wtorek, 23 kwietnia 2024
2 C
Swarzędz

Nowe autobusy, nowe ulgi?

Zobacz także

Rondo w Kobylnicy na finiszu

Ratowali życie mężczyzny

Groźny wypadek za Uzarzewem

- Reklama -

Jeszcze w tym roku miasto zakupi cztery nowe autobusy. W przyszłym, niewykluczone, na ulicach gminy pojawią się kolejne. To jednak nie jedyne zmiany w swarzędzkiej komunikacji, bo ratusz rozważa dodatkowo wprowadzenie darmowych przejazdów dla kolejnych grup pasażerów, a także bezpłatny dowóz osób do mających powstać w Swarzędzu i Kobylnicy węzłów przesiadkowych.

Zmniejszamy emisję
Jak już informowaliśmy, od końca ubiegłego roku miasto stara się o dofinansowanie ze środków zewnętrznych projektu inwestycyjnego o nazwie „Rozwój niskoemisyjnej mobilności miejskiej na terenie gminy Swarzędz”. Jego głównym założeniem jest zachęcenie swarzędzan do korzystania z innych niż samochód środków transportu. Dlatego też w ramach tego przedsięwzięcia planuje się budowę dwóch węzłów przesiadkowych – w Swarzędzu i Kobylnicy, gdzie kierowcy mogliby parkować swoje samochody i przesiadać się na pociąg oraz zakup 4 niskopodłogowych autobusów o tzw. napędzie hybrydowym. – Jesteśmy w trakcie przetargu na budowę ul. Dworcowej w Kobylnicy wraz z infrastrukturą, która jest integralną częścią węzła przesiadkowego – mówi burmistrz Marian Szkudlarek. Pod koniec lutego ratusz ogłosił także przetarg na dostawę autobusów i jak wynika z pojawiających się informacji – nowoczesne pojazdy zostaną przekazane do eksploatacji jeszcze w tym roku: – W trosce o jakość środowiska Burmistrz zdecydował, że kupione zostaną autobusy z napędem hybrydowym, które charakteryzują się ok. 40% redukcją zużycia paliwa w stosunku do tradycyjnego diesla spełniającego normę emisji spalin Euro6 (przy założeniu jazdy w trudnych warunkach miejskich). Ponadto autobusy będą posiadać bogate wyposażenie, zarówno takie, które ułatwi i uatrakcyjni podróż (wifi, biletomat, porty USB do ładowania telefonów, system audio-video, klimatyzacja), jak również pozwalające na sprawne zarządzanie komunikacją miejską (system GPS, bramki liczące pasażerów, zaawansowany komputer pokładowy). Autobusy powinny zostać przekazane do eksploatacji jeszcze w bieżącym roku i zostaną skierowane na linie od 01.01.2018 r. – wyjaśnia z kolei Mariusz Szrajbrowski, kierownik Wydziału Nadzoru Właścicielskiego i Transportu w swarzędzkim magistracie. – Autobusy, na które ogłoszony został przetarg mają służyć zwiększeniu atrakcyjności węzłów przesiadkowych zlokalizowanych w Swarzędzu oraz Kobylnicy, co oznacza, że będą obsługiwały linie autobusowe, które pozwolą na połączenie transportu kolejowego z autobusowym. Wybudowanie węzłów przesiadkowych spowoduje również modyfikacje przebiegu niektórych linii autobusowych – dodaje szef Wydziału. Będą to pierwsze tego typu pojazdy z całego pakietu, bo docelowo do Swarzędza ma trafić ich kilkanaście. Możliwe, że w drugiej połowie roku miasto ogłosi przetarg na zakup kolejnych autobusów.
Swarzędz nie zrezygnuje z ulg
Unowocześnianie taboru swarzędzkiej komunikacji autobusowej nie będzie jednak jedynym udogodnieniem dla swarzędzkich pasażerów. Rozważane jest bowiem rozszerzenie darmowych przejazdów o kolejne grupy osób korzystające z tego środka transportu. Mają one obowiązywać nawet w przypadku integracji komunikacji ze stolicą Wielkopolski. Rozmowy w tej sprawie, przypomnijmy, władze Swarzędza prowadzą od wielu lat: – Intensywnie nad tym myślimy i robimy analizy, temat darmowej komunikacji w Swarzędzu nie jest jeszcze zamknięty. W tej chwili skupiamy się jednak na integracji z Poznaniem. Zarówno Poznaniowi, jak i nam zależy na tego typu współpracy, ale niestety – jest kilka warunków do spełnienia: po pierwsze – Poznań musi uwzględnić nasze ulgi, po drugie – stolica Wielkopolski ma inny podział na strefy, po trzecie – wzrosną też koszty administracyjne. My jednak z naszych ulg nie zrezygnujemy, mało tego – chcemy je dalej rozszerzać – deklaruje burmistrz Marian Szkudlarek. Przypomnijmy, że na początku 2016 r. miasto wprowadziło darmowe przejazdy dla seniorów 65+ i opiekunów w rodzinach wielodzietnych, a od początku tego roku objęło nimi też uczniów oraz studentów. Dla dwóch ostatnich grup od grudnia do dnia dzisiejszego wydanych zostało łącznie – jak wyliczył Wydział Nadzoru Właścicielskiego i Transportu Urzędu Miasta i Gminy – 6675 zaświadczeń uprawniających do 100-procentowej ulgi w swarzędzkich autobusach, w tym: 1122 dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz podstawowych i gimnazjalnych innych niż prowadzone przez gminę Swarzędz, 5010 dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych prowadzonych przez gminę Swarzędz i 543 dla studentów.
Do węzłów za darmo?
Niewykluczone jednak, że darmowe przejazdy obejmą dodatkowo osoby, które zdecydują się korzystać z mających powstać w ramach całego projektu węzłów przesiadkowych. – Duże przemodelowanie komunikacji będzie miało miejsce w roku 2018, kiedy będą funkcjonowały węzły przesiadkowe w Swarzędzu i Kobylnicy. Moim zamierzeniem jest, żeby do tych węzłów dowozić pasażerów za darmo, chcemy żeby ludzie przemieszczali się koleją, a nie samochodami. Linie autobusowe w tych kierunkach byłyby darmowe – mówi burmistrz. Warto odnotować, że dofinansowanie na zakup autobusów ma pochodzić ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a stosowne dokumenty w tej sprawie miasto złożyło jesienią ubiegłego roku w Urzędzie Marszałkowskim. Kwoty są niemałe, bo całe to zadanie ma kosztować 13 mln zł., przy blisko 10-milionowym dofinansowaniu. Co jednak ważne, jeśli Swarzędz pozyska te pieniądze, więcej przeznaczy też na inne inwestycje: – Ciągle jesteśmy w trakcie konkursu na dofinansowanie. W momencie kiedy podpiszemy umowę z Urzędem Marszałkowskim to pieniądze przeznaczymy na kolejne zadania. Planujemy w tym roku przeznaczyć na inwestycje nie 46 mln zł jak było zapisane w uchwale budżetowej, a ok. 70 mln zł. Pierwsza duża zmiana w budżecie przeprowadzona zostanie podczas sesji w dniu 28 marca. Na sesji tej planujemy wprowadzić ok. 12mln zł wolnych środków po dokonaniu bilansu roku 2016 – zapowiada gospodarz miasta. W tegorocznym budżecie Swarzędza na zakup autobusów przewidziano 6,3 mln złotych.

Gmina ogłosiła przetarg na zakup czterech niskopodłogowym, hybrydowym autobusów. Będą posiadać bogate wyposażenie, zarówno takie, które ułatwi i uatrakcyjni podróż (wifi, biletomat, porty USB do ładowania telefonów, system audio-video, klimatyzacja), jak również pozwalające na sprawne zarządzanie komunikacją miejską (system GPS, bramki liczące pasażerów, zaawansowany komputer pokładowy).

- Reklama -
- Reklama -