Seniorzy coraz bliżej Paczkowa

Jakiś czas temu miasto obiegła informacja, że w Paczkowie powstanie tzw. dzienne centrum seniora. Podczas ubiegłotygodniowej sesji Rady Miejskiej pojawiło się więcej szczegółów na ten temat. Wiadomo m.in., że gmina zamierza uruchomić darmowe linie autobusowe lub dedykowane autobusy dla osób, które będą korzystały z ośrodka.

Domy seniora, bo i pod taką nazwą funkcjonują tego typu obiekty, stanowią formę wsparcia poprzez zorganizowanie czasu wolnego osobom w wieku poprodukcyjnym z danego terenu. Może być to pomoc w zaspokojeniu ich potrzeb, a także wsparcie w samodzielnym egzystowaniu w środowisku lokalnym. Tego typu placówki oferują różne aktywności, m.in.: codzienne obiady, terapie zajęciowe – plastyczne, informatyczne, teatralne czy muzyczne. W takich ośrodkach odbywają się również rozmaite imprezy kulturalne, uroczystości oraz spotkania okolicznościowe, np. z okazji świąt. Domy seniora bardzo często korzystają również z usług pielęgniarek, lekarzy czy też rehabilitantów, więc pensjonariusze mają zapewnioną regularną opiekę medyczną. W Paczkowie, jak już wiadomo od pewnego czasu, taki obiekt miałby zostać zorganizowany w budynku znajdującym się w parkowej scenerii przy ul. Szkolnej, który w 2013 r. zwolniła miejscowa podstawówka. Gmina zamierza go wyremontować i dostosować do nowych funkcji. Miasto ma już przygotowany projekt budowlany dla tego przedsięwzięcia wraz z pozwoleniem na budowę: – Pracujemy nad tym tematem praktycznie od początku kadencji – mówił podczas ubiegłotygodniowej sesji Rady Miejskiej wiceburmistrz Tomasz Zwoliński, referując radnym zagadnienia związane z polityką senioralną gminy. – Chcielibyśmy w tym miejscu urządzić szereg funkcji związanych z seniorami, we wszystkich tego typu aspektach, gdzie mogliby oni spędzać kilka godzin dziennie. Całość projektowanego stanu to 850m2 powierzchni użytkowej na trzech kondygnacjach budynku – dodał, prezentując wizualizacje dawnego obiektu szkolnego po przebudowie. Łącznie do dyspozycji seniorów miałoby zostać oddanych ponad 50 pomieszczeń znajdujących się w budynku: 14 na jego pierwszej kondygnacji, 26 na parterze i 16 na piętrze, a poruszanie się między nimi miałaby ułatwić winda. Nowej odsłony doczeka się też okoliczny park, który miałby być całodobowo dostępny dla wszystkich mieszkańców sołectwa oraz gminy: – Remont tego budynku oraz jego odpowiednie wyposażenie będzie kosztowało ponad 2,5 mln zł. Z jednej strony jesteśmy zdeterminowani, by taki obiekt uruchomić, z drugiej natomiast aktywnie rozglądamy się za ewentualnym dofinansowaniem jego budowy ze środków zewnętrznych, mocno licząc na programy rządowe, czy wojewódzkie – podkreślał wiceburmistrz. I jak zaznaczył, gmina zamierza dowozić swarzędzkich seniorów do obiektu za darmo. Miałaby to być dodatkowa zachęta dla seniorów, by aktywnie korzystali z oferty instytucji: – Planujemy, by całe przedsięwzięcie było oparte o nieodpłatny dojazd. Kwestią do uzgodnienia pozostaje tylko to, czy wzmocnić komunikację publiczną w tym rejonie poprzez uruchomienie darmowych linii w tym kierunku, czy też – do czego się skłaniamy – oddelegować do obsługi placówki specjalnie dedykowane autobusy – zdradził zastępca gospodarza miasta. Kiedy centrum seniora w Paczkowie mogłoby rozpocząć działalność? Jak wynika z pojawiających się informacji, szanse na to, że przebudowa budynku przy ul. Szkolnej rozpocznie się w przyszłym roku są spore. Władze miasta nie ukrywają jednak, że na tempo realizacji tego przedsięwzięcia będzie miała wpływ wielkość środków zewnętrznych, które Swarzędzowi uda się pozyskać na tę inwestycję. A o te, jak przekonywano w trakcie spotkania, łatwo może nie być, bo państwo nie posiada obecnie programów senioralnych z prawdziwego zdarzenia. – Ubolewam nad tym, bo zachęcałoby to samorządy do inwestowania w te obszary. U nas część zadań z zakresu polityki senioralnej w sposób naturalny przejmują powstające świetlice wiejskie, gdzie seniorzy coraz chętniej się spotykają, jak np. w Jasinie. Jestem jednak zdeterminowany, by w naszej gminie stanął dom seniora z prawdziwego zdarzenia, bo jest ku temu czas i pora. Nasi seniorzy są bardzo aktywni i potrafią się integrować, ale granica wieku populacji się przesuwa. Z szacunku do nich chcemy dać im tę przestrzeń – przekonywał z kolei burmistrz Marian Szkudlarek. Na potwierdzenie tych słów zaprezentowano dane statystyczne, z których wynikało, że aktualnie na terenie naszej gminy w senioralnym wieku (czyli 60+) jest 9570 osób. To mniej więcej 1/3 populacji samego Swarzędza.

Dom seniora zostanie zorganizowany w budynku, zwolnionym w 2013 r. przez miejscową podstawówkę. Obiekt zostanie wcześniej przebudowany.

- Reklama -