poniedziałek, 27 maja 2024
16.8 C
Swarzędz

Muzeum otworzyło swoje podwoje!

Zobacz także

- Reklama -

W piątek 21 września Swarzędzkie Centrum Historii I Sztuki przy ul. Bramkowej 6 oficjalnie otworzy swoje podwoje dla mieszkańców. Zlokalizowane w zmodernizowanym budynku dawnej remizy strażackiej Muzeum zostało wyposażone w najnowsze rozwiązania multimedialne i interaktywne stanowiska. Wirtualne okna, nocny spacer wokół ratusza, podświetlana makieta miasta, czy Strefa Wielokulturowości to tylko niektóre z atrakcji tej nowoczesnej placówki.

Dobiegły końca prace w dawnym budynku remizy strażackiej przy ul. Bramkowej 6. W czwartek, 20 września Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki zostało uroczyście otwarte.

Gospodarz uroczystości burmistrz Swarzędza Marian Szkudlarek serdecznie powitał licznych gości – m.in. posłów Bożenę Szydłowską i Stanisława Kalembę, starostę Jana Grabkowskiego, radnych z przewodnicząca Rady Miejskiej w Swarzędzu Barbarą Czachurą, członków Komitetu Honorowego Obchodów 380-lecia Swarzędza, przedstawicieli Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Swarzędzkiej oraz wszystkich swarzędzan – darczyńców, którzy przekazali pamiątki na rzecz Muzeum. W uroczystości wzięła także udział Alicja Kobus – przewodnicząca Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Poznaniu. Po poświęceniu budynku przez ks. dziekana A. Brzezińskiego i przecięciu wstęgi pierwsi gości przekroczyli progi Swarzędzkiego Centrum Historii i Sztuki.

Już od piątku, 21 września Muzeum czeka na mieszkańców.. Jaką ofertą kusi mieszkańców? –  Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki zaprasza do zapoznania się z najważniejszymi momentami w historii miasta i regionu. Wystawa stała w dużej mierze poświęcona jest stolarstwu – wizytówce Swarzędza. Do dyspozycji zwiedzających pozostaje kilkustanowiskowa Strefa Stolarza. W jej części multimedialnej przy stanowisku leap motion można zbudować wirtualny mebel oraz poznać nazwy oglądanych narzędzi stolarskich. Druga część to historyczna ekspozycja prezentująca fragment autentycznego warsztatu z początku XX w., katalogi wystawowe z targów meblowych, szyldy rzemieślników czy dyplomy mistrzowski – podkreśla Maciej Woliński, rzecznik prasowy swarzędzkiego ratusza. Zapewne sporą atrakcją będzie  makieta miasta, na której zwiedzający będą  mogli podświetlić ważniejsze punkty Swarzędza i odszukać swój dom. Z kolei interaktywna mapa  pozwoli porównać miasto sprzed lat ze stanem obecnym. Ciekawie zapowiada się nocna przejażdżka wokół ratusza, którą możemy przeżyć zasiadając w fotelu z legendarnego kina Rusałka. Natomiast gdy otworzymy okiennice Wirtualnych Okien, dowiemy się, jak mieszkańcy spędzali czas na przestrzeni ostatnich stu lat.  Atrakcji multimedialnych jest jednak znacznie więcej. – Ze strefy Wielokulturowości można wysłać elektroniczną pocztówkę prezentującą nas samych jako pierwszych mieszkańców miasta z XVII w. a na wejściu powita nas animowany strażak. Zwiedzający będą mieli okazję wcielić się w jego postać i ugasić wirtualny pożar w wieży. W Wirtualnych Książkach natomiast przeczytamy o ważnych postaciach regionu, powstaniu wielkopolskim, II wojnie światowej oraz historii swarzędzkiego harcerstwa. –dodaje rzecznik UMiG. Na mieszkańców, którzy wolą tradycyjną formy muzeum, czekają gabloty ze zbiorami i postery opowiadające o historii miasta.

Ekspozycja muzealna będzie cały czas rozbudowywana, będą także organizowane wystawy czasowe i różnorodnej tematyce. Planowane jest także uruchomienie w 2019 roku lekcji muzealnych skierowanych do uczniów w różnym wieku.

Przypominamy, że Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki było zwycięskim projektem głównym Budżetu Obywatelskiego Gminy Swarzędz na rok 2017, na który udało się pozyskać dodatkowo 2,3 mln zł ze środków unijnych – co pozwoliło na dużo bogatsze wyposażenie obiektu.

Zapraszamy do zwiedzania! Wstęp wolny!

Fot. rts, M. Woliński, T. Rybarczyk, MN

Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki
Bramkowa 6,
62-020 Swarzędz,
tel. 61 279 85 94,
administracja@muzeum-swarzedz.pl
www.muzeum-swarzedz.pl

Godziny otwarcia:
wtorek – piątek 10:00 – 17:00
sobota – niedziela 14:00 – 18:00
Wstęp bezpłatny.

Ostatnie wejście na ekspozycję godzinę przed zamknięciem.
Grupy powyżej 10 osób prosimy o kontakt w celu rezerwacji.

- Reklama -
- Reklama -