niedziela, 21 kwietnia 2024
6.3 C
Swarzędz

Kolej na Dworcową

Do końca 2018 r. przy dworcach kolejowych w Swarzędzu i Kobylnicy pojawią się tzw. zintegrowane węzły przesiadkowe, umożliwiające podróżnym korzystanie z różnych form transportu publicznego. W ramach tej inwestycji gruntownej przebudowy doczeka się też ul. Dworcowa w Kobylnicy.

Zobacz także

- Reklama -

Trwa przetarg mający na celu wyłonienie wykonawcy I etapu przebudowy ul. Dworcowej w Kobylnicy, w ramach której droga doczeka się m.in. asfaltowej nawierzchni i chodnika. Inwestycja powinna być gotowa jeszcze w tym roku.

w ramach projektu pod nazwą „Rozwój niskoemisyjnej mobilności miejskiej na terenie gminy Swarzędz”. Jego podstawowym założeniem jest zachęcenie swarzędzan do korzystania z innych niż samochód środków transportu. A to z kolei w dłuższej perspektywie miałoby doprowadzić do zmniejszenia korków na naszych ulicach i w konsekwencji do spadku zanieczyszczenia powietrza w gminie. Mowa zatem o przedsięwzięciu proekologicznym. Żeby te cele osiągnąć, jak już w międzyczasie informowaliśmy, miasto zamierza kupić 4 niskopodłogowe autobusy z hybrydowym układem napędowym, spełniającym surową normę emisji spalin Euro 6, a także wybudować dwa tzw. zintegrowane węzły przesiadkowe, czyli miejsca umożliwiające dogodną zmianę środka transportu, wyposażone w niezbędną dla obsługi podróżnych infrastrukturę, w szczególności: miejsca postojowe, przystanki, punkty sprzedaży biletów i systemy informacyjne. Jedno takie centrum przesiadkowe miałoby powstać przy dworcu kolejowym w Swarzędzu, drugie – właśnie przy dworcu w Kobylnicy. Planowana modernizacja tej okolicy oznacza, że i przebudowy doczeka się pobliska ul. Dworcowa. Aktualnie, jak wynika z informacji przekazywanych przez ratusz, trwa procedura przetargowa, która pozwoli wyłonić wykonawcę I etapu budowy tej drogi. Miałby on obejmować jej nieco ponad 340-metrowy odcinek od ul. Swarzędzkiej do ul. Słonecznikowej. Sama inwestycja przewiduje wybudowanie w tym miejscu asfaltowej jezdni o szerokości 6 metrów oraz chodnika o szerokości od 2 do 3 metrów. Tuż przy dworcu PKP z kolei – jak wynika z informacji przekazywanych przez magistrat – powstanie pętla autobusowa, parking dla samochodów osobowych na ponad 20 miejsc oraz dwie wiaty na 20 rowerów. W okolicy pojawi się dodatkowo oświetlenie uliczne, kanalizacja deszczowa, kanalizacja sanitarna z przyłączami oraz kanał teletechniczny. Rok temu, przypomnijmy, Urząd Miasta złożył wniosek o uzyskanie dofinansowania dla tego przedsięwzięcia ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Miałoby ono wynieść 10 mln zł., a wartość całego projektu szacuje się na 13 mln zł. Budowa obu węzłów rozpocznie się w tym roku, a ich oddanie do publicznego użytku planowane jest na koniec 2018 r.. Inwestycja związana z ul. Dworcową ma być jednak ukończona jeszcze w tym roku.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -
- Reklama -