czwartek, 20 czerwca 2024
18.5 C
Swarzędz

6 autobusów w drodze do Swarzędza

A tak wygląda „hybryda” Solarisa.

Zobacz także

- Reklama -

W grudniu, a najpóźniej w styczniu po Swarzędzu i okolicy zacznie kursować 6 nowych autobusów: 4 Solarisy o napędzie hybrydowym i 2 niskopodłogowce marki Isuzu. Pierwsze miałyby obsługiwać powstające w gminie węzły przesiadkowe, drugie – sołectwa.

Wiosną, kosztem 7,3 mln zł i po uzyskaniu dofinansowania z Unii Europejskiej, miasto zamówiło u Solarisa dostawę 4 niskopodłogowych autobusów o tzw. napędzie hybrydowym. Nowoczesne pojazdy klasy MAXI, czyli dla minimum 85 pasażerów mają obsługiwać powstające w Swarzędzu i Kobylnicy węzły przesiadkowe. Autobusy o takim napędzie charakteryzują się ok. 40-procentową redukcją zużycia paliwa w stosunku do tradycyjnego diesla spełniającego restrykcyjną normę emisji spalin Euro 6. Pojazdy posiadają też bogate wyposażenie: wifi, biletomat, porty USB do ładowania telefonów, system audio-video, klimatyzację, system GPS, bramki liczące pasażerów, a także zaawansowany komputer pokładowy. Jak się dowiedzieliśmy, pierwsza okazja by je przetestować nadarzy się już w przyszłym miesiącu, kiedy to pojazdy dotrą do naszego miasta i zostaną wprowadzone do publicznego użytku. Co istotne, wraz z tymi autobusami miasto zamierza wprowadzić w życie kolejny element bezpłatnej komunikacji autobusowej, bo korzystający z nich pasażerowie dojeżdżający do węzłów przesiadkowych zwolnieni będą z opłat biletowych. Nie będą to jednak jedyne nowe autobusy, które w najbliższym czasie wzmocnią flotę Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej. Swarzędzkie Przedsiębiorstwo Komunalne, które nią zarządza nabyło przed kilkoma dniami dwa ekonomiczne niskopodłogowce marki Isuzu Citibus. To małe, 3-drzwiowe autobusy miejskie o długości 9,5 metra, przeznaczone do obsługi obszarów o mniejszym zaludnieniu (mogą przewozić maksymalnie 70 osób, w tym 27 na miejscach siedzących) i właśnie tam – najprawdopodobniej od stycznia przyszłego roku – będą kursowały w naszej gminie: – Pojazdy zostaną oddelegowane do obsługi linii gminnych: 484, 486, 492 i 493, a więc Kruszewni, Siekierek, Sokolników, Karłowic i Uzarzewa – zapowiada Marcin Buczyński, prezes zarządu Swarzędzkiego Przedsiębiorstwa Komunalnego. Dzięki niskiej podłodze w przedniej części Citibusy mogą dodatkowo wygodnie przewozić wózki (środkowe drzwi wyposażone są w ręcznie odkładaną rampę), czy osoby niepełnosprawne. Autobusy, zanim pojawią się na lokalnych drogach, zostaną wyposażone w swarzędzkie systemy biletowe i odpowiednio odmalowane. Co ważne, będą to pierwsze tego typu autobusy w zachodniej Polsce. Do tej pory z powodzeniem kursowały one w miastach wschodniej części kraju, m.in. w Warszawie. Koszt jednego takiego pojazdu to – jak podaje jego producent – ok. 150 tys. euro.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -
- Reklama -