niedziela, 10 grudnia 2023
-0.2 C
Swarzędz

Katarzyńska i Mechowska do przebudowy

Zobacz także

- Reklama -

W marcu przyszłego roku rozpocznie się przebudowa części ul. Katarzyńskiej i Mechowskiej w Gruszczynie. Miasto ogłosiło właśnie przetarg na wykonawcę tej inwestycji.

Wiosną, jesienią i zimą częściowo nieprzejezdne wskutek podeszczowych dziur i błota, latem z kolei w tumanach kurzu za sprawą przejeżdżających samochodów – tak w telegraficznym skrócie można opisać gruntowe ulice Katarzyńską i Mechowską w Gruszczynie, czyli główne drogi dojazdowe do osiedli domów jednorodzinnych zlokalizowanych w zachodniej części sołectwa. I chociaż powstające na nich nierówności usuwane są przez swarzędzkie służby drogowe kilka razy w roku, to prace te wystarczają tylko na kilka-, kilkanaście dni – do kolejnych opadów deszczu. Dlatego też jakiś czas temu w ratuszu zapadła decyzja o gruntownej przebudowie tych traktów. Zaplanowana inwestycja miałaby objąć odcinek ul. Katarzyńskiej od wybudowanego niedawno ronda na ul. Swarzędzkiej do skrzyżowania z ul. Mechowską, która z kolei zostanie przebudowana na odcinku od ul. Zielińskiej aż do ul. Nowowiejskiego. Na początku listopada miasto ogłosiło przetarg na wykonawcę robót drogowych w tej okolicy. Jeśli uda się go wyłonić, prace rozpoczną się w marcu przyszłego roku i potrwają przez ok. pół roku. W tym czasie drogi doczekają się asfaltowej, szerokiej na 6m jezdni, 2-metrowych chodników z kostki betonowej (na ul. Katarzyńskiej po stronie północnej, na ul. Mechowskiej po obu stronach drogi) oraz ścieżek rowerowych (na ul. Katarzyńskiej w południowej części ulicy, na ul. Mechowskiej po zachodniej stronie jezdni). Przebudowane zostanie także skrzyżowanie tych ulic, które stanie się tzw. skrzyżowaniem wyniesionym, czyli na poziomie chodników przy jezdni. Umożliwi to wydzielenie w tym miejscu tzw. strefy uspokojonej, na której będzie obowiązywało ograniczenie prędkości, a samochody nie będą miały pierwszeństwa przed pieszymi. Na skrzyżowaniu dodatkowo pojawią się szerokie na 4m przejścia dla pieszych oraz przejazdy dla rowerów o szerokości 7,5 m. W ramach tej inwestycji wybudowana zostanie również kanalizacja deszczowa i sanitarna, drogi zostaną też oświetlone. O tym ile ta inwestycja będzie kosztowała budżet miasta dowiemy się po rozstrzygnięciu przez ratusz przetargu na jej wykonawcę, czyli najprawdopodobniej jeszcze w tym roku.

Skrzyżowanie ul. Katarzyńskiej i Mechowskiej zostanie przebudowane, stając się tzw. skrzyżowaniem wyniesionym, czyli na poziomie chodników przy jezdni.

- Reklama -
- Reklama -