Eko-patrol nie zwalnia tempa

- Reklama -

Już blisko 90 przypadków spalania odpadów w przydomowych piecach ujawnił „Eko-patrol” Straży Miejskiej od początku sezonu grzewczego, czyli od jesieni ubiegłego roku.

„Eko-patrol”, czyli wyspecjalizowaną jednostkę Straży Miejskiej do zadań z zakresu ochrony środowiska uruchomiono w naszej gminie w kwietniu ubiegłego roku. Efekt? Jak w międzyczasie wyliczył Piotr Kubczak, komendant municypalnych, wykrywalność wykroczeń związanych z szeroko rozumianą gospodarką odpadami wzrosła o ok. 400-500%. Świadczą o tym statystyki, „nabite” przez funkcjonariuszy podczas trwającego sezonu grzewczego, który rozpoczął się pod koniec września ubiegłego roku. W tym czasie mundurowi z „Eko-patrolu” ujawnili blisko 90 przypadków spalania odpadów w piecach (w większości odpadów płyt wiórowych, laminatów, sklejek, pianki, ale także odpadów komunalnych), z czego 20 w stolarniach i tapicerniach. Najwięcej takich przypadków miało miejsce na swarzędzkim Zatorzu oraz w okolicy ulic Kórnickiej, Średzkiej i Cmentarnej. Na terenie gminy w spalaniu odpadów przodują natomiast Kobylnica, Gruszczyn i Garby. Na tym jednak nie koniec, bo jak wynika z raportów cyklicznie publikowanych przez strażników w mediach społecznościowych, w miniony piątek ujawniono kolejny przypadek nielegalnego pozbywania się śmieci: – Dzisiaj rano „Ekopatrol” namierzył bardzo śmierdzące zadymienie wydobywające się z komina jednej z firm w Jasinie. Podczas kontroli funkcjonariusze stwierdzili, że w kotle palą się szmaty, zużyta odzież robocza i folia opakowaniowa. Przy kotle leżała kolejna porcja przygotowana do spalenia. Sprawca został ukarany mandatem – poinformował komendant Piotr Kubczak. I jak wyliczył, od połowy lutego strażnicy ujawnili łącznie 8 kolejnych przypadków spalania odpadów na terenie gminy: w Swarzędzu na ul. Jasińskiej i Zachodniej, w Jasinie na Poznańskiej, Łowęcińskiej i Wrzosowej, w Wierzonce, Kruszewni oraz stolarni w Gruszczynie. Warto też odnotować, że na początku marca w Sądzie Rejonowym zapadł pierwszy wyrok za spalanie odpadów w piecu z wniosku swarzędzkiej Straży Miejskiej: – Grzywną w wysokości 1000 zł oraz kosztami sądowymi w wysokości 170 zł poznański Sąd Rejonowy ukarał mieszkańca Bogucina za spalanie śmieci w piecu.
Jest to pierwszy tego typu wyrok z wniosku swarzędzkiej Straży Miejskiej, drugi jest już w sądzie i czeka na rozpatrzenie. W sprawie kolejnych czterech prowadzimy czynności wyjaśniające.
Może nie jest to ogromna suma, ale należy wziąć pod uwagę, że jeśli sytuacja się powtórzy, takiemu recydywiście sąd może wymierzyć grzywnę nawet 5 000 zł – relacjonuje szef funkcjonariuszy. Przypomnijmy, że za spalanie odpadów grożą nie tylko mandaty karne i grzywny. Osoby, którym udowodniona zostanie taka działalność muszą również liczyć się z karą aresztu do 30 dni.

Podsumowanie za sezon grzewczy 2017/2018:
– ujawnionych przypadków spalania odpadów – 88
– w tym w stolarniach/tapicerniach – 20
– 1 wyrok skazujący
– 1 wniosek o ukaranie w sądzie
– 5 w przygotowaniu.

Sąsiad pali śmieci. Co robić?
Porozmawiaj. Wyjaśnij palącemu śmieci jakie są skutki spalania odpadów.
Zaangażuj sąsiadów. Porozmawiajcie z palącym śmieci większą grupą. Poinformujcie go, że takie postępowanie jest naganne i nie przymykacie na to oczu, a w razie potrzeby powiadomicie odpowiednie służby.
Jeśli rozmowa nie daje efektów poinformuj:
Straż Miejską (61) 65 10 986
Policję (61) 841 48 00
Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu (61) 65 12 403.

- Reklama -