380 lat miasta w jednym miejscu

Fot. H. Staniewska, MN, M.Woliński

- Reklama -

Ogromna makieta miasta, możliwość zaprojektowania własnego mebla, czy wirtualny, nocny spacer po Rynku – między innymi te atrakcje czekają na zwiedzających w Swarzędzkim Centrum Historii i Sztuki. W miniony czwartek – zapowiadane od początku kadencji – lokalne muzeum zostało uroczyście otwarte.

20 września 2018 r. będzie ważną kartką w dziejowym kalendarzu Swarzędza. Tego bowiem dnia, w roku obchodów 380-lecia lokacji miasta, uroczyście otwarto pierwsze w historii gminy muzeum. Gości, tuż obok obiektu zorganizowanego przy ul. Bramkowej 6, powitał burmistrz Marian Szkudlarek, a znaleźli się wśród nich m.in. posłowie Bożena Szydłowska i Stanisław Kalemba, starosta poznański Jan Grabkowski, przewodnicząca Rady Miejskiej w Swarzędzu Barbara Czachura, radni Rady Miejskiej, przewodnicząca Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Poznaniu Alicja Kobus, członkowie Komitetu Honorowego Obchodów 380-lecia Swarzędza, przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Swarzędzkiej oraz byli burmistrzowie miasta. Obecni byli także darczyńcy, którzy przekazali na rzecz muzeum posiadane pamiątki i eksponaty, na specjalne zaproszenie do swojego rodzinnego miasta przyjechał też honorowy obywatel Swarzędza – Aleksander Doba, który przekazał na rzecz muzeum okolicznościową koszulkę oraz odsolarkę do wody. – Historia Swarzędza to znacznie więcej niż 380 lat, których jubileusz obchodzimy w tym roku, bo przecież wcześniej była w tym miejscu wieś. Tu zawsze mieszkali ludzie, którzy byli tolerancyjni, ponieważ Swarzędz był i jest miastem wielu kultur. Dlatego szczególnie zależało nam na tym, by upamiętnić tych wszystkich, którzy żyli tutaj przed nami. Dziś administrujemy miastem, wyznaczamy kierunki jego rozwoju, ale niezwykle ważna jest jego historia i to, co działo się w tym miejscu kiedyś – mówił gospodarz Swarzędza podczas okolicznościowego wystąpienia.

O historii tradycyjnie…

I jak podkreślił, zorganizowanie muzeum miasta nie było rzeczą łatwą: – Był to trudny projekt, bo obok gruntownej rewitalizacji budynku trzeba było go jeszcze odpowiednio i interesująco wyposażyć: w multimedia, animacje, ekspozycje. Myślę jednak, że to się udało. Chcemy zainteresować tym muzeum wszystkich mieszkańców: zarówno dzieci i młodzież, jak i seniorów oraz przyjeżdżających do gminy gości – dodał burmistrz, kierując słowa podziękowania do tych wszystkich, którzy przyczynili się do powstania obiektu, w tym do gości za przekazane pamiątki. Kulminacyjnym punktem otwarcia swarzędzkiego muzeum było jednak wspólne przecięcie wstęgi rozciągniętej wzdłuż budynku, po którym licznie zgromadzeni zostali zaproszeni do zwiedzenia obiektu. A tutaj czekało na nich sporo atrakcji. Muzeum zorganizowane zostało na dwóch kondygnacjach budynku i podzielone na tematyczne wystawy. Na parterze znajduje się stała ekspozycja, która została poświęcona m.in. lokalnemu rzemiosłu. Znajdziemy tutaj m.in. tzw. Strefę Stolarza, gdzie można np. obejrzeć autentyczne stanowisko pracy rzemieślnika, zobaczyć profesjonalne narzędzia stolarskie oraz zapoznać się z ich fachowymi nazwami, a w części multimedialnej zaprojektować i zbudować wirtualny mebel. W tej części ekspozycji prezentowane są też katalogi wystawowe z targów meblowych, szyldy miejscowych rzemieślników czy dyplomy mistrzowskie, do dyspozycji zwiedzających oddane zostały również stanowiska z wirtualnymi książkami, traktującymi o historii miasta, swarzędzkiego harcerstwa i spółdzielczości. Atrakcją wystawy znajdującej się na parterze muzeum jest również sporych rozmiarów makieta Swarzędza, na której można podświetlić ważne punkty miasta. Tutaj – w podziemnych gablotach – znajdziemy też bogatą wystawę macew, czyli żydowskich pomników nagrobnych.

…i nowocześnie.

Wchodząc na piętro wrażenie robi z kolei ogromnych rozmiarów fotografia przedstawiająca swarzędzkich strażaków, a także wysłużona tablica z nazwą miasta, pochodząca ze swarzędzkiej stacji kolejowej. Na piętrze natomiast znajduje się przede wszystkim sala konferencyjno – filmowa oraz część multimedialna swarzędzkiego muzeum. To właśnie dzięki nowinkom technicznym  możemy przenieść się w przeszłość, np. zasiadając wygodnie w fotelu z funkcjonującego kiedyś przy ul. Św. Marcina kina „Rusałka” i wybrać się na nocną przejażdżkę po swarzędzkim Rynku z początku XX w. Tutaj też znajduje się strefa Wirtualnych Okien. Otwierając kolejne okiennice poznajemy „codzienność” mieszkańców Swarzędza na przestrzeni ostatnich stu lat. Niewątpliwą atrakcją dla gości obiektu będzie zapewne możliwość wysłania elektronicznej pocztówki do znajomych, przedstawiającą nadawcę w stroju mieszkańca miasta  z XVII w., zwiedzający będą mogli również… wczuć się w rolę strażaka i ugasić wirtualny pożar, który niespodziewanie objął wieżę budynku. Zwiedzając muzeum nie sposób nie spojrzeć na wiszące na ścianach bogate zbiory archiwalnych pocztówek i zdjęć. Warto odnotować, że wystawa stała muzeum będzie sukcesywnie rozbudowywana i uzupełniana o kolejne eksponaty, planowana jest także organizacja tzw. wystaw czasowych. W przyszłym roku natomiast miasto planuje uruchomić lekcje muzealne dla uczniów swarzędzkich szkół. Przypomnijmy, że przebudowa dawnej strażnicy na cele muzealne kosztowała 2,7 mln zł, z czego aż 2,3 mln zł pokryło pozyskane przez miasto unijne dofinansowanie. 1,5 mln zł pochłonęło natomiast wyposażenie obiektu. Na ten cel Swarzędzowi udało się pozyskać 900 tys. zł. dofinansowania z Unii Europejskiej.

Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki
Bramkowa 6, tel. 61 279 85 94,
administracja@muzeum-swarzedz.pl
www.muzeum-swarzedz.pl

 

Godziny otwarcia:
wtorek – piątek 10:00 – 17:00
sobota – niedziela 14:00 – 18:00

Wstęp bezpłatny.
Ostatnie wejście na ekspozycję godzinę przed zamknięciem.
Grupy powyżej 10 osób prosimy o kontakt w celu rezerwacji.

- Reklama -