niedziela, 16 czerwca 2024
23.3 C
Swarzędz

Czteroletni plan burmistrza Szkudlarka

Zobacz także

- Reklama -

Ratusz zaprezentował najnowsze wydanie „Planu rozwoju gminy Swarzędz”. Broszura zawiera pełną listę inwestycji przewidzianych do realizacji w latach 2017-2021. W tym czasie miasto i gmina ma szansę doczekać się obwodnicy, tunelu, czy wygodnego przejścia podziemnego w rejonie dworca.

Część z nas miała już okazję zapoznać się z tym planem, bo był on kolportowany na terenie miasta i gminy w styczniu br. wraz z wydawanym przez Urząd Miasta i Gminy miesięcznikiem „Prosto z ratusza”. Podczas ostatniej  konferencji prasowej zorganizowanej w ratuszu, najnowsze wydawnictwo Swarzędza zostało oficjalnie zaprezentowane. W spotkaniu z mediami wziął udział burmistrz Marian Szkudlarek oraz jego zastępcy: Grzegorz Taterka i Tomasz Zwoliński. Jak podkreślił gospodarz gminy, „Plan rozwoju gminy Swarzędz”, który na początku roku trafił do rąk swarzędzan to najbardziej aktualny katalog inwestycji, które będą wykonywane przez miasto do 2021 r. włącznie i obejmuje budowę dróg, chodników, obiektów publicznych jak np. szkoły, kanalizacji, wodociągów, oświetlenia, rozbudowę komunikacji autobusowej, czy realizację strategicznych inwestycji komunikacyjnych (część zadań została wykonana w ubiegłym roku).

Równomierny rozwój
Nie jest to jednak lista zamknięta, może być ona modyfikowana w zależności od pojawiających się potrzeb i możliwości finansowych: – Planujemy zadania na 4 lata do przodu. Są to zadania, które już znajdują się w fazie realizacji, w opracowaniu lub w koncepcjach i będą w najbliższym czasie projektowane i wykonywane. Przedstawiany katalog tych inwestycji nie jest katalogiem zamkniętym. Wsłuchujemy się w głosy mieszkańców, przyjmujemy wnioski radnych i sołtysów, szczególnie na zebraniach sołeckich i wszystkie zadania, które uważamy za możliwe do realizacji w najbliższym czasie są wpisane do „Planu rozwoju gminy Swarzędz” – zaznaczył burmistrz. I jak dodał, miasto zdecydowało się wydać broszurę na temat planowanych inwestycji, by każdy mieszkaniec miał wiedzę na temat tego, co zostanie wybudowane lub przebudowane w jego okolicy: – Oczywiście plan dotyczy zarówno miasta Swarzędz, jak i 20 sołectw. Nie ma miejsca i rejonu w gminie Swarzędz, żeby w ostatnich 3 latach lub w najbliższych nie było projektowane i realizowane jakieś zadanie. W każdym sołectwie i w każdej części gminy taka realizacja jest lub w najbliższym czasie będzie – podkreślił M. Szkudlarek, przypominając, że w minionym roku miasto wydało na inwestycje rekordową kwotę ok. 70 mln złotych. Blisko 18 mln zł z tej puli pochodziło ze źródeł zewnętrznych. Podobnie ma być i w tym roku: – W marcu będziemy podpisywać kolejne umowy w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Dzięki tego typu środkom możemy zrealizować większą liczbę inwestycji – zapowiedział burmistrz.

Oświata oczkiem w głowie
Jak jednocześnie podkreślano w trakcie spotkania, ważnym elementem czteroletniego planu jest oświata. Po wybudowaniu szkoły w Zalasewie i gruntownej modernizacji podstawówki w Kobylnicy trwają mocno zaawansowane prace nad kolejnymi placówkami: – Jesteśmy już po etapie przygotowania koncepcji na rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 2 w Swarzędzu ze szczególnym uwzględnieniem sali gimnastycznej. To jeden z poważnych problemów tej szkoły. Drugą szkołą, którą będziemy rozbudowywać jest SP w Wierzonce. Tu również mamy gotową koncepcję i przystępujemy do opracowywania projektu budowlanego – szkoła zostanie rozbudowana o blok dydaktyczny i salę gimnastyczną. Będziemy także składać wniosek do Ministerstwa Sportu i Turystyki o dofinansowanie modernizacji boiska przy SP nr 1 w Zalasewie. Naszym zamierzeniem jest, by powstało tam boisko ze sztuczną nawierzchnią. Dysponujemy już projektem budowlanym dla tej inwestycji – wyliczył wiceburmistrz Tomasz Zwoliński.

Antykorkowe inwestycje w toku
Wiceburmistrz Grzegorz Taterka przypomniał z kolei, że w planie zapisane zostały także bardzo duże inwestycje komunikacyjne, jak budowa obwodnicy Swarzędza, przejazdu pod torami w ul. Tabaki, czy przejścia pod torami na wysokości dworca kolejowego. Dla pierwszego z tych zadań kończone są prace projektowe, a realizacja I etapu inwestycji rozpocznie się pod koniec roku, drugie z kolei znajduje się na etapie przygotowywania projektu, trzecie – ma już zielone światło od spółek kolejowych na realizację, a miasto przystępuje obecnie do opracowywania dokumentacji projektowej dla tego przedsięwzięcia. „Plan rozwoju gminy Swarzędz na lata 2017-2021” można otrzymać w ratuszu oraz w budynku przy ul. Poznańskiej 25 lub pobrać ze strony internetowej www.swarzedz.pl.

- Reklama -
- Reklama -