czwartek, 29 lutego 2024
3.3 C
Swarzędz

Były radny na wolności

Zobacz także

- Reklama -

Zbigniew A., były swarzędzki radny, nauczyciel geografii, a w ostatnim czasie dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych w Poznaniu,  podejrzany w głośnej sprawie o molestowanie swoich uczennic jest na wolności. Sąd Okręgowy w Poznaniu uchylił mu środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Podejrzany, aby opuścić areszt musiał jednak wpłacić poręczenie majątkowe w kwocie 40 tys. zł.

Przypomnijmy. 19 czerwca br. policja zatrzymała swarzędzanina Zbigniewa A., byłego członka Zarządu Gminy i radnego kilku kadencji, nauczyciela geografii, a ostatnio dyrektora Zespołu Szkół Elektrycznych w Poznaniu. Mężczyzna jest podejrzewany o molestowanie uczennic ze swojej szkoły.  – Postępowanie przeciwko Zbigniewowi A. dotyczy przestępstw z art. 197§2 k.k.  i art. 199§3 k.k. Mężczyźnie przedstawiono dwa zarzuty, które dotyczą doprowadzenia małoletnich do poddania się innej czynności seksualnej –– wylicza prokurator  Magdalena Mazur – Prus, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Na wniosek prokuratury były samorządowiec został aresztowany na trzy miesiące.  – Sąd uznał, że zastosowanie aresztu tymczasowego na 3 miesiące, zabezpieczy prawidłowy tok postępowania i tym samym uniemożliwi podejrzanemu ewentualne matactwo, czyli oddziaływanie na świadków; ale także dlatego, że jeden z czynów o które mężczyzna jest podejrzewany, jest zagrożony surową karą, w związku  z tym podejrzany mógłby utrudniać postępowanie. – podkreśla sędzia Aleksander Brzozowski. Jak się dowiedzieliśmy sprawa jest rozwojowa, a w toku śledztwa przesłuchano już – w tej bulwersującej opinię publiczną sprawie –  kolejne osoby.  Z uwagi jednak na dobro śledztwa prokuratura nie informuje o planowanych czynnościach w postaci ewentualnej zmiany treści zarzutu, czy postawienia nowych zarzutów –  wyjaśnia prokurator Magdalena Mazur – Prus.

Były swarzędzki  radny nie przyznaje się do winy.  Złożył nawet zażalenie na postanowienie Sądu o areszcie tymczasowym.  18 lipca br. Sąd rozpatrzył jego skargę, zwalniając go z aresztu.  – Sąd Okręgowy w Poznaniu uchylił  podejrzanemu środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania – informuje rzecznik poznańskiej Prokuratury Okręgowej. Zbigniew A. aby opuścić areszt musiał jednak wpłacić poręczenie majątkowe w kwocie 40 tys. zł.

Zwolnienie byłego radnego z tymczasowego aresztu odbiło się szerokim echem, głównie wśród rodziców poszkodowanych uczennic, którzy są rozczarowani decyzją Sądu. Przypomnijmy, że Zbigniew A. już 12 lat temu  został oskarżony przez jedną z uczennic z Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu, gdzie uczył geografii – o niestosowne zachowanie. Prokuratura Poznań – Wilda po kilkunastu miesiącach sprawę umorzyła. Teraz śledczy mają ponownie przyjrzeć się sprawie sprzed lat.

Zbigniew A. był związany ze swarzędzkim samorządem aż przez cztery kadencje. Był członkiem Zarządu oraz radnym w latach 1994-98, 1998-2002 oraz 2002-2006. W 2010 roku Zbigniew A. został ponownie radnym Rady Miejskiej w Swarzędzu, startując z KW Platforma Obywatelska.

- Reklama -
- Reklama -