niedziela, 3 marca 2024
6.8 C
Swarzędz

Od 1 lipca weszły w życie nowe ulgi komunikacyjne

Zobacz także

- Reklama -

Od 1 lipca br. osoby, które ukończyły 60 rok życia i pobierają świadczenie emerytalne oraz pasażerowie kolei aglomeracyjnej dołączą do sporej grupy mieszkańców objętych bezpłatną komunikacją autobusową. Inaczej niż do tej pory będą też kursowały linie autobusowe kursujące po gminie.

1 lipca weszła w życie uchwała Rady Miejskiej ws. wprowadzenia kolejnych ulg komunikacyjnych w naszej gminie. Darmowe podróżowanie Swarzędzką Komunikacją Autobusową – jak już w międzyczasie informowaliśmy – przysługiwać będzie osobom powyżej 60 roku życia pobierającym świadczenie emerytalne oraz pasażerom korzystającym z Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Dotyczy to również pasażerów, którzy będą posiadali bilety na wszelkiego typu wyjazdy związane z komunikacją kolejową.

Oznacza to, że począwszy od najbliższego poniedziałku z opłat za korzystanie z komunikacji autobusowej w Swarzędzu będą zwolnione osoby posiadające kolejowy bilet okresowy lub ważny na dany dzień bilet kolejowy, który obejmuje swoim zasięgiem stacje lub przystanki położone na terenie naszej gminy, tj.: Ligowiec, Kobylnica, Paczkowo i Swarzędz. Jak w międzyczasie poinformował ratusz, honorowane będą bilety zarówno zakupione w kasie, jak i przez internet, czy przez specjalną aplikację. Ulgi dla 60-latków natomiast zostały przewidziane dla osób, które są już na emeryturze, czyli posiadają odpowiednią legitymację emeryta i rencisty z wpisanym prawem do świadczenia emerytalnego. Przypomnijmy, że będą to kolejne ulgi komunikacyjne w naszej gminie wprowadzone w przeciągu obecnej kadencji samorządu. Do tej pory zwolnienie z opłat za przejazdy autobusami objęło rodziny wielodzietne, seniorów powyżej 65 roku życia, uczniów do 24 roku życia oraz studentów. Wszystkie są jednak konsekwencją przygotowań miasta do umożliwienia pasażerom wygodnego przemieszczania się w obrębie poznańskiej aglomeracji. Związane jest to z budową w gminie węzłów przesiadkowych, zakupem ekologicznych autobusów hybrydowych, które pozwoliły na unowocześnienie lokalnego taboru publicznego, modyfikacją istniejących linii autobusowych, tworzeniem nowych, a także niedawnym uruchomieniem kursów Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, której pociągi – od 9 września – będą dojeżdżać na dworzec PKP przy ul. Dworcowej z częstotliwością co 30 minut, co dla swarzędzan powinno stanowić wygodną alternatywę podczas dojazdów do stolicy Wielkopolski.

Przypomnijmy jednak, że to nie jedyne zmiany w komunikacji, które weszły w życie kilka dni temu. 1 lipca swoje kursy rozpoczęła także nowa linia autobusowa 494, która – darmowo – połączy węzły przesiadkowe przy dworcach kolejowych w Kobylnicy i Swarzędzu, wówczas też inaczej niż do tej pory będą kursowały pozostałe linie autobusowe kursujące po gminie. Zapowiadane i skonsultowane z mieszkańcami zmiany obejmą linie 492, 493, 484, 498, 486, 491, 490, 405 oraz linię 412.

 

Zmiany komunikacyjne:

 

412 – trasa tej linii, kończąca się obecnie na Pl. Niezłomnych, zostanie wydłużona do węzła przesiadkowego przy ul. Dworcowej w Swarzędzu,

492 i 493 – kursy do i z Kobylnicy będą kończyć się i zaczynać na węźle Kobylnica, natomiast kursy z i do Rynku będą prowadzone przejazdem przez ten węzeł,

484 – kursy do i z Rynku realizowane będą przejazdem ul. Polną i Wrzesińską przez Pl. Niezłomnych z przystankiem końcowym na węźle w Swarzędzu,

498, 486 i 491 – kursy zostaną przedłużone do węzła w Swarzędzu, gdzie będzie się znajdował przystanek początkowy i końcowy tych linii,

490 – przystanek końcowy i początkowy będzie znajdował się na węźle Swarzędz, z tym że kurs będzie realizowany przez Pl. Niezłomnych

405 – przystanek początkowy tej linii będzie zlokalizowany na Pl. Niezłomnych

494 – trasa nowej gminnej linii zostanie poprowadzona z pętli w Garbach Małych, przez ul. Tulecką, Kórnicką, Graniczną, rondo na os. Raczyńskiego, ul. Tysiąclecia, Średzką, Kościuszki, Pl. Niezłomnych, Wrzesińską, Cieszkowskiego, Kwaśniewskiego, ul. Swarzędzką w Gruszczynie do węzła przy dworcu w Kobylnicy.

>>INFORMACJA O WYBRANYCH ULGACH NA PRZEJAZDY SWARZĘDZKĄ KOMUNIKACJĄ AUTOBUSOWĄ <<

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -
- Reklama -