poniedziałek, 27 maja 2024
25.1 C
Swarzędz

Pomoc doraźna pozostanie w Swarzędzu!

Zobacz także

- Reklama -

To już  pewne. Pomoc doraźna, którą oferują w nocy, w niedziele i święta lekarze w Przychodni Multi – Medic przy Cieszkowskiego będzie funkcjonowała w naszej gminie także w 2019 roku.  Placówka podpisała 12 grudnia umowę z WOW NFZ na kolejny rok, mimo braku wzrostu środków przeznaczonych na realizację kontraktu, o które walczyli lekarze tzw. swarzędzkiej wieczorynki

Ta wiadomość z pewnością ucieszy mieszkańców naszej gminy, korzystających z tzw. pomocy doraźnej, zlokalizowanej od wielu lat w Przychodni Multi – Medic przy ul. Cieszkowskiego w Swarzędzu. Placówka – po wielu tygodniach trudnych rozmów i negocjacji – podpisała  umowę z Wojewódzkim Oddziałem Wielkopolskiego NFZ na kolejny rok.  O  jej braku i negocjacjach między obiema stronami informowaliśmy już wielokrotnie, obawiając się o przyszłość tzw. wieczorynki w naszej gminie. Jej brak w 50 – tysięcznej gminie byłby trudny do wyobrażenia, a mieszkańcy skazani  na szukanie – w porze nocnej, w soboty, niedziele i święta – pomocy  w poznańskich szpitalach.  Na szczęście, ten najczarniejszy scenariusz  się nie spełnił.  W minioną środę, 12 grudnia doszło do kompromisu między stronami, choć swarzędzki Multi – Medic nie kryje rozczarowania. Placówka nie otrzymała  większych środków na realizację kontraktu w kolejnym roku, o które walczyła. Szefowie placówki zdecydowali się  jednak na przedłużenie umowy z WOW NFZ na 2019 rok, tłumacząc to dobrem pacjentów, szczególnie tych najmłodszych i starszych, którzy musieliby szukać pomocy – w nocy i w weekendy – w poznańskich szpitalach. Teraz pomoc tą mają zapewnioną na miejscu, w Swarzędzu. – Mimo braku wzrostu środków przeznaczonych na realizację kontraktu, w trosce o zabezpieczenie potrzeb zdrowotnych mieszkańców Gmin Swarzędz, Kostrzyn, Pobiedziska i Kleszczewo, myśląc przede wszystkich o dzieciach i ludziach starszych podjęliśmy decyzję o przedłużeniu umowy i kontynuowaniu świadczeń w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Zdajemy sobie sprawę, że przy obecnej ilości zachorowań (znacznie ponad 1000 pacjentów w skali miesiąca), nasileniu ilości zabiegów wykonywanych w domach pacjentów w promieniu 40 km, pozostawienie mieszkańców bez opieki pielęgniarsko-lekarskiej i skazanie ich na uciążliwe dojazdy do poznańskich szpitali byłoby znacznym utrudnieniem i niedogodnością dla wszystkich mieszkańców – tłumaczy dr Tomasz Matecki, szef Przychodni Multi –  Medic w Swarzędzu. Jak się jednak dowiedzieliśmy  w przypadku braku zmian finansowania nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w 2019 roku placówka – po opieką której pozostaje około 100 tys. mieszkańców z gminy Swarzędz, Kostrzyn, Pobiedziska i Kleszczewo –  nie będzie mogła sobie pozwolić w przyszłości na dalsze kontynuowanie umowy na obecnych warunkach.

kk

 

- Reklama -
- Reklama -