Tragedia w kamienicy

165

Kolejna tragedia w naszym mieście. W piątek 22 marca, w godzinach wieczornych doszło do pożaru kamienicy przy ul. Wiankowej. Strażacy ewakuowali z płonącego budynku starsze małżeństwo. Niestety, mężczyzna zmarł pomimo reanimacji.

W ostatnich latach w naszej gminie dochodzi do sporej liczby pożarów budynków mieszkalnych. W 2009 r. przypomnijmy, wskutek pożaru kamienicy przy Rynku śmierć poniosły trzy osoby, trzy lata później natomiast zapalił się budynek przy ul. Bramkowej, a zginęła wówczas starsza mieszkanka miasta, w 2016 r. doszło z kolei do pożaru mieszkania na os. Zygmunta III Wazy, wskutek którego hospitalizacji wymagała starsza kobieta. W 2017 r. pożar trawił dom jednorodzinny przy ul. Kórnickiej, a śmierć w płomieniach poniosła 75-letnia mieszkanka naszej gminy. Natomiast pod koniec ubiegłego roku zapaliła się kamienica przy ul. Zamkowej. Wtedy, na szczęście, nikt nie ucierpiał wskutek tego zdarzenia. To raptem tylko część informacji na temat pożarów z naszych archiwów, ale i tak budzi niepokój. Dziś trafia tam – niestety – kolejna tragedia, do której w ciągu ostatnich dni doszło w naszej gminie. Tym razem pożar trawił dwupiętrową kamienicę przy ul. Wiankowej. Zdarzenie, jak wynika z relacji strażaków, miało miejsce w piątek, 22 marca w godzinach wieczornych. Na miejsce przybyli druhowie ze Swarzędza, Kobylnicy i JRG-3: – Po dotarciu na miejsce pierwszych zastępów strażacy zastali rozwinięty pożar wewnątrz budynku dwupiętrowej kamienicy – relacjonuje Łukasz Brodowiak, naczelnik OSP Swarzędz. Strażacy szybko ustalili, że w budynku mogą znajdować się ludzie. Jedną z poszkodowanych osób zlokalizowano w jednym z okien budynku. Jej ewakuacja była jednak utrudniona ze względu na stan zdrowia: –  Po dotarciu do kobiety okazało się, iż jej stan zdrowia nie pozwala na ewakuację po drabinie przystawnej, dlatego podjęto decyzję by do kobiety wszedł jeden ze strażaków wraz z dodatkowym aparatem powietrznym do czasu sprowadzenia drabiny mechanicznej. Ponadto strażacy uzyskali informacje, iż w budynku znajduje się jeszcze jedna osoba. Natychmiast wszystkie możliwe roty strażaków zabezpieczone w aparaty ochrony dróg oddechowych zostały wprowadzone do wnętrza budynku w celu przeszukania i odnalezienia drugiej osoby – mówi z kolei Tomasz Tomaszewski, naczelnik OSP Kobylnica. Jak wynika z relacji druhów, prowadzenie działań ratowniczych utrudniało bardzo silne zadymienie oraz nagromadzenie różnych przedmiotów w budynku. Ostatecznie strażakom udało się zlokalizować nieprzytomnego mężczyznę, który natychmiast został ewakuowany do znajdującej się na miejscu karetki pogotowia. W międzyczasie udało się też ewakuować poszkodowaną kobietę: – Działania rozpoczęto niezwłocznie od ewakuacji przy użyciu drabiny mechanicznej jednej z osób, która stała w oknie na pierwszym piętrze. Druga osoba została ewakuowana ze środka palącego się budynku – mówi z kolei Piotr Skrzypczak z OSP Swarzędz. Po ewakuacji osób poszkodowanych strażacy przystąpili do działań gaśniczych mających na celu zlokalizowanie oraz ugaszenie pożaru. Jednocześnie prowadzono systematyczne przeszukiwanie pozostałych pomieszczeń. W tym samym czasie ratownicy medyczni walczyli o życie 70-letniego mężczyzny prowadząc reanimację. Niestety, nie udało się go uratować. Natomiast kobieta z objawami podtrucia gazami pożarowymi została przewieziona do szpitala. Walka z pożarem z kolei trwała dalej: – Stare budownictwo drewniane, stropy, trociny i słoma oraz nagromadzenie bardzo dużej ilości materiałów palnych w budynku powodowały, iż strażacy pomimo usilnych działań gaśniczych nie mogli zlokalizować pożaru, który poprzez poddasze przedostał się na dach budynku – opowiada dalej Tomasz Tomaszewski z OSP Kobylnica. Na miejsce zadysponowano nawet samochód z dodatkowymi butlami powietrznymi dla pracujących wewnątrz ratowników. Ostatecznie pożar udało się ugasić po godzinie 4 rano, czyli po 6 godzinach działań. Na miejscu pozostał jeden zastęp z OSP Swarzędz w celu dozorowania pogorzeliska do godzin rannych. Druhowie ze Swarzędza doglądali kamienicy do godz. 7 rano, ale na miejsce pogorzeliska zostali wezwani także w niedzielę, 24 marca, gdzie ponownie wystąpił pożar dachu. – Na miejscu zdarzenia działało wiele służb: dwa zastępy JRG-3, zastęp JRG-1, zastęp JRG-6, Oficer Operacyjny Miasta Poznań, po dwa zastępy OSP Kobylnica i OSP Swarzędz, dwie karetki pogotowia, Policja, Pogotowie Gazowe, Pogotowie Energetyczne oraz Aquanet – wylicza Łukasz Brodowiak, naczelnik OSP Swarzędz. Aktualnie, jak poinformowała nas swarzędzka Policja, trwa wyjaśnianie przyczyn pożaru: – Miała już miejsce sekcja zwłok 70-latka, odbyły się też oględziny miejsca zdarzenia z udziałem biegłego z zakresu pożarnictwa oraz prokuratora – mówi komisarz Piotr Borowiak, zastępca komendanta Komisariatu Policji w Swarzędzu. Do sprawy będziemy wracać.

- Reklama -