piątek, 24 marca 2023
9.8 C
Swarzędz

Kto zna tajemnicę kręgu z krzyżami?

Zobacz także

Tajemniczy krąg  otoczony krzyżami przybitymi do drzew można napotkać w lesie między Kobylnicą a Wierzonką. Czy to zbiorowa mogiła, którą ktoś upamiętnił przybijając krzyże? Czy ktoś z mieszkańców naszej gminy zna tajemnicę? Czy zagadkę uda się rozwiązać? Pytań jest wiele.
Lasy w naszej gminie kryją jeszcze wiele tajemnic i zagadek. Przedstawioną dzisiaj – mamy nadzieję – że uda się przy pomocy mieszkańców rozwikłać. Na tajemniczy krąg, znajdujący się w lesie między Kobylnicą a Wierzonką zwrócił nam uwagę swarzędzki regionalista Mieczysław Staniszewski. – Spacerując po lesie z Kobylnicy w kierunku Wierzonki można natrafić na tajemniczy krąg o średnicy około 8 do 10 m. otoczony krzyżami przybitymi do drzew . Nienaturalne zagłębienie powierzchni gruntu sugeruje że jest to najprawdopodobniej zbiorowa mogiła, pytanie czyja? – zastanawia się regionalista. –  Oceniając stan wiszących na drzewach krzyży wnioskuję, że mają około 20 lat. Cofając się w czasie o 20 lat mamy czas, kiedy w wolnej Polsce rozpoczęto upamiętnianie zbiorowych mogił. Myślę, że ok. 20 lat temu  osoba – która znała tajemnicę tego lasu i tej mogiły –  postanowiła ją upamiętnić  wbijając w okoliczne drzewa krzyże – dodaje  Mieczysław Staniszewski. Czy  upamiętnione miejsce to zbiorowa mogiła z czasów stalinizmu, gdzie znajdują się ofiary egzekucji dokonanej przez Służbę Bezpieczeństwa ? – zastanawia się regionalista.  Pytań jest wiele. Warto dodać, że w bezpośrednim sąsiedztwie tajemniczego kręgu odnaleziono łuski których kaliber pasuje do broni używanej m.in. przez UB.  Czy zagadkę tajemniczego kręgu i prawdopodobne mogiły uda się rozwiązać? Prosimy mieszkańców  pomoc! (redakcja@tygodnikswarzedzki.pl, tel. 61 817 22 87)
– Parafrazując słowa piosenki “Biały krzyż” Czerwonych Gitar  “Tylko w lesie biały krzyż nie pamięta już kto pod nim śpi”, natomiast krzyże z kobylnickiego lasu powinny tę cisze przerwać i przemówić Czytelne oznakowanie tego miejsca stosowna tabliczką wydaje się być oczywiste.
  – podsumowuje regionalista.
kt

 

- Reklama -
- Reklama -