niedziela, 14 kwietnia 2024
15.5 C
Swarzędz

Miasto poluje na kolejne hybrydy

Zobacz także

- Reklama -

Gmina kontynuuje wymianę floty komunikacji publicznej na bardziej przyjazną środowisku. Swarzędz ogłosił właśnie przetarg na dostawę 7 kolejnych autobusów klasy MAXI z napędem hybrydowym.

Wiosną ubiegłego roku, kosztem 7,3 mln zł i po uzyskaniu dofinansowania z Unii Europejskiej, miasto zamówiło u Solarisa dostawę 4 niskopodłogowych autobusów o tzw. napędzie hybrydowym. Pojazdy pojawiły się w Swarzędzu na początku tego roku i zostały oddelegowane m.in. do obsługi węzłów przesiadkowych (miasto aktualnie opracowuje darmowe linie autobusowe, którymi pasażerowie będą mogli dojechać do węzłów). To nowoczesne autobusy posiadające zarówno silnik elektryczny, jak i oszczędny i ekologiczny silnik diesla, spełniający restrykcyjne normy emisji spalin. Na tym jednak nie koniec wymiany floty transportu publicznego na bardziej ekologiczną. Miasto ogłosiło właśnie przetarg na dostawę 7 kolejnych niskopodłogowców o napędzie hybrydowym. Chodzi o dokładnie taki sam typ pojazdów, czyli mniej więcej 12-metrowe, 3-drzwiowe autobusy klasy MAXI, zdolne przewieźć minimum 85 pasażerów, w tym 28 na miejscach siedzących. Autobusy mają posiadać też w wyposażeniu wifi, biletomat, porty USB do ładowania telefonów, systemy audio-video, klimatyzację, system GPS, bramki liczące pasażerów, a także zaawansowane komputery pokładowe. Także i tym razem miasto częściowo sfinansuje ich zakup z dofinansowania otrzymanego w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w projekcie pod nazwą „Rozwój niskoemisyjnej mobilności miejskiej na terenie Gminy Swarzędz”: – Zakup będzie realizowany w ramach projektu ZIT na węzeł przesiadkowy w Paczkowie, modernizację bazy transportowej w Garbach, system informacji pasażerskiej i właśnie zakup taboru oraz przebudowę ul. Transportowej. To największe dofinansowanie kiedykolwiek otrzymane przez naszą gminę, wynoszące prawie 14 mln zł – podkreśla burmistrz Marian Szkudlarek, dodając że umowa z Urzędem Marszałkowskim w sprawie dofinansowania zostanie podpisana w przeciągu kilkunastu najbliższych dni. Na oferty dotyczące dostawy nowych autobusów ratusz czeka natomiast do 8 maja, wówczas też dowiemy się ile dokładnie będą kosztowały nowe pojazdy. Gdy miasto wybierze ofertę z ogłoszonego właśnie przetargu, wykonawca będzie miał 420 dni od daty podpisania umowy na ich dostawę. Oznacza to, że kolejne autobusy hybrydowe wyjadą na swarzędzkie ulice najprawdopodobniej w połowie przyszłego roku. Odnotujmy, że flota miejscowych autobusów liczy obecnie 34 pojazdy. Od początku roku, obok wspomnianych już 4 hybryd Solarisa, nasza gmina może pochwalić się również dwoma ekonomicznymi niskopodłogowcami marki Isuzu Citibus, które Swarzędzkie Przedsiębiorstwo Komunalne nabyło w grudniu 2017 r. w formie leasingu. Autobusy te, ze względu na mniejsze parametry, kursują głównie na liniach sołeckich.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -
- Reklama -