piątek, 23 lutego 2024
10.3 C
Swarzędz

Po zdrowie do kiosku?

Zobacz także

- Reklama -

Można w nich samodzielnie wykonać podstawowe badania: zrobić EKG, zmierzyć ciśnienie, temperaturę, puls, zbadać pojemność płuc, czy poziom utlenienia krwi. I to wszystko bez wyczekiwania w kolejce do lekarza czy gabinetu zabiegowego. Kioski telemedyczne, bo o nich mowa, mogą pojawić się także w naszym mieście.

Kioski telemedyczne to nowość w naszym kraju, a pomysł na nie przywędrował ze Stanów Zjednoczonych. Na razie urządzenia, w których – samodzielnie i bez konieczności czekania w kolejce do lekarza – można wykonać podstawowe badania medyczne pojawiły się w kilku szpitalach dużych miast. Możliwe jednak, że wkrótce – mimo że szpitala nie posiada – dołączy do nich Swarzędz. Bo chociaż opieka medyczna nie należy do zadań własnych gminy, to miasto przygotowuje się do realizacji takiego przedsięwzięcia w ramach prowadzonej polityki senioralnej. O sprawie, podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, poinformował wiceburmistrz Tomasz Zwoliński: – Kiosk telemedyczny wyposażony jest w bardzo proste w obsłudze urządzenia, przy pomocy których można wykonać podstawowe badania, np. zmierzyć ciśnienie, czy poziom cukru we krwi. Po wykonaniu badań kiosk automatycznie przesyła zebrane dane do lekarza, który dzięki temu nawet na odległość może monitorować stan zdrowia swojego pacjenta. To również spore ułatwienie dla osób starszych, które nie będą musiały wyczekiwać w kolejce do lekarza czy laboranta, by otrzymać skierowanie na podstawowe świadczenia i je wykonać – mówił zastępca gospodarza miasta, podkreślając że uruchomienie kiosków medycznych znacząco wpłynie również na płynność obsługi w samych placówkach medycznych. Jak wygląda badanie w takim kiosku? Kiosk telemedyczny to urządzenie wielkości budki telefonicznej wyposażone w ekran dotykowy oraz medyczne aparaty pomiarowe. Aby wykonać badanie wystarczy usiąść i wykonywać czynności zgodnie z czytelnymi instrukcjami prezentowanymi na ekranie kiosku. Badania można wykonywać anonimowo lub korzystając z indywidualnego konta pacjenta, gdzie zapisywane są wszystkie wykonywane pomiary. Wyniki dostępne są również dla lekarzy, co jest istotne zwłaszcza w przypadku konieczności skierowania do dalszego badania specjalistycznego. Gdzie w naszej gminie mogłyby powstać takie platformy medyczne? Tego na razie nie wiadomo, bo pierwszym krokiem Swarzędza w stronę tej innowacyjnej technologii będzie próba pozyskania dofinansowania na zakup i montaż takich urządzeń: – Wciąż jest za wcześnie by mówić o lokalizacji kiosków telemedycznych w naszej gminie. W przyszłym roku zamierzamy intensywnie poszukiwać środków zewnętrznych na realizację tego przedsięwzięcia – zadeklarował T. Zwoliński. Jak wynika z docierających do nas informacji, na początek w naszej gminie miałyby pojawić się 2 lub 3 takie urządzenia, a ich liczba będzie zwiększana w zależności od zainteresowania pacjentów. Niewykluczone też, że jeden z nich zostanie zainstalowany również w tzw. domu seniora, którego budowę miasto planuje w Paczkowie.

Kiosk telemedyczny wyposażony jest w bardzo proste w obsłudze urządzenia, przy pomocy których można wykonać podstawowe badania, np. zmierzyć ciśnienie, czy poziom cukru we krwi. Po wykonaniu badań kiosk automatycznie przesyła zebrane dane do lekarza.   

- Reklama -
- Reklama -