Poznański Bieg sparaliżuje swarzędzkie sołectwa?

Wings for Life World Run to ogólnoświatowa, charytatywna akcja odbywająca się tego samego dnia na całym świecie. Cel Biegu: zbiórka pieniędzy na badania nad przerwanym rdzeniem kręgowym. Uczestnicy pobiegną dla tych, którzy biegać nie mogą – to dewiza akcji.

- Reklama -

Bardzo poważne utrudnienia komunikacyjne czekają na mieszkańców naszej gminy w niedzielę, 5 maja. Na kilka godzin była trasa krajowa nr 5 zostanie praktycznie zablokowana. Powód? Ogólnoświatowy Bieg Charytatywny Wings for Life World Run, który rozpocznie się o 13.00 na poznańskiej Malcie i którego uczestnicy udadzą się „byłą” piątką w kierunku Gniezna.

W niedzielę, 5 maja br.  północna część naszej gminy –  sołectwa Bogucin, Janikowo, Kobylnica,  i Uzarzewo – zostaną na kilka godzin odcięte od świata. Powód? Międzynarodowy Bieg Charytatywny Wings for Life World Run, którego tegoroczna edycja rozpocznie się o 13.00 na poznańskiej Malcie, po czym biegacze udadzą się „byłą” piątką  w kierunku Gniezna. Trasa biegu rozpoczyna się w okolicach poznańskiej Malty i biegnie przez Rondo Śródka, ul. Główną, Gnieźnieńską do Bogucina, Janikowa i Kobylnicy, a dalej do Pobiedzisk, Kiszkowa i Wronczyna. Impreza spowoduje zapewne spore zawirowania i utrudnienia w ruchu komunikacyjnym nie tylko w Poznaniu, ale i na terenie naszej gminy.  

Co czeka mieszkańców naszej Gminy?  

Jak wyjaśniają poznańscy organizatorzy w godzinach od 13.00 do ok. 14.30 nastąpi całkowite zamknięcie dla ruchu ul. Gnieźnieńskiej w Poznaniu oraz drogi wojewódzkiej nr 194 (dawnej drogi krajowej nr 5 – ul. Gnieźnieńska w Bogucinie i Janikowie oraz ul. Poznańska w Kobylnicy). Spowoduje to – niestety –  perturbacje w funkcjonowaniu Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej na kilku liniach. –  W związku z poznańską imprezą  i wyłączeniem ruchu w ul. Gnieźnieńskiej i na drodze wojewódzkiej nr 194 musimy  zawiesić  w godzinach od 13.00 do 14.30 wszystkie kursy linii 412 z Kobylnicy do Poznania i linii 492 ze Swarzędza do Uzarzewa. Czasowo nie będzie również możliwy przejazd linią 493 do Karłowic – wyjaśnia Mariusz Szrajbrowski, Kierownik Wydziału Nadzoru Właścicielskiego  i Transportu w swarzędzkim magistracie. Rejon Ronda Śródka w Poznaniu będzie częściowo zablokowany. – W związku z utrudnieniami w rejonie Ronda Śródka w Poznaniu w godzinach 13.00 do 14.00, autobusy linii 401 i 405 mogą być opóźnione – informuje swarzędzki ratusz. Ponadto  połączenie Kobylnicy ze Swarzędzem będzie realizowane linią 494 z Węzła PKP w Kobylnicy. W świetle pozyskanych przez nas informacji utrudnienia w ruchu na terenie naszej gminy mogą wystąpić w następujących godzinach: w Bogucinie – od 11.00 do 15.30, w Janikowie i Kobylnicy także między 11.00 a 15.30, a w Uzarzewie od 12.00 do 16.00.

Jak nas poinformowali organizatorzy Biegu na byłej „piątce” będą znajdowały się śluzy, które umożliwią przedostanie się w poprzek trasy. W naszej gminie śluzy pojawią się w trzech miejscach: w Bogucinie, w Janikowie i Kobylnicy, kolejna będzie już poza naszą gminą w Biskupicach. Czy śluzy spełnią swoje zadanie i czy mieszkańcy gminy po raz kolejni będą musieli się uzbroić w cierpliwość to się okaże. Miejmy tylko nadzieję, że poznańska impreza nie spowoduje paraliżu komunikacyjnego północnej części naszej gminy.

- Reklama -