Odkrywali tajemnice Swarzędza

- Reklama -

Gdzie znajdowała się synagoga i cmentarz żydowski, jak wygląda flaga Swarzędza, gdzie znajduje się grób Powstańca Józefa Kunerta – to tylko niektóre z zadań z jakimi musieli się zmierzyć uczniowie 10 szkół z terenu naszej gminy podczas  Gry Miejskiej pt. „Mam 380 lat”. Wygrała SP nr 4, przed „trójką” i „piątką”.

To była nie lada gratka dla małych znawców dziejów Swarzędza i historii naszego miasta. W środę, 30 maja br. członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Swarzędzkiej, przy współudziale harcerzy z 9  SSDH „Dąbrowa” oraz pomocy Urzędu Miasta i Gminy zorganizowali dla uczniów szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Swarzędz – pełną tajemnic i zagadek z przeszłości – Grę Miejską z okazji Jubileuszu lokacji miasta pt. „Mam 380 lat”. Na trasę historycznej gry wyruszyły po dwie 5- osobowe reprezentacje z każdej szkoły (patrol z klas IV-V i drugi z klas VI-VII), które musiały zmierzyć się zadaniami, ukrytymi  w 11 punktach Swarzędza. A te były różne. Patrole musiały m.in. wskazać lokalizację kościoła ewangelickiego na Placu Niezłomnych, rozpoznać narzędzia stolarskie, wykonać miniaturowe krzesłu (kopię krzesła cechowego przy Wrzesińskiej), pomalować flagę Swarzędza, ułożyć puzzle ze starych pocztówek, odnaleźć miejsce gdzie znajdowała się synagoga i cmentarz żydowski, odnaleźć grób Powstańca Józefa Kunerta.

Zadań i zagadek do rozwiązania było sporo, a rywalizacja miedzy szkołami – mimo upału – ogromna. Po zliczeniu punktów okazało się, że największą wiedzą historyczną wykazali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4, na drugim miejscu uplasowała się swarzędzka Szkół Podstawowa nr 3  a trzecie miejsce zajęła „piątka” z os. Mielżyńskiego. Wielki Finał Gry i wręczenie cennych nagród odbył się w Ośrodku Kultury w Swarzędzu.  Uczniowie wygrali m.in. bilety  na bowling oraz wejściówki na Malta Ski. Najważniejsze jednak jest to, że odkryli część zagadek i tajemnic Swarzędza, dotąd przez nich nieznanych. I miejmy nadzieję, że zdobyta wiedza o przeszłości naszej małej Ojczyzny zaprocentuje w przyszłości.

Słowa uznania należą się organizatorom Gry: członkom i regionalistom z TMZS na czele z Haliną Staniewską i Ewą Brożyńską oraz harcerzom z 9 SSDH „Dąbrowa”.

fot. H. Staniewska, I.Kurowska

- Reklama -