Kto zostanie burmistrzem?

Witold Garstka, Marian Szkudlarek, Bożena  Szydłowska i Anna Tomicka walczą o fotel burmistrza naszej gminy.  Na kogo z tej czwórki postawią mieszkańcy?

Wybory coraz bliżej. W najbliższą niedzielę, 21 października udamy się do urn wyborczych by na kolejną kadencję – tym razem – pięcioletnią – wybrać radnych Rady Miejskiej, radnych Powiatu, radnych Sejmiku i Burmistrza miasta i gminy Swarzędz. Czy najważniejszy urząd w naszej gminie zostanie obsadzony już za 10 dni, czy będziemy musieli czekać na II turę wyborczą (w niedzielę, 4 listopada)? Te pytania pozostają na razie bez odpowiedzi. By ułatwić mieszkańcom  wybór czwórce  kandydatów: Witoldowi Garstce, Marianowi Szkudlarkowi, Bożenie Szydłowskiej i Annie Tomickiej  zadaliśmy pytania. Dziś publikujemy te odpowiedzi, które do nas dotarły.

Witold Garstka

Kandydat KW Prawo i Sprawiedliwość

 lat 41

wykształcenie wyższe

 Kandydat PiS na najwyższy urząd w gminie jest z wykształcenia ekonomistą, w 2000 roku ukończył studia na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku Zarządzanie i Marketing. Pracował m.in. w BZ WBK.

 TS: Co skłoniło Pana do startu w wyborach na stanowisko burmistrza gminy Swarzędz? Witold Garstka: Kiedy kilka lat temu decydowałem się na miejsce stałego zamieszkania dla mojej rodziny wybrałem Swarzędz, a konkretnie Jasin. Miejsce dobrze skomunikowane, z mediami i perspektywami na dalszy rozwój. W ciągu tych kilku lat przekonałem się, że władze nie prowadzą tak dynamicznej polityki rozwoju gminy jak się spodziewałem i jak słyszałem w deklaracjach z poprzedniej kampanii wyborczej. Z rozmów z sąsiadami, a później z mieszkańcami w całej gminie, utwierdziłem się w przekonaniu, że obecne władze Swarzędza nie spełniają ich oczekiwań – panuje tu marazm; narzekają na korki, smog, ciasnotę w szkołach. Ponieważ od jakiegoś czasu działam w strukturach Prawa i Sprawiedliwości, moi przyjaciele, znajomi i rodzina przekonali mnie do kandydowania. Chcę sprawy wziąć w swoje ręce i przyspieszyć rozwój Swarzędza. Wierzę, że Swarzędz może być lepszy!

TS: Jaki jest Pańskim zdaniem priorytet do załatwienia dla burmistrza w nowej kadencji? Witold Garstka: Priorytetem jest poprawa infrastruktury drogowej. Udrożnienia wymagają zarówno kluczowe skrzyżowania jak i drogi lokalne. Zarówno dostosowanie kręgosłupa komunikacyjnego gminy do obecnego natężenia ruchu jak również zapewnienie odpowiedniego standardu pozostałych dróg i ulic.

TS: Dlaczego to właśnie na Pana mieliby zagłosować mieszkańcy gminy?

Witold Garstka: Ponieważ jestem jedynym kandydatem, który łączy w sobie profesjonalizm, kompetencje oraz brak uwikłania w lokalne zależności i zobowiązania.

Marian Szkudlarek

Kandydat KWW Mariana Szkudlarka, obecny burmistrz

 lat 58

wykształcenie wyższe

 Bezpartyjny. Samorządowiec od 2002 roku, przewodniczący Rady Miejskiej w latach 2010-2014. Absolwent Politechniki Poznańskiej. Ponadto jest licencjonowanym zarządcą nieruchomości. Prowadził własną działalność gospodarczą.

 TS: Co skłoniło Pana do startu w wyborach na stanowisko burmistrza gminy Swarzędz?

Marian Szkudlarek: Podjąłem decyzję o ponownym kandydowaniu, ponieważ 4 lata temu zaproponowałem mieszkańcom zmianę naszej małej ojczyzny. Większość moich obietnic wyborczych jest już zrealizowana lub jest w trakcie realizacji. Chciałbym dokończyć rozpoczęte wyzwania, by  mieszkańcom żyło się lepiej.

TS: Jaki jest Pańskim zdaniem priorytet do załatwienia dla burmistrza w nowej kadencji?

Marian Szkudlarek: Priorytetem są inwestycje drogowe i edukacyjne – budowa obwodnicy Swarzędza, budowa tunelu pod torami w  ul. Tabaki, budowa tunelu pod torami w Kobylnicy i Paczkowie, przebudowa ul. Cieszkowskiego i ul. Polnej oraz budowa bezkolizyjnego skrzyżowania ul. Poznańskiej z ul. Kirkora, a także dalszy rozwój sieci autobusowej. Ważnym zadaniem jest dalsza rozbudowa bazy oświatowej (SP nr 1 i 2 w Swarzędzu, SP w Wierzonce, SP nr 1 w Zalasewie). W zakresie sportu, rekreacji i kultury – budowa kąpieliska nad Jeziorem Swarzędzkim, boiska wielofunkcyjne oraz rozwój systemu ścieżek rowerowych. Bardzo ważny jest także rozwój programu opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi.

TS: Dlaczego to właśnie na Pana mieliby zagłosować mieszkańcy gminy?

Marian Szkudlarek: Jestem przekonany, że dzięki ciężkiej pracy i wsparciu mieszkańców ostanie cztery lata zostały dobrze wykorzystane. Swarzędz zasługuje na dalszy dynamiczny rozwój, w którym priorytetem będą potrzeby jego Mieszkańców. Program wyborczy to kontynuacja działań mijającej kadencji zapisanych w Planie Rozwoju Gminy Swarzędz, jak i wiele nowych, strategicznych rozwiązań.

Anna Tomicka

Kandydatka KWW Anny Tomickiej

 lat 63

wykształcenie wyższe

 Z wykształcenie ekonomistka, obecnie na emeryturze. Od 1994 roku zasiada w swarzędzkim samorządzie, w latach 1998-2002 jako przewodnicząca RM, od 2002r. do 2006r, oraz od III 2008r do 2014r. jako burmistrz Swarzędza.

 TS: Co skłoniło Panią do startu w wyborach na stanowisko burmistrza gminy Swarzędz?

Anna Tomicka: W 2020 r. kończą się pieniądze z UE a w Gminie Swarzędz nie zbudowano w latach 2015-18 dla pojazdów ani jednego wiaduktu. Jako mieszkanka naszej gminy i wieloletni samorządowiec nie mogę bezczynnie stać i przyglądać się kiedy szansa wymyka się nam na lata.

TS: Jaki jest Pani zdaniem priorytet do załatwienia dla burmistrza w nowej kadencji?

Anna Tomicka: Drogi, wiadukty, kąpielisko nad jeziorem, szkoły. W szczególności 37 km dróg na wsiach, system rond,  wiadukty kolejowe: przy os. Cegielskiego/Castoramie, w Paczkowie i w Kobylnicy, przejazd pod dworcem PKP by – bez wind mogły przemieszczać się osoby niepełnosprawne, matki z wózkami, rowerzyści. Tunel pod trasą nr 92 przy Stacji BP oraz wiadukt łączący nad trasą 92 ul. Polną z ul.Cieszkowskiego z ekranami akustycznymi; nadto chcę oczyścić jezioro i zbudować kąpielisko z pomostami oraz basen zewnętrzny. Rozbudować szkoły nr 2 w Swarzędzu i Szkołę  w Wierzonce oraz  zmodernizować  wentylację i klimatyzację  (okna uchylne) w nowej Szkole w Zalasewie.

TS: Dlaczego to właśnie na Panią mieliby zagłosować mieszkańcy gminy?

Anna Tomicka: Wielu mieszkańców znając moją energię i determinację,  zachęca mnie do powrotu z uwagi na zastój inwestycyjny w  wiadukty, drogi i kąpielisko nad jeziorem.  W czasie mojej kadencji sporo razem zbudowaliśmy,… stąd dla mieszkańców jestem gwarantem, że planowane i niezbędne dla gminy inwestycje naprawdę powstaną.   

Bożena Szydłowska

Kandydatka Koalicyjnego Komitetu PO i Nowoczesnej, posłanka

lat 67

wykształcenie wyższe

 Członkini Platformy Obywatelskiej. Absolwentka Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Poznaniu, doradca podatkowy.  W latach 2002-2006 pełniła funkcję przewodniczącej rady. W latach 2006-2007 była burmistrzem Swarzędza. Od 2007 roku zasiada w Sejmie. Jest emerytką.

TS: Co skłoniło Pana/Panią do startu w wyborach na stanowisko burmistrza gminy Swarzędz?

Bożena Szydłowska Wyrosłam z samorządu i boli mnie marazm, w jaki wpadła gmina. Mieszka w niej z roku na rok coraz więcej osób, ma coraz większe możliwości, ale nie są one wykorzystywane. Chcę, żeby samorząd już więcej nie odpowiadał „nie da się”, tylko skutecznie pracował dla mieszkańców.

 TS: Jaki jest Pańskim/Pani zdaniem priorytet do załatwienia dla burmistrza w nowej kadencji?

Bożena Szydłowska: Najważniejsze jest rozwiązanie problemu korków. Poprzednie władze doprowadziły do chaotycznej zabudowy nie tylko południowej części gminy i nie zapewniły odpowiednich rozwiązań komunikacyjnych. Można to zmienić tylko bezpłatną i sprawną komunikacją publiczną, która będzie atrakcyjną alternatywą dla transportu samochodowego.

 TS: Dlaczego to właśnie na Pana/Panią mieliby zagłosować mieszkańcy gminy?

Bożena Szydłowska: Swarzędzanie dobrze mnie znają i pamiętają, kto doprowadził do tego, że w Swarzędzu nie ma problemu z miejscami w przedszkolach. Wiedzą też, że niezależnie od tego gdzie pracuję, zawsze robię to dla Swarzędza. To dzięki mojej aktywności można było np. wybudować „kolorowy wiadukt”, a gmina ma więcej pieniędzy w budżecie, bo nie musi płacić za utrzymanie drogi krajowej nr 5.

rts

- Reklama -