1.2 C
Swarzędz
piątek, 27 stycznia 2023

Kłótnia o Swarzędz

Zobacz także

Chaos i ataki na urzędującego burmistrza – tak możemy skomentować debatę telewizyjną, którą w studiu Telewizji WTK odbyła czwórka kandydatów na gospodarza naszej gminy. Czy to przedsmak ostatnich gorących dni w kampanii wyborczej?

Między nami burmistrzami

O fotel burmistrza Swarzędza ubiega się, przypomnijmy, czworo kandydatów, w tym aż 3 burmistrzów miasta na przestrzeni lat: była burmistrz Anna Tomicka, reprezentująca KWW Anny Tomickiej, obecny gospodarz miasta Marian Szkudlarek, który wystartuje z KWW Mariana Szkudlarka oraz dwoje kandydatów partyjnych: burmistrz Swarzędza w latach 2006-2007 i obecna posłanka na Sejm RP Bożena Szydłowska (KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska) i Witold Garstka (KW Prawo i Sprawiedliwość). Kilkanaście dni temu cała czwórka wzięła udział w debacie zorganizowanej przez Telewizję WTK. Niewiele dowiedzieliśmy się jednak na temat ich propozycji wyborczych, bo dyskusja odbywała się głównie w formie wzajemnych przepychanek. Witold Garstka zarzucił burmistrzowi, że gmina niewystarczająco korzysta z dobrej koniunktury tworzonej przez rząd, Anna Tomicka z kolei oceniła, że miasto zbyt mały nacisk kładzie na pozyskiwanie środków unijnych, natomiast według Bożeny Szydłowskiej Swarzędz – w przeciwieństwie do sąsiedniego Kostrzyna i Pobiedzisk – nie realizował w mijającym czteroleciu strategicznych inwestycji drogowych. Z kolei Marian Szkudlarek zarzucił kandydatowi PiS zbyt krotki staż w roli mieszkańca gminy, a także brak doświadczenia samorządowego. Punkt po punkcie odniósł się też do zarzutów pod adresem miasta, stwierdzając że Swarzędz jest atrakcyjnym miejscem do zamieszkania i pracy, o czym świadczy sukcesywny napływ nowych mieszkańców (średnio tysiąc rocznie), a tym co przyciąga do wprowadzania się do gminy jest mocne zaplecze socjalne oferowane przez miasto: miejsca w przedszkolach dla wszystkich dzieci, wprowadzanie darmowej komunikacji autobusowej, czy 500-złotowe dopłaty do dzieci w żłobkach. Swarzędz, jak dodatkowo wyliczył, pozyskał w ciągu ostatniej kadencji rekordową kwotę jeśli chodzi o środki zewnętrzne – sięgającą 80 mln zł. Odniósł się również do inwestycji komunikacyjnych, podkreślając że opracowywane są koncepcje rozwiązań drogowych, bo tych nie zastał w ratuszu po poprzednim burmistrzu: – Nie mieliśmy projektów związanych z obwodnicami, czy tunelami, a są to inwestycje długofalowe. W tej chwili gotowe są projekty na budowę południowo-wschodniej obwodnicy Swarzędza na odcinkach od ul. Średzkiej do wiaduktu w Jasinie oraz od ul. Tuleckiej do ul. Średzkiej, trwa też przebudowa ul. Transportowej. Wykonywany jest też projekt związany z budową tunelu w ul. Tabaki, którego budowa rozpocznie się w 2020 r. Wcześniej po prostu nie możemy przebudowywać ul. Tabaki, ponieważ obowiązuje na niej tzw. trwałość projektu pod rygorem zwrotu dofinansowania pozyskanego na jej budowę w poprzedniej kadencji – tłumaczył Marian Szkudlarek.

Antykoncepcje Anny Tomickiej

Te argumenty nie przekonały jednak poseł Bożeny Szydłowskiej: – Popada pan w samozachwyt. Mógł pan złożyć dokumenty i projekt do PKP. Po prostu zostało to zaniedbane – grzmiała kandydatka PO i Nowoczesnej. – Myślę, że z perspektywy Warszawy sprawy Swarzędza wyglądają nieco inaczej – ripostował burmistrz. Jak z kolei przekonywała Anna Tomicka, jako odchodzący w 2014 r. burmistrz zostawiła w ratuszu przygotowane projekty inwestycyjne. A atmosfera w studiu gęstniała z każdą minutą: – Realizował pan wiele moich inwestycji, choćby szkołę w Zalasewie. Po prostu nie zapoznał się pan z terminem „trwałość projektu”. To kłamstwo, że tunel nie mógł być wybudowany, bo trwałość projektu nie ma tutaj nic do rzeczy. Ciągle przedstawia pan jakieś koncepcje i wychodzi z tego antykoncepcja – nie przebierała w słowach była gospodyni gminy, nawiązując w ten sposób do opracowywanych przez obecną władzę dokumentacji. Wzbudziło to wyraźną konsternację w studiu: – Mija się pani z prawdą. Ulicę Tabaki, choć niedokończoną, otwierała pani w 2014 r. na potrzeby wyborów. Gdyby kiedykolwiek myślała pani o budowie tunelu w tym miejscu, to na łuku ul. Tabaki byłoby zaniżenie terenu. I właśnie ze względu na trwałość projektu my przez ostatnie lata nie mogliśmy tego skorygować, bo stracilibyśmy dofinansowanie, które ta ulica otrzymała – wyjaśniał burmistrz.

Ligowiec i jezioro pod lupą

W trakcie debaty poruszono również temat oczyszczenia Jeziora Swarzędzkiego, dyskutując przy okazji nad sprawą odcinania odpływu miejskich ścieków do akwenu (i tutaj nie zabrakło wzajemnych złośliwości i licytacji między kandydatami na temat tego, który w tym względzie zrobił więcej, bo troje z nich, przypomnijmy, pełniło lub pełni funkcję gospodarza gminy), pod lupą kandydatów znalazł się też temat zagospodarowania terenu Ligowca zabudową mieszkaniową. Jak zasugerowała Bożena Szydłowska, miasto powinno wykupić ten teren na własność i samodzielnie, bez presji inwestora, zagospodarować go zgodnie z wolą mieszkańców (choć jak poinformował Marian Szkudlarek jest to niemożliwe, bo transakcja między Aeroklubem Poznańskim a inwestorem, który chce nabyć ten teren jest już od dawna w toku), natomiast Witold Garstka przestrzegł przed budową kolejnych osiedli w tym miejscu. Skrytykował też sposób, w jaki od lat zagospodarowywana jest cała gmina: – Wizualizacje dotyczące zagospodarowania tej nieruchomości mieszkaniówką są bardzo atrakcyjne z punktu widzenia architektury i zastosowanych technologii, natomiast jest to kolejny przypadek w naszej gminie, gdzie najpierw buduje się domy a dopiero później zastanawia się co tam zrobić. Tak właśnie działo się w Zalasewie, gdzie przez długi czas powstawały osiedla i gdzie nagle okazało się, że dzieci nie mają się gdzie uczyć, brakuje żłobków, ośrodków zdrowia, itd. – mówił kandydat PiSu. – To wszystko znajduje się w opracowanej koncepcji zagospodarowania Ligowca. Widocznie nie zapoznał się pan z nią dostatecznie dobrze – komentował burmistrz M. Szkudlarek.

Czym przekonają wyborców?

Na koniec debaty kandydaci zostali zapytani o najważniejsze rzeczy, które chcieliby realizować w przypadku objęcia funkcji burmistrza Swarzędza. Anna Tomicka zapowiedziała intensywne pozyskiwanie funduszy na realizacje inwestycji, Bożena Szydłowska wsparcie dla najsłabszych grup społecznych i budowę 4 ośrodków dziennego wsparcia dla osób niepełnosprawnych, chorych i seniorów, Witold Garstka natomiast profesjonalne zarządzanie gminnymi pieniędzmi i przemyślane zagospodarowywanie przestrzenne gminy, a Marian Szkudlarek kontynuację polityki zrównoważonego rozwoju. Całą debatę można obejrzeć na www.wtk.pl.

I zaczęło się. Wyborcza walka o Swarzędz, toczona do tej pory w formie internetowej, czy fejsbukowej partyzantki, za sprawą telewizyjnej debaty w studiu WTK została wyciągnięta na światło dzienne. Chociaż „debata” to prawdopodobnie zbyt poważne słowo, by określić sposób w jaki kandydaci na burmistrza Swarzędza dyskutowali o naszych problemach. Bo złośliwości nie brakowało. Oglądając tę rozmowę odniosłem wrażenie, że niektórzy z kandydatów albo nie posiadają dostatecznej wiedzy na temat spraw toczących się od lat w naszej gminie, albo celowo zostali wprowadzeni w błąd, gdy przygotowywali się do prezentacji przed kamerami. Chyba, że manipulowali faktami z pełną świadomością. Ale pomińmy nazwiska, bo nie jest moją intencją robienie komukolwiek tzw. czarnego PRu. Wystarczy, że obejrzycie debatę raz jeszcze w internecie. Wnioski nasuwają się same.  Padło kilka populistycznych haseł, a strategia jaką wykazali się kandydaci polegała na przedpotopowej, żeby nie powiedzieć „prymitywnej” metodzie „bij burmistrza”, czyli bezwzględnej krytyce tego, co działo się w gminie przez ostatnie 4 lata. Trochę w myśl zasady: jeśli nie możesz być wyżej od rozmówcy, sprowadź go do swojego poziomu. Od osób, które mają ambicję reprezentowania największej gminy w powiecie poznańskim przez następnych 5 lat oczekiwałbym nieco więcej inwencji. I chociaż trochę klasy. Choćby politycznej.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -
- Reklama -