Coraz więcej sygnałów o wilkach

Co rusz mieszkańcy okolicy donoszą o spotkaniach z wilkami, które od jesieni grasują w rejonie między Swarzędzem, Zalasewem i Szczepankowem.

103

Pierwsze wzmianki o wilkach żyjących na terenie między Swarzędzem, Garbami i Szczepankowem pojawiły się, przypomnijmy, w połowie stycznia. Wówczas to poznańscy myśliwi z Koła Łowieckiego nr 2 „Ratusz” opublikowali na swojej stronie internetowej nagranie przedstawiające wilka na ul. Darzyborskiej w Poznaniu, czyli w jednym z dwóch obwodów podlegających kołu. Zwierzę zarejestrowała tzw. fotopułapka. Jak udało się ustalić łowczym, niewielki las w tej części naszego regionu zamieszkuje od jesieni ubiegłego roku łącznie 6 osobników z gatunku „canis lupus”, czyli wilka szarego. Cała watahę udało się zarejestrować w marcu w lesie pod swarzędzkim Zalasewem, w rejonie ul. Bobrownickiej i Darzyborskiej w Poznaniu. Od tamtej pory co rusz pojawiają się doniesienia na temat aktywności tych zwierząt w okolicy. Informacje dotyczące spotkań z drapieżnikami zaczęły napływać w międzyczasie z Kobylnicy, gdzie zwierzęta były widziane przy ul. Poznańskiej, czy z Gortatowa, gdzie pojawiły się przy ul. Dożynkowej. W ubiegłym tygodniu, jak poinformował portal e-poznan.pl powołujący się na informacje przekazane przez czytelnika, kulejący wilk widziany był na drodze między Garbami a Tulcami, czyli także na terenie naszej gminy. Mieszkańcy nie mają też kłopotu, by zrobić zdjęcie tym dzikim zwierzętom, choć do niedawna mówiło się, że wilki unikają kontaktów z ludźmi. Jeden z czytelników portalu uchwycił drapieżniki przy wodopoju w jednym z lasów na terenie naszej gminy. – Nie wiadomo jednak czy to te same zwierzęta, które grasują m.in. przy Darzyborskiej – zastanawiają się redaktorzy e-poznan.pl. Doniesienia te potwierdzają to, o czym w międzyczasie mówili nam myśliwi: zwierzęta są aktywne w nietypowych dla siebie porach, czyli w ciągu dnia, a to zwiększa prawdopodobieństwo spotkania ich na swojej drodze: – Z docierających do nas informacji od mieszkańców wynika, że wilki widywane są również w ciągu dnia. Potwierdza to też czas, w jakim stado zarejestrowała fotopułapka. Było to przed 10:00 rano. Dlatego po raz kolejny apelujemy o ostrożność. Zwłaszcza podczas spacerów z psem.Nie puszczajmy go wówczas luzem, ponieważ pies i wilk to gatunki antagonistyczne. A wtedy wszystko może się zdarzyć, łącznie z tym, że wataha zaatakuje także właściciela czworonoga – mówił nam kilka tygodni temu Zdzisław Smól z poznańskiego Koła Łowieckiego nr 2 „Ratusz”. Jak do tej pory, na szczęście, nie odnotowano przypadków, by podswarzędzkie stado wilków stwarzało bezpośrednie zagrożenie dla ludzi. Ich obecność jednak bardzo negatywnie wpływa na lokalny ekostystem. Łowczy zaobserwowali drastyczny spadek ogólnej liczby zwierząt w lasach, co potwierdza też regularnie znajdowane przez nich truchło zwierząt upolowanych przez wilki. Pojawienie się drapieżnika w okolicy spowodowało również, że zwierzęta leśne zaczęły opuszczać swoje siedliska i terytoria, schronienia szukając przy ludzkich osiedlach. To również efekt tego, że las pod Swarzędzem, w którym zadomowiły się wilki jest po prostu dla nich za mały i przez to nie stanowi ich naturalnego środowiska. Drapieżniki, póki co, znajdują się pod ścisłą obserwacją myśliwych. Przypomnijmy, że wobec wilka nie można podejmować też żadnych działań, ponieważ gatunek ten znajduje się pod ścisłą ochroną – zarówno pod kątem przepisów krajowych (ustawa o ochronie przyrody), jak i międzynarodowych (Konwencja Berneńska). A to oznacza, że na wilka nie tylko nie można polować, ale i odstraszać go, więzić, czy przesiedlać z danego terenu. Dlatego też, jak zapowiadają łowczy, na razie wykluczone są jakiekolwiek poważniejsze kroki w tej sprawie.

Jak do tej pory, na szczęście, nie odnotowano przypadków, by podswarzędzkie stado wilków stwarzało bezpośrednie zagrożenie dla ludzi. Ich obecność jednak bardzo negatywnie wpływa na lokalny ekostystem. (fot. pixabay)