Juniorki Lidera w Finale Mistrzostw Polski!

712

Koszykarski sen młodych swarzędzkich koszykarek trwa nadal. Juniorki Lidera od soboty do poniedziałku rozgrywały w  Sokołowie Podlaskim półfinał Mistrzostw Polski Juniorek U18K.  Po emocjonującym meczu zagrają w Finale Mistrzostw Polski!

W sobotę Liderki rozgrywały kolejny już mecz derbowy z MUKSem Poznań. W lidze było 1-1 i wynik pozostawał wielką niewiadomą. Po dreszczowcu to swarzędzankom udało się sprawić ogromną niespodziankę i pokonać starsze rywalki 52:49. Prowadzenie zmieniało się wielokrotnie Liderki prowadziły do przerwy 25:21, ale w czwartej kwarcie przegrywały już 38:44. Od tego momentu zaliczyły run 11:0 i wyszły na prowadzenie, którego już nie oddały. Po meczu wybuchł wielki szał radości wśród Liderek. Double-double zanotowały w tym meczu Wiktoria Flaszak 19 pkt i 11 zb. oraz Wiktoria Plackowska 10 pkt i 11 zb.

W niedzielę Liderki zmierzyły się z gospodyniami z Sokołowa i po kolejnym horrorze zwyciężyły 53:51. Wygraną dwoma celnymi osobistymi zapewniła swarzędzankom Oliwia Flaszak. Kolejne double-double zaliczyła Wiktoria Plackowska 13 pkt i 11 zb. oraz Malina Piasecka 14 pkt i 10 zb.

Układ meczów powodował, że przed ostatnim dniem wszystko było możliwe. Każdy z zespołów miał większe lub mniejsze szanse na awans. Liderki pokonując Bydgoszcz zapewniały sobie pierwsze miejsce, a porażka do 15 punktów dawała im miejsce drugie. Niestety ostatni mecz nie układał się po myśli swarzędzanek. Po Liderkach było widać zmęczenie poprzednimi meczami i krótką ławkę. Bydgoszcz po pierwszej kwarcie prowadziła 20:9 i powiększała przewagę. Najwyższa różnica wynosiła 18 punktów 53:35 co promowało bydgoszczanki. Walka trwała kosz za kosz, w czwartek kwarcie za pięć fauli zeszły siostry Flaszak i trener Anna Talarczyk grała już kadetkami. 2 minuty przed końcem celną trójką o tablicę równo z syreną 24 sekund popisała się Martyna Urbaniak. Ostatnia minuta to jeden wielki horror, z którego zwycięsko wychodzą koszykarki ze Swarzędza. Liderki przegrywają 74:61, ale jest to zwycięska porażka, która daje awans do Finału Mistrzostw Polski U18K. Coś czego nie zakładali najwięksi optymiści stało się faktem. Ze zmęczenia dziewczynom trudno było się nawet cieszyć. Double-double zaliczyła Martyna Urbaniak 12 pkt i 14 zb, 18 punktów rzuciła Ola Żukowska, 17 Malina Piasecka (4×3), 7 Oliwia Flaszak (10zb), 4 Wiktoria Flaszak, 4 Wiktoria Plackowska i 1 Dominika Rubach. Ostatecznie Liderki awansowały z miejsca drugiego, a pierwsze zajęła drużyna MUKS Poznań.

Ola Żukowska rocznik 2003 otrzymała wyróżnienie najlepszego gracza Lidera, a Malina Piasecka rocznik 2004 MVP całego turnieju.

Finał odbędzie się w dniach 1-5 maja w Gdyni, gdzie Liderki spotkają się z potentatami AZS Poznań, AZS Gorzów oraz UKS Basket Aleksandrów Łódzki.