I Liga dla Swarzędza!

Fot. Koszykarki Lidera na turnieju finałowym organizowanym w naszym mieście osiągnęły ogromny sukces i wywalczyły awans do I Ligi Koszykówki Kobiet. Fot. A. Hypki

18

W Swarzędzu gościliśmy trzy zespoły: UKS 4 Ursus Warszawa, Citronex UKS Basket Zgorzelec oraz MUKS Widzew Łódź. W pierwszym meczu swarzędzanki grały z UKS 4 Ursus. W tym meczu Liderki musiały sobie radzić bez trener Anny Talarczyk, które w tym czasie prowadziła mecz półfinałowy Mistrzostw Polski Kadetek U16 w Olsztynie. W zastępstwie mecz prowadził dyrektor sekcji Marcin Madanowski. Dodatkowo z racji wyjazdu kadetek do Olsztyna Liderki grały tylko w ośmioosobowym składzie. Niestety już w trzeciej minucie kontuzji kolana doznała Martyna Kotula i nie zagrała już w turnieju. Mimo tego swarzędzanki grają w siedem pokonały warszawianki 92:55. 29 punktów zdobyła Magdalena Wojdalska, 17 Magdalena Dedio, która zebrała aż 15 piłek z tablic. Poza nimi punkty zdobywały: Oliwia Flaszak 12, Agata Siwińska 12 , Martyna Urbaniak 11, Wiktoria Flaszak 9 oraz Iwona Płóciennik 2. W drugim meczu z Citronexem UKS Basket Zgorzelec zespół prowadziła już trener Anna Talarczyk, która zdążyła dojechać na mecz z Olsztyna. Do przerwy Liderki prowadziły tylko 37:35. Swarzędzanki wiedziały, że zwycięstwo w tym meczu da awans do I ligi, gdyż dwie najlepsze drużyny miała zapewniony awans, a Widzew Łódź wygrał już dwa spotkania. Ostra reprymenda trener Talarczyk podziała mobilizująco na swarzędzanki, które trzecią i czwartą kwartę wygrały po 19:9 i cały mecz 75:53. Po meczu Liderki mogły cieszyć się z awansu, ale czekał je jeszcze niedzielny mecz z Widzewem o I miejsce w turnieju. Punkty zdobywały: Wojdalska 16, Siwińska 14, Flaszak W. 14, Flaszak O. 13, Dedio 6, Urbaniak 6, Płóciennik 6. Na ostatni mecz kolejny raz dojechała trener Talarczyk tym razem z 4 kadetkami, które wywalczyły awans do Finału Mistrzostw Polski. Niestety w ostatnim meczu Liderkom brakowało już sił. Dwa poprzednie mecze grane w siedem były ogromnym wysiłkiem. Liderki uległy 66:79, a o porażce zadecydowała pierwsza kwarta przegrana 12:30. Aż 31 punktów zdobyła Magda Wojdalska. 13 punktów, 8 zbiórek i 7 asyst zanotowała Magdalena Dedio, poza nią punkty zdobywały: Flaszak O. 7, Płóciennik 7, Siwińska 4, Flaszak W. 4, Urbaniak, Plackowska, Żukowska, Krzywińska, Kasołka. Dwie zwycięskie drużyny cieszyły się w strugach szampana. Nagrody i wyróżnienia wręczał burmistrz Marian Szkudlarek, który podkreślał ogromny sukces swarzędzkich koszykarek. Do najlepszej piątki wybrane zostały: Anna Matras – Widzew, Magda Wojdalska – Lider, Barbara Łachacz – Zgorzelec, Agnieszka Lichomska – Ursus oraz MVP Turnieju Natalia Gzinka – Widzew.