1.6 C
Swarzędz
poniedziałek, 5 grudnia 2022

W weekend paraliż na krajówce!

Zobacz także

To nie jest dobra wiadomość dla mieszkańców naszego miasta, kierowców i pasażerów Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej. W najbliższy weekend 30 czerwca – 1 lipca br.  nastąpi zamknięcie trasy krajowej nr 92 i poważne utrudnienia komunikacyjne. Powód? Po raz kolejny przez naszą gminę przebiega trasa poznańskiej imprezy triathlonowej „SLT Triathlon Poznań”.

 

Zamkną krajówkę na weekend

W najbliższy weekend:  sobotę, 30 czerwca  br.  oraz w niedzielę, 1 lipca br. w Poznaniu, odbędzie się wielka impreza triathlonowa  „SLT Triathlon Poznań”. Niestety,  poznańska impreza i sportowe wydarzenie może się negatywnie odbić – podobnie jak przed rokiem – na naszej gminie, przez którą przebiegać będzie trasa rowerowa. Co nas czeka? Całkowite zamknięcie w sobotę, 30 czerwca w godz. 6.00- 15.00 – trasy krajowej nr 92 aż do Kostrzyna, a w niedzielę, 1 lipca br. zamknięcie krajówki na jeszcze dłużej, bo od 6.00 do 16.00. Oznacza to, że wyjazd ze Swarzędza do Poznania, lub z Poznania do Swarzędza będzie mocno utrudniony i konieczne będą objazdy. Wiadomo, że mieszkańcy usiłujący przedostać się z jednej części gminy na drugą mogą też napotkać spore problemy.

Jak się dowiedzieliśmy, na czas trwania imprezy zostaną zorganizowane trzy śluzy na DK 92 z ulicami: Polną w Swarzędzu, z ul. Sołecką w Jasinie oraz w  Paczkowie (ul. Zapłocie). W dniu 30 czerwca  zawody odbędą się na dystansie 28,25 km i 56,5 km. Zawracanie zawodników będzie następować w  Swarzędzu na skrzyżowaniu z ul. Polną.

Z kolei, w dniu 1 lipca  zawody odbędą się na dystansie 112,99 km i 226 km. Zawracanie uczestników następować będzie w  Kostrzynie na skrzyżowaniu z ul. Wrzesińską.

Swarzędz nie jest organizatorem imprezy

Jak komentuje te utrudnienia drogowe swarzędzki magistrat? – Gmina Swarzędz nie jest organizatorem tej imprezy. Niestety, trasa krajowa nie leży w gestii naszej gminy i pozostaje nam tylko postulować do organizatorów, co czynimy. Droga krajowa nr 92 stanowi komunikacyjny kręgosłup Swarzędza, a jej zamknięcie i objazdy powodują zbyt duże utrudnienia w ruchu. Odbije się to znowu negatywnie na swarzędzanach i to mieszkańcy naszej gminy odczują największe uciążliwości z związku z organizacji poznańskiej imprezy triatlonowych Ubolewamy nad tą sytuacją. – podkreśla I zastępca burmistrza Grzegorz Taterka i jak dodaje  w tym roku udało się  jedną z poznańskich imprez sportowych, która przebiegać miała przez trasę krajową nr 5 (i która blokowała z kolei północne sołectwa) przenieść poza teren naszej gminy. – Organizatorzy wysłuchali naszych postulatów o zmianie trasy – podkreśla wiceburmistrz Taterka.

Objazdy przez autostradę?

Zmiana organizacji ruchu na czas zawodów dotyczyć będzie drogi krajowej nr 92 wraz z przelotowymi miejscowościami oraz właścicieli nieruchomości przyległych do DK 92. Poznańscy organizatorzy w związku z zamknięciem trasy krajowej zalecają objazdy krajówki.  Przewidziano je przez drogi ekspresowe S5 i S11, autostradę A2 oraz starą drogę DK 5. Na całej długości trasy imprezy sygnalizacja świetlna zostanie przestawiona w tryb awaryjny – czytamy na stronie organizatora.

Poznańska impreza sparaliżuje Swarzędzką Komunikację Autobusową

– Poznańska impreza triathlonowa spowoduje też bardzo poważne zakłócenia w funkcjonowaniu Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej. Utrudnień na kilku liniach będzie sporo – wyjaśnia Mariusz Szrajbrowski, kierownik Wydziału Nadzoru Właścicielskiego i Transportu w swarzędzkim ratuszu.

Zmiany w komunikacji w sobotę, 30 czerwca:

-Nie będą kursowały linie 401 i 405

W dniu 30 czerwca br. od godziny 8:00 do godziny 19:00 nastąpi całkowite zawieszenie kursowania autobusów linii 405 i 401. Z uwagi na całkowite zamknięcie dla ruchu DK 92 ostatni kurs linii 405 z Swarzędz Rynek w kierunku Ronda Śródka odbędzie się o godzinie 7:20, a w kierunku Swarzędz Rynek z Ronda Śródka o godzinie 7:35.

Z uwagi na całkowite zamknięcie dla ruchu DK 92 ostatni kurs linii 401 z Swarzędz Dworzec Kościuszkowców w kierunku Ronda Śródka odbędzie się o godzinie 7:35, a w kierunku Swarzędz Dworzec Kościuszkowców z Ronda Śródka o godzinie 7:25.

-Pojawi się linia specjalna 412 A:

W związku z powyższym wprowadzona zostaje specjalna linia 412 A kursująca na trasie:

Swarzędz os. Cegielskiego – Rondo  Raczyńskiego – Tysiąclecia – Średzka – Kościuszki – Rynek – Cieszkowskiego – os. Czwartaków – os. Kościuszkowców – Gruszczyn – Kobylnica – Janikowo – Bogucin – Poznań Główna – Rondo Śródka.

Obowiązujący rozkład jazdy linii 412 A w sobotę, 30 czerwca br.

Odjazdy z os. Cegielskiego: 08:00; 09:00; 09:30; 11:00; 12:00; 13:00; 14:00; 15:00; 16:00; 17:00; 18:00

Odjazdy z Ronda Śródka: 08:00; 09:00; 10:00; 11:15; 12:00; 13:00; 14:00; 15:10; 16:30; 17:00; 18:00

Zmiany w komunikacji w niedzielę, 1 lipca br:

-Zawieszone linie 401 i 405

-W niedzielę, 1 lipca od godziny 6:00 do godziny 13:00 nastąpi całkowite zawieszenie kursowania autobusów linii 405 i 401.

Z uwagi na całkowite zamknięcie dla ruchu DK 92 ostatni kurs linii 405 z Swarzędz Rynek w kierunku Ronda Śródka odbędzie się o godzinie 5:15, a w kierunku Swarzędz Rynek z Ronda Śródka o godzinie 5:20.

Z uwagi na całkowite zamknięcie dla ruchu DK 92 ostatni kurs linii 401 z Swarzędz Dworzec Kościuszkowców w kierunku Ronda Śródka odbędzie się o godzinie 5:35, a w kierunku Swarzędz Dworzec Kościuszkowców z Ronda Śródka o godzinie 5:35.

– Będzie kursować tymczasowa linia 412 A

W związku z powyższym wprowadzona zostaje specjalna linia 412 A kursująca na trasie:

Swarzędz os. Cegielskiego – Rondo  Raczyńskiego – Tysiąclecia – Średzka – Kościuszki – Rynek – Cieszkowskiego – os. Czwartaków – os. Kościuszkowców – Gruszczyn – Kobylnica – Janikowo – Bogucin – Poznań Główna – Rondo Śródka.

Obowiązujący rozkład jazdy linii 412 A w dniu 01.07:

Odjazdy z os. Cegielskiego: 06:00; 07:00; 08:00; 09:00; 10:10; 11:00; 11:45; 12:30

Odjazdy z Ronda Śródka:        06:00; 07:00; 08:00; 09:00; 10:00; 11:00; 12:00

Co jeszcze czeka w weekend  pasażerów Komunikacji Autobusowej?

– Możliwy będzie ograniczony dojazd do Ronda Śródka z uwagi na ograniczoną przepustowość ruchu kołowego w okolicach Śródki.

– Możliwe opóźnienia na liniach 484; 498 oraz 499 z uwagi na ograniczony przejazd przez skrzyżowanie Poznańska – Polna. Będzie tu obowiązywać śluza dla ruchu kołowego na czas trwania zawodów.

– Możliwe opóźnienia na linii 486 z uwagi na ograniczony przejazd przez skrzyżowanie w Paczkowie z drogą DK 92. Będzie tu obowiązywać śluza na czas trwania zawodów.

–  W dniu 30.06 i 01.07 zmianie ulegnie trasa linii rowerowej 471. Wszystkie kursy rozpoczynające swój bieg na Swarzędz Węzeł Przesiadkowy prowadzone będą ulicami: Kościuszki – Średzka – Tysiąclecia – Rondo Raczyńskiego – Rondo Ofiar Katastrofy Smoleńskiej (zawracanie).

 

Jak informuje swarzędzki magistrat W związku z utrudnieniami, nowa linia autobusowa nr 494 wystartuje od 2 lipca, natomiast nowe ulgi, które wprowadził samorząd będą obowiązywały od 1 lipca br.

 

 „Śluzy” na drodze krajowej  nr 92:

– ul. Poznańska/Polna (Swarzędz),

– ul. Poznańska/ Sołecka (Swarzędz),

– ul. Poznańska/Zapłocie (Paczkowo),

– ul. Żniwna/DK 92 (Kostrzyn),

– ul. Wrzesińska/ DK 92 (Kostrzyn).

- Reklama -
- Reklama -
Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź składnię! (ID: 171)