2018 – jaki był?

548

Przed kilkunastoma dniami powitaliśmy nowy rok, to zatem dobry moment na refleksje dotyczące tego, który za nami. Jaki był dla lokalnej społeczności i dla miasta? Przypominamy najważniejsze – naszym zdaniem – wydarzenia, które miały miejsce na terenie gminy w przeciągu ostatnich 365 dni. A działo się w tym czasie, jak to u nas, całkiem sporo.

Styczeń:

W pierwszych tygodniach nowego roku poinformowaliśmy o rekordowych 233 tys. zł zebranych w Swarzędzu podczas 26. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym samym czasie głośno zrobiło się także o możliwej budowie w Swarzędzu Centrum Sztuki Meblarskiej. Inwestycja, którą miałby sfinansować budżet państwa, mogłaby zostać zrealizowana za ok. 200 mln zł na terenach po Swarzędzkich Fabrykach Mebli w rejonie ul. Wrzesińskiej. W styczniu – przy ul. Poznańskiej – otwarto także punkt podawczy Urzędu Skarbowego. Kilka miesięcy wcześniej funkcjonująca przez wiele lat przy ul. Dworcowej filia poznańskiej skarbówki została przeniesiona do stolicy Wielkopolski. Miasto zakupiło i zaprezentowało 6 nowoczesnych autobusów.

Luty:

Hokeiści Swarka Halowym Mistrzem Wielkopolski Młodzików – taką informację podaliśmy na początku miesiąca. Chłopcy w całych rozgrywkach zdobyli komplet zwycięstw, a w decydującym o mistrzostwie meczu pokonali Wartę Poznań, strzelając rywalom aż 4 bramki. Głośno było też o napadzie na… biuro parafialne kościoła pw. Józefa Rzemieślnika. Mężczyzna sterroryzował wówczas kościelnego nożem, żądając pieniędzy. Tych nie znalazł w biurze, ale zadowolił się 400 zł. starszego mężczyzny, które ten sam mu zaoferował. 21-latka swarzędzcy policjanci ujęli dzień później nad Jeziorem Swarzędzkim. W tym samym miesiącu pisaliśmy również o uroczystym otwarciu nowo wybudowanej świetlicy wiejskiej w Jasinie.

Marzec:

Na początku marca w jednej ze swarzędzkich szkół doszło do incydentu: jeden z uczniów groził kolegom nożem, informując także, że dokona zamachu terrorystycznego. W tej sprawie szybko zareagowała dyrekcja szkoły, która wezwała policję. Chłopiec został czasowo odsunięty od zajęć i skierowany na specjalistyczne badania. Marzec to także miesiąc, w którym swarzędzkie placówki handlowe oraz ich klienci zaczęli mierzyć się z zakazem niedzielnego handlu, w trzecim miesiącu roku rozstrzygnięto też III edycję plebiscytu „Najpopularniejszy Sportowiec gminy Swarzędz”. Sportowcem 380-lecia został znakomity olimpijczyk i utytułowany zapaśnik, Zdzisław Schneider.

Kwiecień:

Dofinansowany przez miasto z okazji 380-lecia Swarzędza tomik wierszy pt. „Strofy swarzędzkie” stał się niespodziewanym bohaterem medialnym. Kontrowersje wzbudził jeden z utworów, który autorka tomiku Halina Dziszyńska-Błachnio zadedykowała gospodarzowi gminy. Po krytycznych komentarzach pojawiających się ze strony oponentów burmistrza, poetka postanowiła zwrócić dofinansowanie publikacji. W kwietniu, za sprawą umowy notarialnej między stronami, zakończone zostały także – toczone od kilkunastu lat – sprawy sądowe między swarzędzkim ratuszem i Spółdzielnią Mieszkaniową. W tym samym czasie nasza gmina stała się stolicą biegów – oczywiście za sprawą 7. Biegu 10km Szpot Swarzędz, na którego starcie pojawiło się blisko 3 tys. biegaczy. 

Maj:

W Wierzenicy, obchodzącej w 2018 r. 865-lecie, odbyło się uroczyste otwarcie i poświecenie odnowionego Wzgórza Cieszkowskiego. Inwestycja kosztowała miasto 2,2 mln zł., a burmistrz Marian Szkudlarek został mianowany 12. Przyjacielem Wierzenicy. W maju swojego patrona doczekała się wyremontowana aleja nad Jeziorem Swarzędzkim. Został nim znakomity swarzędzki artysta-fotografik, nieżyjący już Henryk Błachnio. Niestety, nie zabrakło i mniej pozytywnych zdarzeń: pisaliśmy wtedy o nielegalnym, uciążliwym dla mieszkańców składowisku odpadów w Kobylnicy, sporo miejsca w gazecie poświęciliśmy też sprawie kradzieży w jednym ze sklepów spożywczych w naszej gminie.

Czerwiec:

W czerwcu żyliśmy przede wszystkim Dniami Swarzędza, a więc największą swarzędzką imprezą plenerową. Trzydniową, dodajmy, bo i w ubiegłym roku miejscowa uczta muzyczna trwała tak długo. W tym samym czasie informowaliśmy także o paraliżu komunikacyjnym spowodowanym  poznańską imprezą triatlonową „SLT Triathlon Poznań”, sporo miejsca w TS poświęciliśmy też tematyce związanej z zaproponowanymi przez wojewodę zmianami nazw os. Dąbrowszczaków (na Szarych Szeregów) oraz ul. Przybylskiego (na ks. Tischnera). Odnotowaliśmy też, że były swarzędzki radny został aresztowany. Powód? Podejrzenie o molestowanie uczennic.

Lipiec – sierpień:

W lipcu zaczęły obowiązywać kolejne ulgi ze swarzędzkiego pakietu bezpłatnej komunikacji autobusowej. Tym razem darmowymi przejazdami objęte zostały osoby, które ukończyły 60 rok życia i pobierają świadczenie emerytalne oraz pasażerowie kolei aglomeracyjnej. Latem głośno było także o tajemniczej, przedwyborczej sondzie, w której ankieterzy badali preferencje polityczne swarzędzan. Tajemniczej, bo do jej zlecenia nie przyznała się żadna z miejscowych opcji politycznych. W lipcu i sierpniu poinformowaliśmy również o planach miasta związanych z budową ścieżki rowerowej wzdłuż Jeziora Swarzędzkiego na wysokości ul. Strzeleckiej,  odnotowaliśmy również otwarcie nowoczesnej kładki nad krajówką, wzdłuż ul. Kórnickiej.

Wrzesień:

Końcówka lata to przede wszystkim uruchomienie  w naszej gminie połączeń kolejowych w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. W godzinach szczytu pociągi odjeżdżają ze swarzędzkiego dworca do Poznania co pół godziny, co oznacza, że kolej stała się w Swarzędzu bardzo poważną alternatywą dla autobusów. Innym ważnym wydarzeniem było uroczyste otwarcie – z okazji 380-lecia miasta – Centrum Historii i Sztuki przy ul. Bramkowej. Nowoczesna i zarazem klimatyczna placówka została zorganizowana w pomieszczeniach, które do niedawna zajmowali strażacy. We wrześniu pisaliśmy też o wsparciu finansowym udzielonym niepełnosprawnej pani Grażynie przez samego papieża. W gminie odbywał się także 3. Półmaraton Szpot Swarzędz.

Październik:

Zalasewo stało się na chwilę stolicą polskiej siatkówki. Wszystko za sprawą zorganizowanego po raz pierwszy w naszej gminie Memoriału im. Arka Gołasia. Wśród gwiazd, które przybyły do zalasewskiej podstawówki mogliśmy zobaczyć m.in. Gibę, Stephana Antigę, czy świeżo upieczonego mistrza świata, Bartosza Kurka. Październik to także miesiąc, w którym wybieraliśmy radnych i burmistrza na kolejną kadencję samorządu. W szranki o najważniejszy fotel w Swarzędzu stanęło 4 kandydatów, ale skończyło się szybkim nokautem w wykonaniu Mariana Szkudlarka, który zdobył prawie 63% wszystkich głosów. Jesienią naszą społeczność opuścił Zdzisław Schneider, legenda swarzędzkiego sportu, wybitny olimpijczyk i wychowawca wielu pokoleń zapaśników.

Listopad:

Wybrani w październikowych wyborach radni zdecydowali, że ich przewodniczącą zostanie Barbara Czachura. To historyczna decyzja, bo nikt wcześniej w naszej gminie nie piastował tego stanowiska dwa razy z rzędu. Listopad przyniósł także wyrok ws. proponowanej przez wojewodę zmiany nazwy ul. Przybylskiego na ks. Tischnera. Sąd uznał, że ulica nie zmieni swojego patrona. Głośno było także o włamaniach do domów jednorodzinnych na Zatorzu, brutalnym pobiciu w centrum handlowym, sporo miejsca w gazecie poświęciliśmy też otwarciu nowo wybudowanej świetlicy w Bogucinie. Gruchnęła też wówczas wieść, że nasza gmina może pozostać bez pomocy doraźnej, bo Multi-medic i NFZ nie mogą osiągnąć porozumienia w tej sprawie. Ostatecznie Swarzędz będzie dysponował „wieczorynką” w 2019 r.

Grudzień:

W grudniu okazało się, że miasto w 2019 r. będzie miało rekordowy – bo ponad 285-milionowy – budżet. Pod koniec roku rozstrzygnięta została też przyszłość os. Dąbrowszczaków, bo sąd uznał, że osiedle nie zmieni swojej nazwy na Szarych Szeregów, czego chciał wojewoda. Sporym echem w mieście odbiła się też sprawa napadu na jeden ze sklepów spożywczych na Zatorzu oraz pożaru  poddasza kamienicy przy ul. Zamkowej. W grudniu rozpoczęła się też – zapowiadana od roku – budowa hotelu Hilton w naszej gminie. Obiekt powstaje przy ul. Tabaki, a swoją działalność rozpocznie w 2020 r. Pisaliśmy także o kolejnych już odwiedzinach mistrza Paderewskiego.

- Reklama -