Rok w kolejce do kardiologa

Fot. W Swarzędzu umowy z NFZ na 2019 rok mają podpisane dwie poradnie kardiologiczne: Przychodnia Multimedic przy Cieszkowskiego oraz Poradnia SunMedica na Wilkońskich. W obu nie ma już wolnych miejsca w 2019 roku.

1492
- Reklama -

Chorujesz na serce lub nadciśnienie? Chcesz skorzystać  – w ramach NFZ – z pomocy i wizyty w poradni kardiologicznej w Swarzędzu? Do końca grudnia br. nie masz na to szans. W dwóch swarzędzkich poradniach kardiologicznych nie ma już wolnych miejsc na 2019 rok. Na szczęście, kolejki do innych specjalistów w naszym mieście są nieco krótsze.

Oferta poradni specjalistycznych w Swarzędzu, mających podpisane kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia, z roku na rok poszerza się. Obecnie jest ich kilkadziesiąt, różnej specjalizacji. Prym wiodą stomatolodzy, bo aż 10 w naszej gminie ma podpisane kontrakty z NFZ, a oczekiwanie na wizytę waha się – z zależności od lekarza – od 2-3 dni  do maksymalnie 4 tygodni. Gorzej jest z kolejkami do innych specjalistów. Mimo, że w Swarzędzu bezpłatnie  przyjmuje m.in. czterech ginekologów, trzech chirurgów, trzech okulistów, dwóch neurologów czy dwóch laryngologów, to w wielu przypadkach na wizytę poczekamy nawet kilka miesięcy. Ale to i tak nic w porównaniu  z kolejką do poradni kardiologicznej. Tam miejsc na ten rok już nie ma.

Wolny termin na kwiecień 2020!

O tym jak poważne konsekwencje dla zdrowia i życia mogą mieć choroby układu krążenia i czym grozi nieleczone nadciśnienie, czy migotanie przedsionków nikogo nie trzeba przekonywać. Dlatego większość z pacjentów, odczuwających dolegliwości ze strony serca chce jak najszybciej zasięgnąć opinii lekarza kardiologa. Najlepiej bezpłatnie.  Czy w naszej gminie jest to możliwe?

W Swarzędzu umowy z NFZ na 2019 rok mają podpisane dwie poradnie kardiologiczne: Przychodnia Multi -Medic przy Cieszkowskiego oraz Poradnia SunMedica na Wilkońskich. Niestety, mimo, że mamy początek lutego, to w tym roku  nie dostaniemy się do lekarza kardiologa. Zarówno w Poradni na Cieszkowskiego, jak i w SunMedica na Wilkońskich limit został wyczerpany i do końca grudnia miejsc nie ma. Co gorsza także na początku przyszłego roku, bo – jak się dowiedzieliśmy – najbliższy wolny termin do kardiologa w Przychodni na Wilkońskich w Swarzędzu to połowa kwietnia 2020 roku! Czy tylu  mieszkańców Swarzędza i gminy choruje na serce, czy może limit kontraktu jest zbyt mały? Czy w 50 – tysięcznej  gminie zamiast dwóch kardiologów nie powinno przyjmować trzech lub czterech specjalistów kardiologii tak, by oczekiwanie na wizytę nie trwało rok? Te pytania zadaliśmy rzecznikowi wielkopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, sugerując by NFZ przeanalizował możliwość zwiększenia kontraktów w  naszym mieście. – W Swarzędzu działają dwie placówki, ale swarzędzcy pacjenci mogą korzystać z usług każdej poradni, która leczy w ramach umowy z NFZ w całej Polsce. Nie szukając tak daleko, w bliskiej odległości działają poradnie np. w/w w Poznaniu, które, jeśli spojrzymy na dane przesyłane od placówek i zamieszczane na bieżąco w Informatorze: https://terminyleczenia.nfz.gov.pl/ przyjmują pacjentów w stanie stabilnym  w niektórych poradniach nawet na bieżąco, tak samo w przypadku kategorii medycznej „pilny”. Jeśli pacjenci potrzebowaliby pomocy w znalezieniu placówki – zachęcamy do kontaktu z nami, pod nr bezpłatnej infolinii 800 190 590. Pracownicy pomogą znaleźć placówkę, w której termin przyjęcia pacjenta pierwszorazowego będzie najszybszy – podkreśla Magdalena Rozumek p.o. rzecznik prasowego Wielkopolskiego OW NFZ. Z sugestii NFZ wynika zatem, że swarzędzanie mają kardiologów szukać w Poznaniu, bo tam jeszcze są wolne miejsca na 2019r.

Ortopeda w listopadzie, hematolog w czerwcu

A jak wygląda sytuacja w przypadku innych specjalizacji? Najdłuższa kolejka w Swarzędzu jest do kardiologa, ale sporo czasu poczekamy też na wizytę u specjalisty od chorób narządów ruchu. Jedyna poradnia ortopedyczna w Swarzędzu mająca podpisany kontrakt z NFZ to „Multi_Medic” na Cieszkowskiego. Kilka dni termin wizyty u tego specjalisty  oscylował wokół 7 listopada br. Rozbieżne są terminy do okulisty. Z informacji NFZu wynika, że najszybciej możemy liczyć na wizytę w Gabinecie Okulistycznym na Raczyńskiego 3, gdzie termin oczekiwania trwa kilka dni. Nieco dłuższe terminy ma okulista w  Focus Med na Cieszkowskiego, gdzie na wizytę poczekamy do lipca, z kolei wolne miejsca u okulisty w Przychodni SunMedica na Wilkońskich są dopiero w połowie grudnia. Do czerwca br. musimy poczekać na wizytę w Poradni Chorób Naczyń  (Multimed) na Kilińskiego oraz  do hematologa, który też przyjmuje na Kilińskiego. Nieco krótsze terminy obowiązują u laryngologa – w SunMedica wolne miejsca są w kwietniu. Reumatolog na Cieszkowskiego (Multi-Medic) może nas przyjąć też  w kwietniu. Do marca poczekamy na wizytę w Poradni Diabetologicznej (Multi-Medic na Cieszkowskiego). Także Poradnia urologiczna na Kilińskiego oferuje wolne miejsca do specjalisty  na marzec. Kilka tygodni to czas oczekiwania na wizytę u neurologa – zarówno w poradni Neuro – Med na Cieszkowskiego jak i w SunMedica na Wilkońskich. W obu przypadkach mamy szansę na wizytę już na przełomie lutego i marca.

Na fizjoterapię do czerwca

Mamy i dobre wieści. W Swarzędzu są także specjaliści do których można dostać się niemal od ręki. W ciągu kilku, kilkunastu dni  zostaniemy przyjęci u któregoś z lekarzy chirurgii ogólnej (Certus na Poznańskiej, Pro Femina na Cieszkowskiego i SunMedica na Wilkońskich). Niemal z dnia na dzień trafimy do Poradni Chirurgii Onkologicznej czy Geriatrycznej. Niestety, osoby mające problemy z kręgosłupem muszą uzbroić się w cierpliwość. Wolne miejsca na zabiegi rehabilitacyjne to kilka miesięcy, czyli czerwiec w przypadku Przychodni „Arcanus” na Kościuszkowców i koniec maja w Przychodni Rehasol na Cieszkowskiego.

- Reklama -