niedziela, 14 kwietnia 2024
15.5 C
Swarzędz

Rok po wyborach

Zobacz także

- Reklama -

Minęło  12 miesięcy od pamiętnych, zeszłorocznych wyborów samorządowych, które spowodowały spore zmiany w naszym mieście, „trzęsienie ziemi” w ratuszu i  poważne przetasowania na najważniejszych stanowiskach w gminie. Od roku mamy nową, dość odmłodzoną  Radę Miejską i nowego gospodarza Gminy, burmistrza Mariana Szkudlarka.

Wybieraliśmy w okręgach jednomandatowych

Rok temu, 16 listopada 2014r. wybraliśmy radnych swarzędzkiej Rady Miejskiej na kolejną, czteroletnią kadencję. 10 mandatów, w 21 – osobowej swarzędzkiej Radzie Miejskiej zdobyli członkowie KWW Mariana Szkudlarka (Ryszard Dyzma, Jacek Hejnowski, Rafał Kamprowski, Wanda Konys, Adrian Senyk, Maciej Socha,  Rafał Słupiński, Marian Szkudlarek, Katarzyna Szkudlarek, Grzegorz Taterka). Na drugim miejscu uplasował się lider sprzed czterech lat Komitet Wyborczy Anny Tomickiej, który zdobył 6 mandatów (Anna Graczyk, Tomasz Majchrzak, Zygmunt Majchrzak,  Krzysztof Szymanowski, Teresa Rucińska, Joanna Wojtysiak)  czyli o 5 mniej niż przed czteroma laty. Na trzecim miejscu znalazł się Komitet Wyborczy Platformy Obywatelskiej, który wprowadził do Rady Miejskiej 4 rajców, czyli o jednego mniej niż w poprzedniej kadencji (Barbara Czachura, Wojciech Kmieciak, Mateusz Matuszak, Ryszard Wiczyński). Ostatnim Komitetem, który wprowadził swojego reprezentanta do swarzędzkiej Radzie Miejskiej był Komitet Wyborców Prawo i Sprawiedliwość, któremu przypadł jeden mandat (Magdalena Buchholz). Pierwotnie tylko osiem osób spośród 21. członków RM nowej kadencji to osoby, które już pełniły mandat w kadencji 2010-2014: Barbara Czachura, Marian Szkudlarek, Ryszard Dyzma, Grzegorz Taterka, Krzysztof Szymanowski, Zygmunt Majchrzak, Teresa Rucińska i Katarzyna Szkudlarek. Dwie osoby: Wanda Konys i Ryszard Wiczyński pełniły już mandat radnego przed 2010r.

Rada mocno odmłodzona

Aż 11 radnych to osoby, które w swarzędzkiej Radzie znalazły się po raz pierwszy. Tak wyglądał pierwotny skład Rady Miejskiej, ze średnią wieku 43 lata.  Po wygranej Mariana Szkudlarka w II turze wyborczej wyborów burmistrza, zrezygnował on z mandatu radnego, podobnie jak Grzegorz Taterka, który został powołany na stanowisko I zastępcy burmistrza. W marcu, w wyniku przeprowadzonych wyborów uzupełniających radnymi zostali Piotr Choryński (na miejsce Mariana Szkudlarka) i Piotr Baranowski (wakujący mandat po Grzegorzu Taterce). Dodajmy, że po raz pierwszy – w zeszłorocznych wyborach samorządowych – radnych wybieraliśmy w okręgach jednomandatowych. Osoba z największą liczbą głosów w danym okręgu uzyskała mandat.

Burmistrz wybrany w II turze

Ogromne emocje – zdecydowanie niż wybór rajców – wzbudziły zeszłoroczne wybory gospodarza Gminy. Przypomnijmy, że do walki o fotel burmistrza stanęli: Barbara Czachura z Platformy Obywatelskiej RP, Armin Niewiadomski z Prawa i Sprawiedliwości RP, Marian Szkudlarek, będący przewodniczącym RM w kadencji 2010-2014 oraz Anna Tomicka, pełniąca funkcję burmistrza od 2002 roku (z przerwą 2006-2007). I turę wyborcza wygrała bezapelacyjnie Anna Tomicka, uzyskując  45,3% głosów (7.632 głosy), choć uzyskała zdecydowanie gorszy wynik niż w 2010 roku, kiedy pokonała rywali już w I turze wyborczej. II miejsce zajął Marian Szkudlarek, który otrzymał poparcie na poziomie 32,6% (5.485 głosów). Trzecie miejsce zajęła Barbara Czachura, która otrzymała 15,6%głosów z kolei Armin Niewiadomski uzyskał wynik na poziomie 6,4%. O wyborze burmistrza zdecydować musiała II tura wyborcza, która odbyła się w niedziele, 30 listopada. W międzyczasie Mariana Szkudlarka poparło dwoje byłych kontrkandydatów: Barbara Czachura i Armin Niewiadomski, więc walka o najważniejszy urząd w gminie była wyjątkowo emocjonująca a szala przechylała się to na jedną to na drugą stronę. Rywalizacja w II turze zakończyła się zwycięstwem Mariana Szkudlarka, który uzyskał 50,47% głosów, wyprzedzając Annę Tomicka o 142 głosy. 4 grudnia ubiegłego roku nowy burmistrz został oficjalnie zaprzysiężony. Od tego czasu minął rok.

kt

""

Fot. M. Gawarecki

Jak Państwo oceniacie pierwszy rok działań burmistrza i Rady Miejskiej?

Czekamy na Państwa opinie: mail: redakcja@tygodnikswarzedzki.pl

 

 

 

- Reklama -
- Reklama -