poniedziałek, 26 lutego 2024
4.2 C
Swarzędz

Od lipca nowa linia autobusowa

Budowa węzła przesiadkowego przy dworcu kolejowym w Swarzędzu zakończy się w przeciągu miesiąca.

Zobacz także

- Reklama -

Od lipca – testowo – miasto uruchomi linię autobusową 494, która połączy węzły przesiadkowe przy dworcach kolejowych w Kobylnicy i Swarzędzu. Zmodyfikowany zostanie też przebieg niektórych pozostałych linii oraz uprawnienia do darmowych przejazdów. Jak? Wszystko zależy od nas samych.

Decydujemy o 10 liniach

Kilka dni temu ratusz uruchomił na swojej stronie internetowej sondę, za pośrednictwem której mieszkańcy mają zdecydować jak będzie wyglądał przebieg nowej linii autobusowej 494, która od lipca ma skomunikować węzły przesiadkowe w Swarzędzu i Kobylnicy, a także jak w związku z tym zmodyfikowane zostaną pozostałe gminne linie autobusowe – tak, by ich przebieg nie pokrywał się z trasą przejazdu autobusu 494. Propozycje dotyczą w sumie 10 linii autobusowych: 412, której trasa mogłaby zostać skrócona do węzła w Kobylnicy, 492 i 493, których kursy do i z Kobylnicy miałyby kończyć się i zaczynać na węźle Kobylnica lub w przypadku kursów z i do Rynku autobus przejeżdżałby przez ten węzeł, 484, której to kursy do i z Rynku realizowane byłyby przejazdem ul. Polną i Wrzesińską przez Pl. Niezłomnych z przystankiem końcowym na węźle w Swarzędzu, 498, 486 i 491, których kursy mogłyby zostać przedłużone do węzła w Swarzędzu, gdzie znajdowałby się przystanek początkowy i końcowy tych linii, 490 z przystankiem końcowym i początkowym na węźle Swarzędz, z tym że kurs byłby realizowany przez Pl. Niezłomnych oraz 405 z przystankiem początkowym na Pl. Niezłomnych. Natomiast nowa gminna linia, której planuje się nadać numer 494, mająca obsługiwać oba węzły przesiadkowe: w Kobylnicy i Swarzędzu mogłaby zostać poprowadzona na trasie z pętli w Garbach Małych, przez ul. Tulecką, Kórnicką, Graniczną, rondo na os. Raczyńskiego, ul. Tysiąclecia, Średzką, Kościuszki, Pl. Niezłomnych, Wrzesińską, Cieszkowskiego, Kwaśniewskiego do Gruszczyna, gdzie autobus przejeżdżałby przez ul. Swarzędzką, Zielińską, Wieżową, Nowowiejskiego, Spadochronową, ponownie wjeżdżał w Zielińską, wyjeżdżał na Swarzędzką i dojeżdżał do węzła przy dworcu w Kobylnicy. Miasto proponuje także, by rozkład jazdy tej linii dopasowany był do rozkładu jazdy pociągów Kolei Wielkopolskich na stacjach w Swarzędzu i Kobylnicy oraz godzin odjazdów zmienionej linii 412.

 Nową linią za darmo

Są to na razie propozycje i o tym, jaki będzie ostateczny kształt komunikacji autobusowej na tych liniach zdecydują mieszkańcy. Swoje uwagi w tej sprawie można zgłaszać do końca kwietnia: – Konsultacje, które prowadzimy z mieszkańcami odnośnie przebiegu linii, które miałyby obowiązywać od lipca są związane z tym, że chcemy docelowo na węzły przesiadkowe zarówno w Kobylnicy, jak i w Swarzędzu dowozić mieszkańców bezpłatnie – mówi burmistrz Marian Szkudlarek. – Dotyczyć będzie to tych pasażerów, którzy posiadają ważny, obejmujący stacje położone w naszej gminie, bilet okresowy na komunikację kolejową, a także wykupiony bilet jednorazowy. Zostanie w tym celu uruchomiona również specjalna linia łącząca oba węzły przesiadkowe oraz Garby i Gruszczyn, ponieważ chcemy by jak największa liczba mieszkańców gminy mogła korzystać z tej formy dojazdu do węzłów – tłumaczy gospodarz Swarzędza.

 Testy latem

I jak dodaje, dobre skomunikowanie węzłów przesiadkowych może przełożyć się na zmniejszenie ruchu na lokalnych drogach: – Budując te obiekty wraz z parkingami i darmowymi liniami autobusowymi umożliwiamy mieszkańcom przemieszczającym się dotychczas własnymi środkami transportu, do i z Poznania, wygodną alternatywę. Uważam, że jest to niezwykle ważne zagadnienie. Natomiast musimy zrobić drobne korekty w pozostałych liniach tak, by przejazdy autobusów się nie pokrywały. Będziemy brać w tym względzie pod uwagę wszystkie sugestie i uwagi mieszkańców, nic nie jest jeszcze w tej sprawie przesądzone – podkreśla szef Urzędu Miasta i Gminy. Komunikacja miejska po zmianach ma zadebiutować latem. Wówczas letni rozkład jazdy, obowiązujący od 1 lipca do września, będzie rozkładem testowym. W tym czasie miasto nadal będzie zbierało uwagi na temat funkcjonowania linii autobusowych: – Natomiast od drugiej niedzieli września węzeł przesiadkowy w Swarzędzu będzie miał dostęp do 6 kolejnych pociągów, kursujących do stolicy Wielkopolski w godzinach szczytu co pół godziny. To spowoduje, że przedłużenie linii, które do tej pory kończyły swój bieg na Pl. Niezłomnych do nowego węzła będzie miało jeszcze większy sens – zapowiada burmistrz.

Miasto proponuje, by wraz z wprowadzeniem zmian uprawnienie do darmowych przejazdów (ulga 100%) Swarzędzką Komunikacją Autobusową w I strefie (teren gminy) uzyskały osoby posiadające ważne bilety okresowe Kolei Wielkopolskich oraz InterRegio obejmujące swoim zasięgiem stacje i przystanki kolejowe położone na terenie gminy Swarzędz.

- Reklama -
- Reklama -