piątek, 1 grudnia 2023
-4.1 C
Swarzędz

Podpalacz zatrzymany

Zobacz także

- Reklama -

18 – letniego mieszkańca Swarzędza zatrzymali swarzędzcy stróże prawa. Nastolatek jest podejrzewany o spowodowanie kilku pożarów w naszej gminie, których straty sięgają ponad 110 tys. zł. Sprawca przyznał się do podpaleń i wyjaśnił, że jest uzależniony od wzniecania pożarów i poprosił o skierowanie na specjalistyczną terapię.

W ostatnim okresie na terenie Swarzędza doszło do kilku pożarów, które biegli pożarnictwa ocenili jednoznacznie jako podpalenia. –  Funkcjonariusze pionu kryminalnego swarzędzkiego komisariatu rozpoczęli intensywne działania zmierzające do namierzenia sprawcy tych czynów, analizując godziny nagrań monitoringów, porównując wizerunki podejrzanych i prowadząc inne czynności operacyjne. Wszystkie podpalenia łączyło to, że nie użyto przy nich żadnych środków ropopochodnych, czy innych substancji łatwopalnych – wyjaśnia komisarz Piotr Borowiak, zastępca komendanta Komisariatu w Swarzędzu. – W świetle analizy przypadków biegli z zakresu pożarnictwa stwierdzili, że podpalenia poważnie zagrażały zdrowiu i życiu mieszkańców, zatem szybkie wytypowanie i znalezienie podpalacza stało się dla nas sprawą priorytetową – dodaje Borowiak.
Żmudna praca śledcza opłaciła się jednak  i ponad tydzień temu funkcjonariusze swarzędzkiej policji zatrzymali podejrzanego mężczyznę pod jego własnym domem, kiedy wychodził do pracy.  – Podejrzany to 18 – letni mieszkaniec Swarzędza. Młody mężczyzna zdawał sobie sprawę, dlaczego został zatrzymany i przyznał się, że to właśnie jego szukali stróże prawa – dodaje wiceszef swarzędzkiego Komisariatu. Młody podpalacz ma na swoim koncie serię podpaleń. – W toku czynności procesowych podpalaczowi przedstawiono zarzuty dotyczące podpalenia magazynu przy przedszkolu na os. Kościuszkowców 2 w listopadzie roku 2016 oraz w październiku dwukrotnie podpalenie kontenerów na śmieci. Ten sam sprawca w połowie stycznia tego roku był autorem pożaru samochodu Nissan Primera zaparkowanego za CH Kaufland. Ostatni jego popis to pożar kamienicy na ul. Kilińskiego – wylicza kom. Borowiak. Jak się okazuje łączne straty jakie spowodował swarzędzki podpalacz wynoszą w chwili obecnej około 110 tys. zł,  z czego większość szkodę Urzędu Miasta i Gminy Swarzędz. – Zatrzymany mężczyzna ma świadomość przestępstw jakie popełnił. Wyjaśnił jednak, że widok ognia i płomieni sprawia mu wielką frajdę i  jest uzależniony od tego wzniecania pożaru.  Poprosił też  o skierowanie na specjalistyczną terapię dla uzależnionych – dodaje Piotr Borowiak.
O dalszym losie zatrzymanego 18 latka zadecyduje Prokuratura Rejonowa Poznań – Wilda.

Kk

{gallery}02.06.2017-3{/gallery}

Fot. KP Swarzędz, OSP Kobylnica

- Reklama -
- Reklama -