Walka z w(iat)rakami

Jeden z pojazdów odholowanych ze swarzędzkiego parkingu w miniony piątek.

261

Trwa oczyszczanie miasta z samochodowych wraków. Tylko od początku roku odholowano 7 porzuconych pojazdów zajmujących miejsca parkingowe, ok. 10 kolejnych usunęli ich właściciele na wniosek Straży Miejskiej. – Największy problem mamy z autami porzucanymi przez Ukraińców – mówią municypalni.

Straż Miejska regularnie patroluje ulice także pod kątem samochodowych wraków. Dzięki oczyszczaniu gminy z nieużywanych, zaniedbanych i szpecących miasto pojazdów przybywa wiele tak potrzebnych miejsc parkingowych. Tylko od początku roku na wniosek Straży Miejskiej odholowano 7 takich pojazdów, w kolejce jednak jest 20 następnych. Dwa ostatnie – jak informują municypalni, odholowano z terenu gminy w miniony piątek: – Dzisiaj (tj. piątek, 31 V– przyp. red.) dwa „rasowe” wraki Opli odjechały na lawetach: Vectra porzucona na drodze w strefie ruchu za marketem Kaufland oraz Astra z ulicy Rolnej. Oba wraczydła z racji tego, że ich stan pogarszał się w zastraszającym tempie „przeskoczyły” na dwa pierwsze miejsca liczącej obecnie blisko 20 pozycji listy pojazdów, które kwalifikują się do usunięcia z dróg. Smutne jest to, że w sprawie tego drugiego samochodu mieliśmy wiele telefonów i maili, gdzie mieszkańcy zgłaszali nam porzucone auto, zaś tego, że w środku osiedla między domami został totalnie zdewastowany (m. in. powybijane szyby, powyrywane drzwi) całkiem porządny niedawno Opel nie widział i nie słyszał niestety nikt – relacjonuje Piotr Kubczak, komendant swarzędzkiej Straży Miejskiej. Z pewnością takich przypadków jak te opisane powyżej jest w naszej gminie więcej. W jakim dokładnie stanie technicznym pojazd musi się znajdować, żeby można go było uznać za wrak nadający się do odholowania? Tego już przepisy nie precyzują, sami strażnicy miejscy mówią jednak, że każdy taki przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Dlatego też tak istotna w lokalizowaniu i identyfikowaniu czterokołowych ruin jest pomoc mieszkańców. Warto też dodać, że w naszej gminie – podobnie zresztą jak w Poznaniu – nie tylko strażnicy miejscy zmuszeni są do odholowywania wraków, robią to również właściciele samochodów po uprzednich wnioskach otrzymanych właśnie od Straży Miejskiej, a to z kolei pozwala ominąć żmudne i kosztowne procedury związane z transportem pojazdu, jego przechowywaniem na parkingu strzeżonym, szacowaniem wartości, itp. Od początku roku ze swarzędzkich parkingów usunięto w ten sposób ok. 10 samochodów. Problem jednak, jak podkreślają strażnicy, jest z autami porzucanymi przez Ukraińców: – Mamy bardzo duży kłopot z samochodami, które pozostawiają tutaj Ukraińcy. Zakupują je oni od miejscowych i użytkują w czasie pobytu w Swarzędzu, ale gdy wracają na Ukrainę, porzucają takie auto, ponieważ nie opłaca im się przewozić pojazdu przez granicę. Ale to my później mamy problem z takim autem – wyjaśnia Piotr Kubczak. – Niestety, samodzielnie nie jesteśmy w stanie „ściągnąć” takiego auta z ulicy. Zgłaszamy sprawę firmie, która się tym zajmuje z ramienia powiatu poznańskiego. Obsługuje ona jednak kilka miejscowości, dlatego nie można usunąć od razu wszystkich pojazdów, które się do tego nadają. Stąd te kolejki aut oczekujących na odholowanie. A kolejnych przybywa.. – wyjaśnia komendant.