poniedziałek, 20 maja 2024
22.6 C
Swarzędz

Wierzenicka perełka wypiękniała

Zobacz także

- Reklama -

Jak przed kilkoma dniami poinformował Urząd Miasta i Gminy, kończą się prace związane z przebudową terenu przed zabytkowym kościołem św. Mikołaja w Wierzenicy. Inwestycja kosztowała budżet miasta ok. 2,2 mln zł.

W ramach tego przedsięwzięcia gruntownie zmodernizowano układ komunikacyjny na Placu Augusta Cieszkowskiego, który doczekał się chodników, parkingów i zatok autobusowych, nieruchomość otrzymała także odwodnienie w postaci nowej kanalizacji deszczowej oraz została zagospodarowana zielenią. W okolicy wybudowano także porządne oświetlenie wraz z iluminacją zabytkowego kościoła.  Przebudowa placu umożliwiła też montaż specjalnych tablic informujących o historii tego miejsca, bo przypomnijmy – Wierzenica znajduje się na Szlaku Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka. – Wierzenica w tym roku obchodzi 865-lecie i niestety ten najstarszy i zarazem bardzo historyczny fragment naszej gminy był wyjątkowo zaniedbany i niedoinwestowany – opowiada burmistrz Marian Szkudlarek. – Był mało atrakcyjny zarówno dla mieszkańców, jak i dla gości, którzy przybywali w to historyczne miejsce, w którym żył i pracował August Cieszkowski. Wierzenica to jednak nie tylko historia Cieszkowskiego, ale i wielowiekowa historia kościoła oraz innych miejsc, jak np. dworek Cieszkowskiego, który został wyremontowany przy pomocy prywatnych osób – wylicza gospodarz gminy. – Natomiast samo wzgórze Augusta Cieszkowskiego, które stało się wzgórzem gminnym wypadało na tle innych tego typu miejsc żenująco słabo i źle. Dlatego zapadła decyzja, by nadrobić te wieloletnie zaległości. Cała koncepcja, architektura, drogi dojazdowe, oświetlenie zostały tak zaprojektowane, by pokazać piękno tej okolicy. Wszystko zostało uzgodnione zarówno z powiatowym konserwatorem zabytków, jak i miejscową społecznością, której przedstawiliśmy trzy koncepcje dotyczące zagospodarowania tego terenu.

Została wybrana najlepsza, którą właśnie zrealizowaliśmy. Jestem z tego powodu bardzo zadowolony, bo piękno tego zakątka gminy zostało wreszcie w odpowiedni sposób wyeksponowane – komentuje inwestycję burmistrz. Na tym jednak prace budowlane w tym podswarzędzkim sołectwie się nie zakończą. Miasto zleciło już opracowanie dokumentacji technicznej na budowę chodnika wzdłuż ul. Wierzenickiej, który miałby wygodnie połączyć plac przed kościołem ze znajdującym się niedaleko kompleksem rekreacyjno-sportowym. Inwestycja, która – przypomnijmy – będzie realizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego przewiduje także odwodnienie tego terenu oraz montaż oświetlenia ulicznego. Jej projekt, zakładający również wymianę nawierzchni w ul. Wierzenickiej, ma być gotowy jeszcze w tym roku. Odnotujmy też, że wykonawcą inwestycji w rejonie Placu A. Cieszkowskiego była firma IVESTON Sp. z o.o. z Obornik. Koszt tego przedsięwzięcia wyniósł ok. 2,2 mln zł z budżetu miasta.

W ramach inwestycji zmodernizowano miejscowy układ komunikacyjny, który doczekał się chodników, parkingów i zatok autobusowych, nieruchomość otrzymała także odwodnienie w postaci nowej kanalizacji deszczowej oraz została zagospodarowana zielenią. W okolicy wybudowano także porządne oświetlenie wraz z iluminacją zabytkowego kościoła.

- Reklama -
- Reklama -