5 i pokaz mody w wykonaniu modelek z Salonu Shark. Publiczności przypadła także do gustu grupa Faster. Święto plonów nie mogło się obyć bez atrakcji dla milusińskich, które okupowały plac zabaw i stoiska ze słodkościami, biorąc udział w konkursach i zabawach. Dorośli z kolei bawili się do późnych godzin wieczornych na specjalnie zorganizowanej imprezie tanecznej.

Rts

 

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -
- Reklama -