niedziela, 21 kwietnia 2024
6.3 C
Swarzędz

Mamy punkt podawczy skarbówki!

Zobacz także

- Reklama -

To już pewne – w naszej gminie będzie działał punkt podawczy Urzędu Skarbowego, w którym mieszkańcy będą mogli m.in. składać deklaracje podatkowe. Od poniedziałku, 15 stycznia br. będzie przyjmował petentów w gminnym budynku przy ul. Poznańskiej 25.

Sukcesem zakończyły się naciski Swarzędza na uruchomienie w naszej gminie punktu podawczego poznańskiej skarbówki, po tym jak w listopadzie ubiegłego roku – decyzją Ministerstwa Finansów – zlikwidowano jej filię znajdującą się od kilkunastu lat przy ul. Dworcowej. W minioną środę gospodarze gminy: przewodnicząca Rady Miejskiej Barbara Czachura i burmistrz Marian Szkudlarek oraz przedstawiciele Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu i Izby Administracji Skarbowej oficjalnie otworzyli taki punkt w naszej gminie. Znajduje się on w pokoju 210 na II piętrze budynku przy ul. Poznańskiej 25. Oznacza to, że swarzędzanie nie będą musieli podróżować z dokumentami finansowymi na Dolną Wildę, na co zanosiło się jeszcze kilka tygodni temu. Tam właśnie – od jesieni ubiegłego roku – znajduje się wspólna siedziba poznańskich urzędów skarbowych: – W związku z tym, że w międzyczasie pojawiła się deklaracja, że taki punkt może zostać otwarty pod warunkiem, że gmina udostępni pomieszczenie, my udostępniamy takie pomieszczenie na zasadzie współpracy. Rozmowy w tej sprawie trwały przez wiele miesięcy, a w ostatnich dniach przybliżyły nas do rozwiązania ważnej dla mieszkańców miasta i gminy Swarzędz kwestii. Ale nie tylko dla nich, bo najprawdopodobniej z tego punktu będą mogli korzystać również mieszkańcy części powiatu poznańskiego i okolicznych gmin. Do jego uruchomienia przyczyniła się także pomoc posła Bartłomieja Wróblewskiego, za którą bardzo dziękuję – podkreślał podczas spotkania burmistrz Marian Szkudlarek, który wspólnie z gospodarzami sąsiednich miejscowości od pół roku zabiegał o pozostawienie filii skarbówki w naszej gminie lub właśnie uruchomienie w Swarzędzu punktu podawczego. Wówczas jednak pisma samorządowców nie przynosiły rezultatu: – Ten punkt w tym miejscu jest potrzebny i uważamy, że wielu osobom ułatwi on życie i funkcjonowanie. Jest to krok w dobrym kierunku i rozwiązanie pewnego problemu, który pojawił się kilka tygodni temu, w chwili zamknięcia filii Urzędu Skarbowego przy ul. Dworcowej – mówił burmistrz, dodając że lokalizacja agendy skarbówki nie została wybrana przypadkowo: – Budynek jest wyposażony w windę i w pełni przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych, dysponujemy w tym miejscu parkingami, a wkrótce będziemy zmieniać organizację ruchu i zwiększać liczbę miejsc parkingowych. Myślę, że ten najgorętszy okres pracy Urzędu Skarbowego, czyli składanie deklaracji na koniec kwietnia zostanie pozytywnie oceniony przez mieszkańców – podkreślił gospodarz gminy. Jak z kolei poinformowała Małgorzata Spychała – Szuszczyńska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu, punkt podawczy w naszej gminie rozpocznie obsługę mieszkańców w poniedziałek, 15 stycznia: – W ramach obsługi podatników mieszkańcy miasta i gminy Swarzędz będą mieli możliwość składania korespondencji, deklaracji podatkowych, wniosków oraz informacji kierowanych do administracji podatkowej – zaznaczyła przedstawicielka poznańskiej Izby Administracji Skarbowej. W swarzędzkim punkcie skarbówki będzie można również pobrać deklaracje i formularze podatkowe. Będzie on czynny w godzinach pracy Urzędu Miasta i Gminy, czyli w poniedziałki od godz. 8.00 do 16.00, a we wtorki i piątki w godz. 7.30 – 15.30.

- Reklama -
- Reklama -