wtorek, 23 lipca 2024
21.7 C
Swarzędz

Przetasowania w Radzie Miejskiej

Zobacz także

- Reklama -

13 członków liczy już – największy w swarzędzkiej Radzie Miejskiej –  Klub Radnych Swarzędz 2020.  Dotychczas skupiał  rajców, którzy w 2014 roku uzyskali mandat, startując z debiutującego wówczas Komitetu Wyborczego Mariana Szkudlarka. Teraz, do „radnych od burmistrza” dołączyły kolejne osoby z innych Komitetów Wyborczych.

Podczas ostatnich wyborów samorządowych, w listopadzie 2014 roku 21. mandatami w Radzie Miejskiej podzieliły się cztery Komitety Wyborcze: KWW Mariana Szkudlarka – debiutujący w ówczesnych wyborach, który zdobył najwięcej, bo aż 10 mandatów (R. Dyzma, J. Hejnowski, W. Konys, R. Kamprowski, K. Szkudlarek, A. Senyk, M. Socha, R. Słupiński, M. Szkudlarek, G. Taterka) KWW Anny Tomickiej, który uzyskał 6 mandatów (A. Graczyk, T. Majchrzak, Z. Majchrzak, T. Rucińska, K. Szymanowski, J. Wojtysiak) , na trzecim miejscu uplasował się Komitet Platformy Obywatelskiej z 4. mandatami (W. Kmieciak, M. Matuszak, B. Czachura i R. Wiczyński) a na czwartym KW Prawo i Sprawiedliwość, który zdobył wówczas tylko 1 mandat (M. Buchholz).
Zwycięstwo Mariana Szkudlarka  w walce o fotel burmistrza nad Anną Tomicką spowodowało, że nowy  burmistrz jak i wiceburmistrz zrzekli się mandatów radnych. Z 10 radnych z KWW Mariana Szkudlarka pozostało tylko 8.  Był to jednak nadal największy Klub w Radzie Miejskiej, który przyjął nazwę „Swarzędz 2020”, a jak pokazały głosowania sesyjne, za większością decyzji burmistrza głosowali nie tylko radni wybrani z jego Komitetu, ale także członkowie Klubu Swarzędzka Inicjatywa Samorządowa (radni wybrani z list PO) oraz Klubu Nasza Gmina (radni, którzy zdobyli mandat startując z Komitetu A. Tomickiej).  Przez długi czas radni nie zmieniali jednak barw.  W ostatnim czasie w Radzie Miejskiej „coś” jednak drgnęło i rozpoczęły przetasowania. Najpierw Klub radnych „Swarzędz 2020” opuściła Wanda Konys, która obecnie nie kryje swoich sympatii do Prawa i Sprawiedliwości, potem Klub „Nasza Gmina” (czyli klub radnych wybranych z listy KWW A. Tomickiej) opuściła Joanna Wojtysiak i  Tomasz Majchrzak.  Uszczuplił się też – i to znacznie –  Klub radnych Platformy, który – kilka miesięcy temu – opuściła większość jego członków.
Zdecydowanemu wzmocnieniu uległ za to w ostatnim czasie Klub Swarzędz 2020. Najpierw, swój akces dołączenia do Klubu radnych sympatyzujących z  Marianem Szkudlarkiem zadeklarowało dwóch rajców: Tomasz Majchrzak (wybrany z listy Anny Tomickiej), oraz Piotr Baranowski, wybrany  w wyborach uzupełniających, wcześniej sympatyzujący z PiS.
Sensacją powiało jednak później. Podczas lutowej sesji RM po stronie obecnego gospodarza gminy opowiedzieli się kolejni rajcy. Do Klubu radnych Swarzędz 2020 przystąpili: Barbara Czachura, przewodnicząca Rady Miejskiej oraz radni: Piotr Choryński, Mateusz Matuszak I Ryszard Wiczyński, którzy startowali z list Platformy Obywatelskiej. Tym samym związany z burmistrzem Marianem Szkudlarkiem Klub „Swarzędz 2020” liczy obecnie już 13 radnych, co przed zbliżającymi się wyborami może być  powodem do zadowolenia dla burmistrza Mariana Szkudlarka jak i szefa Klubu Swarzędz 2020 Jacka Hejnowskiego.  Zresztą ten ostatni – podczas sesji – nie ukrywał radości z  faktu znacznego powiększenia i wzmocnienie klubu, którym kieruje.
– To znak, że nasz klub działa bardzo prężnie i ponad wszelkimi podziałami politycznymi – podkreślał w swoim wystąpieniu.  Ostatnie roszady spowodowały, że rozpadł się Klub PO, w którym został tylko radny W.Kmieciak, (przewodniczący Platformy Obywatelskiej w Swarzędzu), a klub radnych wybranych z Komitetu Anny Tomickiej liczy obecnie tylko cztery osoby.
Czy kolejne sesje przyniosą dalsze zmiany?

- Reklama -
- Reklama -